Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Továbbra is csak kis elmozdulást mutattak az amerikai részvénypiacok, ezúttal kis pluszban zártak az indexek (Dow +0,3%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,1%). Európában negatív hangulat volt, Merkel szerint nem biztos, hogy Görögország megkapja a következő hitelrészletet. Ez államcsődöt jelentene. Várakozások szerint gyenge negyedév az Alcoánál.
- Angela Merkel német kancellár és Nicholas Sarkozy francia elnök tegnap tárgyalt Berlinben. Közös sajtótájékoztatójukon Merkel elmondta, hogy amennyiben nem teljesülnek a görög mentőcsomag feltételei, beleértve a bankok 50%-os veszteségleírását (haircut), akkor az ország nem kapja meg a következő hitelrészletet. Papademosz görög kormányfő korábban jelezte, hogy e nélkül márciusban csődbe juthat az ország.
- A találkozón szóba került az év közepén felálló, az EFSF-et váltó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) forrásainak növelése is, de erről több részlet nem került nyilvánosságra. Egy német típusú adósságfék európai bevezetése is szóba került a megbeszélésen, ezt legkésőbb márciusig vezetnék be.
- Soros György szerint a jelen európai adósságkrízis súlyosabb, mint a 2008-as pénzügyi válság. Soros szerint az európai országok deflációba hajszolhatják a gazdaságot a heves megszorítási programok miatt. Elmondta továbbá, hogy egy nagyobb európai bank csődje globális negatív következményekkel járhat.
- Az Alcoa 3 centes részvényenkénti veszteséget ért el 2012 negyedik negyedévében (+21 cent a 2010 utolsó negyedévében). A szám nagyjából megfelel az elemzők által várt 2,9 centes negatív eredménynek. Az 5,9 milliárd dolláros árbevétel meghaladta az előrejelzéseket. A zárás után publikált gyorsjelentést követően 0,8%-kal emelkedett az Alcoa árfolyama az OTC kereskedésben.
Olaj, arany:
- Ma reggel 0,8%-kal 102,1 dollárra emelkedett a WTI olaj hordónkénti árfolyama, a tegnapi 0,25%-os visszaesést követően.
- Venezuela bejelentette, hogy nem tervez olajintervenciót az Irán elleni szankciók bevezetése után, ami pozitívan hatott az olajra. Irán továbbra is a Hormuzi-szoros lezárásával fenyeget.
- Az arany ára 0,6%-kal emelkedett ma reggel, a tegnapi 0,4%-os esés után. Jelenleg 1.621 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Jó a hangulat a távol-keleti tőzsdéken, az indexek kivétel nélkül emelkednek (Nikkei 0,4%, Hang Seng 0,7%, Shanghai 2,7%)
- Kína külkereskedelmi többlete 16,52 milliárd dollárra nőtt decemberben az egy hónappal korábbi 14,53 milliárd dollárról. Az adat nagy meglepetést okozott, az elemzők csak kevesebb, mint 9 milliárd dolláros pluszra számítottak.
- Az évesített import adatok negatív meglepetést okoztak, a várt 18%-os bővülés helyett 11,8%-ra csökkent a kínai behozatal. A export adatok a várakozásoknak megfeleltek (13,4% lett a decemberi évesített adat).
Devizák:
- Fordult az EUR/USD devizapár az 1,266-os mélypontról a tegnapi kereskedés során. A múlt heti három erőteljes csökkenő nap után megérkezett a korrekció, és a minimumról 1,276-ig emelkedett tegnap zárásra a kurzus, majd a reggeli órákban 1,28-ig gyengült tovább a dollár.
- A forint a kezdeti erősödés után irányt váltott, és a napot gyengüléssel fejezte be. Az EUR/HUF árfolyama 316-ig emelkedett.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Erste kommentár
Megkezdődött a gyorsjelentés a tengerentúlon. Örültek az Alcoa gyorsjelentésnek a globális alumínium kereslet várható növekedése miatt, amely viszont a világgazdaság talpra állását jelenti. Ugyanakkor Merkel megfenyegette a görögöket, hogy ideje megegyezni a hitelezőkkel, mert nem lesz újabb hitelrészlet. A negatív hírek ellenére az európai piacok jól tartották magukat, míg az amerikaiak megelőlegezték a pozitív híreket az Alcoa háza tájáról (jó bevételek, jó kilátások). Így ma Európában is fordulhat kocka és emelkedésbe kapcsolhatnak az indexek. A magyar piac pedig folytathatja a tegnap megkezdett emelkedését.
Vállalati hírek
- Rekord eladási számot publikált ma a BMW csoport, felülteljesítve ezzel az Audit és a Daimlert. A céghez tartozó márkák: a BMW, a Mini és a Rolls-Royce együttes értékesítése 1,67 millió darabra emelkedett 2011-ben, ami történelmi csúcsot jelent a cégcsoport életében. Az eddigi rekordévnek számító 2007-es eladási számot már tavaly novemberre elérte a BMW.
- A Siemens pénzügyi igazgatója szerint túl ambiciózus a cég 2012-es profit előrejelzése, november óta ugyanis romlottak a kilátások - jelentette a Wall Street Journal. A pénzügyi vezető szerint csak kemény munkával lesz elérhető a profitcél.
- A Total a Cellectis céggel köt kutatási együttműködést, mikróalga-alapú olajhelyettesítők kifejlesztésére. A közös program költségein fele-fele arányban osztozik a két cég.
- Az E.ON-ra vonatkozó ajánlását vételről tartásra módosította az UBS, mivel a gázértékesítésen növekedhetnek a veszteségek 2012-ben. (Gondoljunk csak az állam által meghatározott árakra Magyarországon.)
- Ottinger európai energia biztos szerint az RWE-nek és az E.ON-nak össze kellene olvadnia, hogy globális játékossá váljon. Szerintünk ennek nincs hatása a részvényárfolyamra.
- A Nokia a Lumia 900 agresszív árazásra készül az USA-ban. Úgy tűnik, hogy az okostelefon piacon a verseny fokozódni fog, amely az okostelefon-gyártók profitját rombolni fogja. (Gondoljunk csak a minap jelentő HTC-re.)
- A piacok azon spekulálnak, hogy az Unicredit példáján okulva, tartózkodni fognak a jegyzési jogok kibocsátásától, amely az elmúlt 1-2 évben divatba jött tőkeemelésre. Különben korábban a Commerzbank is hasonló stílusú tőkeemeléssel élt tavaly tavasszal, meg is viselte az árfolyamot.
- A Gulf Keystone tájékoztatót adott ki a kurdisztáni Skaikan mező hozamáról. Míg november vége és december közepe között az első három kút átlagos napi kitermelése 2.520 hordó, addig ma már 4.000 hordót termelnek ki naponta. A MOL-nak jelenleg 20%-os részesedése van a projektben, de ez a koncessziós szerződés értelmében később lecsökkenhet 13%-ra. A Gulf Keystone részvényára 9%-kal emelkedett a hírre. A MOL-ra gyakorolt közvetett hatás részvényenként 80 forint, de a jó piaci hangulatban ennél többet emelkedett a papír.
- Az E-Star január 3. és 6. között összesen 2,127 darab saját részvényt vásárolt. Az átlagár 4.232 és 4.423 forint között változott. Az E-Star 2.127 darab saját részvénnyel rendelkezik a tranzakciót követően.
- A PannErgy 2012. január 9-én 14.600 darab saját részvényt vásárolt 607 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.079.194 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,62%-a.
Gazdasági hírek
- Fellegi Tamás Washingtonban nem hivatalos tárgyalásokat kezdett az IMF-fel, tájékoztatott a Magyarország amerikai nagykövete. Fellegi csütörtökön találkozik Chirstine Lagarde-dal, az IMF vezetőjével.
- Tegnap Olli Rehn kifejezte, hogy a magyar jegybanktörvény körül kialakult helyzetet még az IMF-EU tárgyalások megkezdése előtt meg kell oldani. A jegybankok függetlensége fontos az unióban.
- Decemberben a 486,5 milliárd forint volt a költségvetés hiánya, szemben a korábbi időszakok többletével. A negatív adat a következőknek tudható be: 50 milliárd forintnyi MÁV adósság átvállalás, 196 milliárd forint a megyei önkormányzatok konszolidálására, 220 milliárd forintnyi ÁFA visszautalás és 120 milliárd forintos tőkeemelés az MFB-nél. A pénzforgalmi szemléletű hiány így eléri az GDP 6,1%-át, azonban az eredményszemléletű hiánycél (ESA95) a GDP 2,94%-a.