Figyelő szemét mindenki az USA-ra szegezi

A szuperbizottságban a demokrata fél Obama elnök Medicare és Medicaid névre keresztelt egészségügyi reformjából nem akar engedni, míg a republikánusok a Bush elnökség alatt bevezetett adókedvezményeket nem akarják eltörölni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- 2% közeli mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -2,1%; S&P -1,9%; Nasdaq b-1,9%). A költségvetési szuperbizottság bejelentése szerint nem sikerült megállapodniuk az 1.200 milliárd dollár mértékű, 10 éves kiigazítási tervről. Így 2013-tól automatikusan életbe lép egy ekkora összegű kiadáscsökkentés.

- A szuperbizottságban a demokrata fél Obama elnök Medicare és Medicaid névre keresztelt egészségügyi reformjából nem akar engedni, míg a republikánusok a Bush elnökség alatt bevezetett adókedvezményeket nem akarják eltörölni.

- A megállapodás határideje november 23, ha eddig nem sikerül megegyezni, akkor automatikusan 1.200 milliárd dolláros kiadáscsökkentő megszorítással kell szembenézzen az USA 2013-tól. Ilyen mértékű megszorítás felerősíti a recessziós félelmeket.

- A Fitch éjszaka bejelentette, hogy amennyiben a bizottság nem tud megállapodni az augusztusi adósságplafon-emeléssel egybekötött 10 éves tervről, úgy a hitelminősítő lefelé módosíthatja az USA adósbesorolását (a jelenlegi legjobb AAA minősítésről). Az S&P és a Moody's azt közölte, hogy nem fognak rögtön leminősítő lépést tenni, hiszen a bizottság sikertelensége esetén automatikusan életbe lép a már korábban elhatározott kiadáscsökkentés.

- Nem segítette a tegnapi gyenge hangulatot a vártnál jobb használtlakás-piaci adat sem. Októberben a várt 2,2%-os visszaeséssel szemben 1,4%-kal több használt lakást adtak el, mint szeptemberben.

- Ma reggelre némileg enyhült a negatív hangulat, a határidős indexek pluszba fordultak az Egyesült Államokban.

Amerikai, európai részvények:

- A Hewlett-Packard árfolyama zárás után további 2,3%-ot esett a reguláris kereskedésben elszenvedett 4%-os esést követően. A HP 1,17 dolláros részvényenkénti profitja ugyan kissé felülteljesítette az elemzői várakozásokat, a 2012-es menedzsment prognózis azonban a piac által várt alatti számokat vetített előre.

- A Nokia-Siemens és a DHL nyerte a szaúdi telekom operátor egyik tenderét.

- Négy hétre leállítja normandiai finomítóját a Total 2012 őszén, hogy 740 millió euró értékben karbantartási munkákat végezzen, melynek eredményeképp nőne a dízel termelés.

- A Banco Santander azt tervezi, hogy értékesíti chilei leánybankjának 7,8%-át, így részesedése 67%-ra csökkenne.

Olaj és arany:

- 0,5%-kal 97 dollár alá esett tegnap a WTI kőolaj ára, a nagy emelkedést követő korrekciós hullám harmadik napján.

- Az arany ára 2,7%-kal esett tegnap a tőkepiaci bizonytalanság ellenére. Jelenleg 1.682 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak ma reggel is az ázsiai indexek (Nikkei -0,4%, Shanghai -0,1%, Hang Seng -0,2%, Kospi +0,3%, All Ordinaries -0,7%). Nem tett jót a hangulatnak, hogy az amerikai szuperbizottság elismerte, hogy nem jutott eredményre, illetve hogy a Moody's szerint Franciaország elveszítheti AAA minősítését. Enyhített az aggodalmakon, hogy a Világbank szerint Kína elég erős ahhoz, hogy ne ragadjanak rá az európai adósságválság problémái.

- Ismét a pénzügyi szektor esett a legnagyobb mértékben (CCBC -2,4%, Commonwealth Bank of Australia -0,3%).

- A nyersanyagárak csökkenése miatt a bányacégek is veszítettek értékükből (Rio Tinto -2,1%, Sumitomo Metal -0,8%), azonban néhány olajvállalat részvénye drágult (JX Holdings +1,1%, Sinopec +1,8%). Kismértékben gyengült a jen a dollárral szemben, ami jót tett az exportőröknek (Honda +2,0%, Nissan +1,8%).

- 5,8%-ot esett a Central Japan Railway árfolyama, miután a cégnek 590 milliárd jenes költséget okoz majd az új, mágneses magasvasút állomásainak megépítése.

- 4,6%-ot emelkedett az Osaka Securities Exchange, miután bejelentette, hogy egybeolvad a Tokyo Stock Exchange-el. A világ harmadik legnagyobb tőzsdeüzemeltetője jön így létre.

Devizák:

- A pénteki látványos forinterősödést követően tegnap visszapattant a 30 napos mozgóátlagról (303 forint) az árfolyam. Napközben nagyot gyengült a hazai fizetőeszköz, zárásra azonban a 307,8-as maximumról 305 forintig korrigált. A reggeli órákban enyhe forintgyengülést láthatunk.

- A dollár egy szűk sávban araszol napok óta az 1,343-as szint felett. A trend azonban lefelé mutat, a következő napokban további dollárerősödés várható.

- A japán fizetőeszköz fordult a 76,5-ös szintről. Tegnap és a mai kereskedés során is gyengült a távol keleti fizetőeszköz, a reggeli órákban azonban a 77,3-as maximumot követően 77-ig csökkent a kurzus.

Határidős piacok:

- Pluszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Figyelő szemét mindenki az USA-ra szegezi. Lesz-e megállapodás, vagy sem? A határidő november 23, de ahhoz hogy törvénybe lehessen iktatni, már tegnap dűlőre kellett volna jutni. Talán a szokásos huzavonát láthatjuk, amelyben már augusztusban is részünk lehetett. Majd az utolsó pillanatban, minden határidőn túl döntenek. Most viszont a hitelminősítők siettek kijelenteni, hogy az esetleges egyezség hiánya nem fog leminősítéssel járni. Különben ha nincs egyezség, akkor elindul az arányos költségvetési csökkentés 1.200 Mrd dollár értékben. Minden területen hasonló mértékű megszorítások lesznek szépen fokozatosan. Ha lenne egyezség, az engedne priorizálni területeket. Pl. egészségügy, vagy megújuló energiák...s lehetne folytatni a sort. Mindenesetre a kérdés szerintünk kisebb horderejű, mint az európai adósságválság, ahol az EKB továbbra sem „teszi oda magát", Sőt az osztrák jegybankelnök és EKB tag Nowotny azt mondta, hogy ilyesmire nincs az EKB-nak felhatalmazása. Persze ha a németek és a franciák úgy döntenének, akkor lenne. Szerintünk ezt ki fogja kényszeríteni a piac.

Rövid hírek

- MOL: Kisebb szivárgást észlelt az INA a sisaki finomítójában, azonban a cég szóvivője szerint hétfő estére a probléma elhárítható. A finomítót november 9-én helyezték újra üzembe, miután egy júniusi tűzeset miatt leállították. Az újraindítás utáni kisebb problémák természetesek, a kiesés marginális lehetett.

- MOL: Világi Oszkár, a Slovnaft igazgatója egy cseh gazdasági lapnak elmondta, hogy szeretnék megszerezni a cseh benzinkútpiac 23-25%-át. Ennek érdekében akár az OMV vagy más vállalat kúthálózatát is felvásárolnák.

- OTP, FHB: Az Európai Bizottság 10 hetet adott Magyarországnak, hogy reagáljon a külföldi bankok kifogásaira a rögzített árfolyamon történő devizahitel-törlesztéssel kapcsolatban. A határidő januárban jár le.

- OTP, FHB: A vonatkozó törvényhez benyújtott módosító indítványok szerint a Nemzeti Eszközkezelő az eredetileg tervezett 2012 februárja helyett már 2012. január 1-én elkezdhetné működését.

- A Richter a bónusz programjához 17.350 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban. A társaság saját részvény állománya 2011. november 21-én 182.876 darab, csoport szinten 193.426 darab. Ezen kívül a Richter 34.700 darab részvényt osztott ki a kimagasló teljesítményt nyújtó munkatársak részére jutalomként.

- Lapértesülések szerint az E-Star leállította a távhőszolgáltatást egy somogyi településen, mivel a kintlévőségek rendezéséről nem sikerült megegyezniük. Ez az első alkalom, hogy az E-Star ilyen drasztikus lépésre szánja el magát, és ha ez a tendencia megmarad, az negatív lenne. A menedzsment ugyanakkor bízik abban, hogy ha a kormány 2012-től átveszi a helyi önkormányzatok bizonyos feladatait, s ez megoldást jelenthet a hasonló problémákra. A magyar operáció ugyanakkor egyre kisebb része a teljes operációnak, így a külföldi projektek a jövőben kompenzálhatják a kieső magyar bevételeket.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo