Felfelé mutatnak a tőzsdeindexek

USA: A pozitív tartományban zártak az indexek, vártnak megfelelő tartalommal jelent meg a Bézs könyv. 75 dollárig korrigált az olaj, az arany kitartóan a történelmi csúcs közelében van. Ázsia: A Nikkei emelkedik, a kínai bankokra és ingatlanfejlesztőkre a tervezett megszorítások nyomják rá bélyegüket. Gyengült tegnap a dollár, a forint új csúcsot ütött a svájci frankkal szemben, a jen nem mozdult el jelentős mértékben. OTP: Csányi Sándor a Duna TV-ben, Wolf László egy konferencián beszélt. RFV: Interjú az igazgatóság tanácsadójával. Magyar Telekom: Az Erste 720 forintos célár mellett Tartásra ajánlja a részvényt. A pozitív nyitás után csökkenésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- A pozitív tartományban zártak az indexek (S&P 500 +0,6%, Nasdaq +0,9%, Dow +0,5%). A határidős piacok tegnap reggeli mínuszai gyorsan csökkentek Portugália sikeres Euró-kötvény kibocsátásának (EUR 661mn három éves és EUR 378mn tíz éves kötvény) hírére. A sikeres aukció ellensúlyozta a német (visszaeső export és import, a várakozástól elmaradó bővülés az ipari termelésben) és a görög (-1,5%-ról -1,8%-ra módosították a második negyedéves GDP-t) gazdaságról érkező híreket.
- A Royal Bank of Scotland tegnapi elemzésében a világgazdaság növekedésére vonatkozó várakozását 4,5%-ról 4,0%-ra csökkentette, míg az USA esetében 3,6%-ról 3,0%-ra redukálta GDPelőrejelzését.
- Nouriel Roubini jelentős lassulás felé tart a globális gazdaság. A pénzügyi válság 2008-as kirobbanására előre figyelmeztető közgazdász professzor szerint nem kezelték a krízishez vezető okokat a döntéshozók.
- A tegnap este közzétett Fed Bézs Könyvből kiderült, hogy bár vannak jól teljesítő ágazatok (mint pl. a mezőgazdaság és a feldolgozóipar), az amerikai gazdaság növekedési üteme lassult a nyár folyamán. Az ország öt régiójában stagnál vagy csökken, míg öt másikban lassú ütemben növekszik a gazdaság.
- Obama elnök még a Bézs Könyv megjelenése előtt beszélt azokról a tervekről, melyek a gazdaság fellendülését szolgálják (beruházások leírása, infrastrukturális beruházások, adókedvezmények). A piac egyes résztvevői szerint azonban ezek nem hozzák majd a tőlük elvárt eredményt. A beruházások adóból való leírásának lehetősége nem javítja a foglalkoztatást, sőt, ha külföldről szereznek be olyan technológiát, mely feleslegessé teszi az élőmunkát, még ront is a helyzeten. Miután a vállalatok készpénzkészletei rekord magasan vannak, nem sok értelme van befektetési adóhiteleik meghosszabbításának sem. Az állami infrastrukturális kiadások növelése pedig csak a deficitet növeli.
- A BP (+3,2%) tegnap publikált egy jelentést arról, milyen tényezők állhattak a Mexikói-öbölbeli katasztrófa hátterében. Mind a kút tervezésénél, mind az alap betonozásánál történtek hibák, vagyis több alvállalkozó hibáztatható. A Fitch tegnap A-ra javította a BP eddigi BBB besorolását (kilátás stabil).
- A HP (-2,8%) jelentős mértékben veszített értékéből, miután a UBS vételről semlegesre minősítette le a vállalat részvényeit.
- Ma délután munkaerő-piaci adatok és a júliusi külkereskedelmi mérleg lát napvilágot.

Olaj és arany:

- Az olaj ára tegnap korrekcióba kezdett és 75 dollár fölé is benézett. Ma reggel 74,7 dollárt kellett adni a fekete arany hordójáért. Az OPEC szerint 100 dollár lenne az „ideális" olajár. Ma délután készletadatok érkeznek. A nyersolaj készletekben egy millió hordós növekedésre, benzinben ugyanekkora csökkenésre számítanak a szakértők.
- Az arany árfolyamában tegnap kisebb korrekciót láthattunk, ma azonban folytatódni látszik az emelkedés. A történelmi csúcs egyre elérhetőbb közelben van.

Távol-Kelet:

- Az indexek többsége emelkedésbe fordult a távol-keleti piacokon (Nikkei +0,7%; Hang Seng +0,6%; Shanghai -1%; Kospi +0,2%).
- Az ausztrál piacot a kedvező munkanélküliségi adatok is segítették. Augusztusban 30.900 fővel csökkent a munkanélküliek száma az előző hónaphoz képest. A munkanélküliségi ráta 5,1%-ra csökkent 5,3%-ról.
- A nyersanyagárak emelkedése nyomán pozitív oldalra került a világ egyik legnagyobb bányavállalata a BHP Billiton (+1%). A Rio Tinto 1,1%-ot erősödött.
- A jen korrigált a tegnapi csúcspontjáról, mely pluszba lendítette az exportőrök árfolyamát. A Canon 1,3%, a Toyota 1,8%-ot emelkedett.

Devizák:

- A tegnapi kereskedés során egy szűk sávban oldalazott a dollár. Az árfolyam 1,27 volt a reggeli órákban. A dollár további erősödése valószínű.
- Tegnap újabb csúcsot ütött a jen a dollárral szemben, majd napközben korrigálni kezdett az árfolyam. Jelenleg ismét erősödik a japán fizetőeszköz a dollár ellenében (83,65).
- Tegnap napon belül gyengült a forint, de a 290-es ellenállás megfordította az árfolyamot, és 287,4-ig erősödött vissza a kurzus.
- Tegnap 222,3-ig korrigált vissza a CHF/HUF devizapár, de a reggeli órákban már ismét gyengül a hazai fizetőeszköz, 223,2 forintot kell fizetnünk egy euróért.

Határidős piacok:

- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai és európai a határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Tegnap fontos bejelentés született az ad- hoc sajtótájékoztatón. A kormány befejezte harcát a mozgástér növelésének irányában, s elfogadta az európai álláspontot, hogy most nem lehet lazítani a fiskális fegyelmen. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy az EU esetleg valamiféle könnyítést fog adni azoknak az országoknak, amelyek megkezdték a nyugdíjrendszer átalakítását és ezért nehezebb helyzetben vannak. Persze ez csak találgatás, de szerintünk nem véletlen, hogy a gazdasági miniszter kitért erre a pontra. Összességében a hiány tartása a korábbi célhoz jelentősen növeli Magyarország kredibilitását, s könnyebbé teszi a költségvetés finanszírozását is. Így logikus, de bátor lépés abban megállapodni az IMF-fel, hogy a hitelezési szakasz véget ért, s nincs szükségünk további hitelre. Ez a hír a külföldi optimizmussal találkozva repítette az indexet magasra, s azt gondoljuk, hogy hosszabb távon is kitarthat a hatása, különösen akkor, ha a részleteket is megtudjuk a szükséges intézkedésekről, s azok tényleg a költségvetési kiadásokra fognak koncentrálni. Persze ez még odébb van.

Vállalati hírek

OTP: Csányi Sándor a Duna TV-ben, Wolf László egy konferencián beszélt

Miután Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ismertette a kormány jövőbeli terveit, a Duna TV Csányi Sándorral, az OTP elnökvezérigazgatójával készített interjút, melynek főbb pontjai a következők:
- A devizahitelesek helyzete nem függ az IMF-fel kötött megállapodástól, hiszen a devizában és a forintban eladósodott ügyfelek helyzetét számos más tényező is befolyásolja. A megállapodás csupán a forint megítélése szempontjából lenne kedvező.
- Segítséget jelenthetne, ha az önkormányzatok (bizonyos diszkonttal) megvásárolnák a bajba jutott családok ingatlanjait. Nem célravezető azonban jelen helyzetben a devizahitelek forinthitelre történő átváltása.
- Csányi egyetért Matolcsyval a külső körülmények miatt, az OTP vezér azonban túl gyorsnak tartja a kormány hiánycsökkentésre irányuló lépéseit. A reálgazdaság képviselőjeként sajnálja, hogy ezt az ütemet követelik meg a kormánytól. Ha sikerül csökkenteni a hiányt, az erősítheti a forintot, ami jó a devizahiteleseknek. Az OTP vezér hosszú, de nem túl mély válságot vizionál.
- Az OTP elfogadja a bankadó szükségességét, és be is fizeti azt, azonban nem tartja fair-nek, hogy csak ennek az egy szektornak kell a számlát állnia, hiszen vannak még egyéb nyereséges szektorok is.

Az OTP 2011-től pozitív fejleményekre számít a régiós gazdaságokban, jelentette ki Wolf László vezérigazgató-helyettes egy konferencián. Az országok a konvergencia útjára léptek, igaz a fejlődés üteme lassabb a korábban vártnál. Az OTP tőkehelyzete stabil, 17%-os tőkemegfelelési mutatója még nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően jó.

Sem Csányi Sándor, sem Wolf László nem mondott olyat, ami a részvény árfolyamát befolyásolná.

RFV: Interjú az igazgatóság tanácsadójával

A Napi Gazdaság és a Figyelő egyaránt interjút készített az RFV igazgatósági tanácsadójával, Csák Jánossal. Csák János korábban a Matáv pénzügyi igazgatója és a MOL régiós terjeszkedésért felelős elnöke volt. Az interjúk főbb pontjai:
- Azért vállalta el a tanácsadói pozíciót, mert egyetért az RFV stratégiájával, mely a régiós expanzióra épül.
- Az RFV megfelel három feltételnek, melyeket ő fontosnak talál:

A. jó célt szolgál
B. kiváló menedzsment
C. megtérülés

- Az RFV működésének alapja a hatékonyságnövelés és a költségmegtakarítás, mivel technológiájával 25-30%-os energia megtakarításra képes
- A MOL-lal kapcsolatban elmondta, hogy elégedett azzal, ahogy a vállalat fejlődött, mióta ő távozott a cégtől. Az utóbbi napok híreivel kapcsolatban pedig elmondta, hogy szerinte összhangban van az európai tendenciákkal, hogy egy országos fontosságú cégben az állam nagyobb szerepet vállal.

Az interjúk nem tartalmaztak új információt az RFV-vel kapcsolatban (a MOL-lal kapcsolatban sem). Az RFV részvényeinek kereskedése tegnap felfüggesztésre került, mivel a cég olyan bejelentést kíván tenni, mely jelentős mértékben befolyásolhatja a részvény árfolyamát. Várakozásaink szerint a marosvásárhelyi tender eredményének kihirdetése állhat a felfüggesztés hátterében.

Rövid hírek

- MOL: Az INA 210 millió eurós hitelt vett fel finomítóinak felújítására, közölte tegnap a cég szóvivője. Ebből 150 millió eurót az EBRD, 60 millió eurót pedig két befektetési alap biztosít. A hír kedvező.
- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány nem tervez állami pénzt felhasználni a Surgutneftegaz 21,2%-os MOL pakettjének esetleges visszavásárlására. A hír nem lesz hatással az olajpapír árfolyamára.
- Magyar Telekom: Az Erste ma megjelent távközlési szektor elemzésében 720 forintos célár mellett. Tartásra ajánlja a részvényt.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo