Erste kommentár
Orbán Viktor megnyugtatott bennünket, hogy minden rendben lesz a 2013-as költségvetéssel, és ezért az EU pénzügyminisztereinek várható negatív döntése Magyarország tekintetében nem fog végül életben lépni. Ez jó hír, de eddig is lehetett sejteni, hogy a Magyarország mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy elkerülje a 495 millió euró támogatás befagyasztását, amely különben a GDP mintegy 0,5%-ára rúg. A nemzetközi piacokon közben még mindig a korrekció az úr. Néha úgy néz ki, hogy megtörténik a kitörés, de aztán mégis elmarad. Folytatódik a hullámvasút, amelynek amplitúdója, mintha egyre kisebb lenne. Ráadásul, mintha egyre többen döbbennének rá arra, amit mi már régóta mondunk, hogy olcsók a részvények. Persze a további emelkedéshez további kockázati prémiumcsökkenésre lenne szükség, hiszen alapvetően ezen érték csökkenése emelte a részvényárakat az elmúlt időszakban. Ehhez jelentősen hozzájárulhatna az eredményvárakozások emelkedő üzemmódba kapcsolása, amire egyelőre kevés példát látunk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Fontosabb makroadatok hiányában az amerikai piacok enyhe csökkenéssel zárták a hét utolsó kereskedési napját (Dow -0,02%, Nasdaq -0,43%, S&P500 -0,33%).
- A Moody's ismét akcióba lépett, és a lehető legrosszabb osztályba minősítette vissza a hétvégén a görög adósságot. A korábbi „Ca" szintről „C"-re módosította a besorolást.
- A Spiegel értesülései szerint Görögországnak újabb mentőcsomagra lesz majd szüksége. Az Európai Bizottság, az EKB, és a Nemzetközi Valutaalap szerint az a forgatókönyv sem zárható ki, hogy a hellén állam 2015 és 2020 között további 50 milliárd dollár segítségre fog szorulni.
- A Goldman Sachs a korábbi semlegesről felülsúlyozásra minősítette fel az európai bankszektort.
- Az európai piacokra negatív hatással volt az a hír, hogy Spanyolország idei államháztartási hiányát 4,4%-ról 5,8%-ra módosította.
Olaj, arany:
- Nagyot esett az olaj árfolyama (-2%) a pénteki kereskedésben, miután cáfolták a szaúdi olajvezeték felrobbanásáról szóló híreket. A ma reggeli órákban enyhe csökkenést követően 106,7 dollárig esett a kurzus.
- A pénteki kereskedés során enyhe csökkenéssel zárt az arany árfolyama. A kereskedés viszonylag egyhangú volt, 20 dolláros tartományban mozgott a kurzus. A reggeli órákban 1.708 dollár környékén oldalazott az arany.
Távol-Kelet:
- Nagyot csökkentek az ázsiai piacok a hajnali kereskedésben (Nikkei -0,8%, Hang Seng -1,4%, Shanghai -0,64%).
- 8%-ról 7,5%-ra csökkentette idei növekedési céljait a kínai kormány. Kína évek óta 8%-os gazdasági növekedést céloz meg, így a döntés meglepetést okozott. Az elemzők a külső kereslet csökkenésével magyarázzák az évek óta romló növekedést.
- A kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 53,9-re emelkedett februárban 52,5-ről.
- A technológiai és a nyersanyagszektor vezette az esést, a Sony 3,5%-kal, a Panasonic 2,4%-kal csökkent.
Devizák:
- Erősödéssel zárta a pénteki kereskedést a dollár az euró ellenében. Átlag feletti mozgást láthattunk a hét utolsó kereskedési napján, a kurzus 1,33-ról 1,32-alá süllyedt.
- A forint gyengült pénteken, nyitást követően egész nap emelkedett az EUR/HUF árfolyama, 286,6-ról 288,6-ig. A reggeli órákban tovább menetelt az árfolyam 289,7-ig.
Határidős piacok:
- Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- Egyöntetű vélemény, hogy a Nokia új Lumia 610-es okostelefonja nem arat osztatlan sikert a piacon 189 eurós árával.
- A Morgan Stanley szerint a BMW a negyedik negyedévben gyengébben teljesített, de 74 eurós célárfolyammal megtartja fölülsúlyozásra szóló ajánlását. A BMW március 13-án teszi közzé eredményét, a piac 1,68 eurós EPS-t vár a negyedik negyedévre, amely kissé jobb lenne, mint a harmadik negyedéves 1,64 eurós eredmény, de elmaradna a 2010-es 1,82 eurótól.
- A Commerzbank 360 millió új részvényre konvertál át hitelt. A lépés a core tier 1 rátát 776 millió euróval fogja javítani (azaz az átváltás 2,15 eurón történik meg, pozitív). A csökkenő kamatfizetés 87 millió euróval növeli adózás előtti eredményét. A SoFFin megtartja 25%+1 részvény részesedését, míg a csendes tőke 120 millió részvényre lesz átváltva.
- A Citi elemzői a korábbi 72 euróról 70 euróra csökkentették BASF célárjukat, mivel a tovább emelkedő kőolajárak erodálhatják a petrolkémiai jövedelmezőséget. Így a korábbi felülsúlyozási ajánlásukat is neutrálisra csökkentették. A 2012-es EPS-ben kismértékű csökkenést várnak.
- Az OEP vaklicitjén a Richter 11 támogatott gyógyszerének árát csökkentette átlagosan 20%-kal április 1-től (2,4% és 39,5% közötti mértékben). Az Egis két készítmény árát csökkenti 5%-kal. Az árcsökkentés nem érinti a Richter 10 legnagyobb forgalmú gyógyszerét. A cég korábban úgy nyilatkozott, hogy idén a hazai piac 20%-os szűkülésére számít. A vaklicit február 20-án volt, tehát az árcsökkentés még nem tartalmazza a kormányzat által február végén bejelentett további csökkentéseket. A hír összességében nem meglepő, így árfolyamhatásra sem számítunk.
- Felszámolási eljárás indult a Magyar-Amerikai Geothermia kft ellen. A MOL, az amerikai Ogden Power és a szintén amerikai Davenport Power tulajdonában lévő céget 1997-ben alapították azzal a céllal, hogy 65MW-os erőművet építsen. A felszámolásnak nem lesz hatása a MOL-ra, hiszen a leányvállalat kicsi, és a MOL geothermiai beruházásait a CEGE nevű leánycégén keresztül bonyolítja, melyet, az ausztrál Rock Energy-vel közösen birtokol.
- MOL: Az INA a tavalyi 34 millió dollárról idén 191 millió dollárra emeli kutatási keretét Horvátországban. 62 millió dollárt fordítanak kutatásra, 129 millió dollárt pedig mezőfejlesztésre.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor pénteken azt mondta, hogy az Ecofin várhatóan megszavazza a 495 millió eurós kohéziós forrás 2013-tól történő felfüggesztését, de a döntés meghozataláig Magyarország mindent meg fog tenni bizonyítandó, hogy készek vagyunk csökkenteni a struktúrális hiányt. Így Orbán Viktor szerint végül a szankciók nem lépnek életbe, és Magyarország nem esik el a támogatásoktól.