Erste kommentár
Unalom. Talán így lehetne jellemezni az elmúlt két napot, persze volt egy kis meglepetés. A nap végén jelentős tételekkel jöttek a külföldiek, hogy a hó végi árakat beállítsák. A BUX grafikonjára tekintve iskolapélda-szerű lefordulást láthatunk a 200 napos mozgóátlagról. Ha a BUX a 20 napos mozgóátlagig, 17.900 pont környékére esik, az még nem jelent semmit. Az még csak egy korrekció, ami teljesen normális viselkedés. A forint esetében is egyre nyilvánvalóbb, hogy fordulni akar: a legkisebb hangulati megingásra északnak veszi az irányt az EUR/HUF kurzusa. Sőt, mintha a dollár is kezdene magára találni az euróval szemben. Eljött az idő, figyelni kell, hogy minden jól történik-e: addig csökkennek-e a meghatározó instrumentumok, ameddig kell. Ha igen, s megtörténik a megfelelő indikátorok „túlvettségből" normál állapotba fordulása, akkor reménykedhetünk. Mindenesetre még egyszer hangsúlyozzuk, hogy nagyszerű januáron vagyunk túl, s a piszmogás valószínűleg tovább, akár kétszer-háromszor hosszabb ideig is eltarthat, mint amilyen hosszú az emelkedési periódus volt.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Ismét kis mínuszban zárták a kereskedést az amerikai tőzsdék (Dow -0,2%; S&P 0%; Nasdaq +0,1%). A Dow Jones index így is történetének legmagasabb abszolút értékű emelkedését mutatta januárban. Vártnál gyengébb makroadatok érkeztek tegnap az USA-ból, de a vállalatok sem brillíroztak.
- A Chicagói beszerzési menedzser index az előrejelzett 63 pont helyett 60,2 pontra csökkent januárban. Ez a feldolgozóipari kilátások romlására utal.
- A Conference Board által publikált fogyasztói bizalmi index a decemberi 64,5 pontról 61,1 pontra csökkent januárban. Az elemzői konszenzus ekkora mértékű emelkedésre számított a fogyasztói bizalom terén.
- A Dow legnagyobb vesztese az Exxon Mobil lett 2,1% eséssel. Az olajipari cég bevételei ugyan 16%-kal, 113 milliárd dollárra emelkedtek, de ez elmaradt az elemzők által várt 124 milliárd dollártól. Profit szinten minimálisan a várt alatt, részvényenként 1,97 dollár eredménnyel zárta a negyedik negyedévet a vállalat.
- Az Amazon.com kereskedés után publikálta gyorsjelentését, amit a piac rendkívül negatívan fogadott. A zárás utáni OTC piacon 8,7%-ot esett a részvény árfolyama. A vállalat eredménye 57%-kal csökkent a szállítási költségek jelentős növekedése miatt. A bevételek ugyan emelkedtek, de elmaradtak a várakozásoktól a Kindle Fire termék gyenge teljesítménye nyomán.
Olaj, arany:
- Kis esést kis emelkedéssel enyhített a WTI olaj árfolyama, jelenleg továbbra is 99 dollár körül mozog a nyersanyag hordónkénti ára.
- Egy amerikai nemzetbiztonsági jelentés szerint Irán a Hormuzi-szoros lezárása helyett inkább az USA anyaországára gyakorolna nyomást a terrorista akciók finanszírozásával. A jelentés szerint a kiber-támadás is jelentős kockázatot jelenthez az Egyesült Államokra nézve.
- Az arany csak kis mértékben emelkedett tegnap, jelenleg 1.737 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Egyedül a japán piac zárta enyhe pluszban a kereskedést Távol-Keleten, a kínai tőzsde lejtőre került, és a kezdeti pluszok után mínuszba fordultak a mutatók (Nikkei 0,08%, Hang Seng -0,42%, Shanghai -1,16%).
- A januári kínai beszerzési menedzser index az elemzők által várt 49,6 helyett 50,5 lett, továbbra is konjunktúrát a recessziótól elválasztó 50 pontos határ felett tartózkodik a mutató.
- A HSBC beszerzési menedzser indexének januári értéke 48,8 lett az előző havi 48,7 után.
- Indiában az évesített decemberi export az előző havi 3,9%-ról 6,7%-ra bővült. Az import azonban 24,6%-ról 19,8%-ra zsugorodott.
Devizák:
- A forint tegnap a 293-296 közötti tartományban mozgott, zárásra azonban nem mutatott komoly elmozdulást az előző naphoz képest. A reggeli órákban gyengülés látható a forint piacán, az árfolyam 296 közelébe emelkedett.
- A dollár tegnap is stabilan erősödött az euróval szemben, az 1,31-es támasz alatt zárta a kereskedést a kurzus. A reggeli órákban tovább süllyedt az árfolyam 1,305-ig.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- Ma reggel publikálta negyedéves gyorsjelentését az Infineon. A bevétel 946 millió euróra csökkent az előző negyedévi 1.038 millió euróról, de az elemzők által várt 934 millió eurót valamivel felülmúlta a társaság. A nettó profit az előzetes adatoknál alacsonyabb lett, a társaság 96 millió eurós eredményt publikált a Bloomberg konszenzus 103,8 millió eurós előrejelzéséhez képest.
- Újságértesülések szerint az ausztrál Macquarie Group befektetési bankház is pályázni fog a Deutsche Bank eszközkezelő üzletágának megvásárlására. Az ajánlatot tevők között lehet a JPMorgan Chase, a State Street Corp és az Ameriprise Financial. Az ajánlattétel határideje jövő hét, a Deutsche Bank pedig március közepére várja a megállapodás létrejöttét.
- Az olasz Edison megvenné az E.ON itáliai érdekeltségeit. Mind a víz-, mind a szén- és gázerőművek érdekelnék az Edisont, amelyet az EDF éppen most készül felvásárolni. A hírnek szerintünk egyelőre nincs jelentős hatása.
- A Thyssenkrupp bejelentette, hogy megegyezett a finn Outokumpu nevű vállalattal, és összeolvasztja rozsdamentes acélgyártó egységét a finn céggel. A Thyssenkrupp 29,9%-ot fog birtokolni a vállalatban, s még 1 Mrd euró készpénzt is kap, ráadásul 422 millió euró hiteltől is megszabadul. A tranzakció 2,7 Mrd euróra értékeli a cég rozsdamentes acélt gyártó egységét, vagyis a cég teljes értékének 24%-át képviseli ez az egység. A Thyssenkrupp készpénzpozíciója így majdnem 1,5 Mrd euróval javul. Piaci vélemények szerint a cég nagyon jó üzletet kötött, hiszen az értékelési tartomány felső hányadában adta el az egységet. Ez az üzleti szegmens tavaly 800 millió eurós leírást és veszteséget hozott a Thyssenkruppnak, így a részvények további emelkedése sem kizárt. A finn cég részvénykibocsátásból kívánja előteremteni az 1Mrd eurót, így az árfolyama megsínylette/ megsínyli a tranzakciót.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tegnap közzétette a frekvenciatender eredményét. A Magyar Telekom és a Vodafone a várakozásoknak megfelelően két duplex frekvenciablokkot nyert el. Az MTel 10,8 milliárd + áfát, míg a Vodafone 15,7 milliárd + áfát fizetett érte. A Telenor 7,3 milliárd + áfáért jutott hozzá az 1,8 MHz-es frekvenciához. A Magyar Telekomnak így lehetősége nyílik a mobilinternet hálózat országos fejlesztésére. A negyedik mobilszolgáltató (Magyar Posta, MVM, MFB) 10 milliárd + áfát ajánlott az 5 MHz-es frekvenciatartományért. Bár az új szolgáltató elszipkázhatja a közalkalmazotti ügyfélkört a Magyar Telekomtól, ennek negatív hatását ugyanakkor ellensúlyozhatja a Lidl virtuális mobilszolgáltatásához (Blue Mobile) nyújtott hálózati háttér biztosítása.
- MOL: A Központi Nyomozó Főügyészség döntésére reagálva a horvát ügyészség közölte, hogy tovább folytatja a vizsgálatot Hernádi Zsolt ellen. Negatív.