gyorsjelentését (pontos dátumot egyelőre nem adott meg a vállalat, de a keddi nap tűnik erre valószínűnek). 9.412 millió forint nettó profitra és 61.320 millió forintos árbevételre számítunk a vállalattól. (A számok konszolidáltak és IFRS szerintiek.) A konszolidált magyarországi értékesítés 3,6%-kal, 7,7 milliárd forintra csökkenhet éves szinten a harmadik negyedévben. Az export vegyes képet mutathat. Bár az orosz piacon valószínűleg stabilizálódott a helyzet, miután a második negyedévben megugrás volt tapasztalható az árbevételben, részben kompenzálva ezzel az első negyedéves mélyrepülést, mivel a nagykereskedők újra feltöltötték készleteiket. Az orosz értékesítés euróban kifejezve negyedéves szinten 32,2%-kal, 47,0 millió euróra eshetett vissza (éves szinten 2,9%-kal). Hasonlóképpen az egy évvel ezelőtti magas bázis is negatív színben tűnteti fel az ukrán és egyéb FÁK országbeli értékesítés számait, bár a FÁK piacain is mutatkoznak a stabilizáció jelei.
A legszebb számok valószínűleg az USA-ból érkeznek majd. A drospirenone értékesítéséből származó profit megosztása miatt az amerikai értékesítés számításaink szerint 22,2%-kal, 30,6 millió euróra nőhet (év/év). Az éves szinten gyengülő forintnak köszönhetően várakozásaink szerint a Richter árbevétele 8,5%-kal 61,3 milliárd forintra nőhetett a harmadik negyedévben.
Valószínű, hogy az éves szinten kedvezően alakuló részvényárfolyamokat és a drospirenone profitjának megosztásából származó előnyöket jelentősen rontja majd a kedvezőtlenül alakuló területi értékesítési mix (vagyis az orosz értékesítés csökkenő hányada), valamint a közép-európai piacokon az árazásra nehezedő nyomás. Következésképp konszolidált szinten 9.228 millió forintos üzemi eredményre számítunk (+8,4% év/év), melyhez 15 %-os EBIT marzs tartozik a harmadik negyedévben (tavaly az EBIT marzs 15,1% volt). A tavalyi bázis (mely a második legjobb negyedév volt a 2008-as évben 5,7 milliárd forintos pénzügyi nyereséggel) erősen behatárolja az idei növekedési lehetőségeket. A harmadik negyedéves konszolidált pénzügyi eredmény ismét a pozitív tartományban lehet negyedéves összehasonlításban (0,9 milliárd profit), azonban a nettó profit a tavalyi magas bázis következtében éves szinten 34,1%-kal, 9.412 millió forintra zuhanhat.
Az ígéretes kutatási eredmények tovább növelhetik a cég fair értékét
A Richter és a Forest Laboratories által közösen kifejlesztett RGH-188 II/b klinikai fázis tesztje pozitív eredménnyel zárult, jelentette be a Richter a múlt hét végén. A Cariprazine a skizofrénia és a bipoláris depresszió/mánia kezelésében kaphat szerepet. A tesztek alapján a Cariprazine-nal kezelt skizofrén betegek tüneteiben már az első héten jelentősen nagyobb mértékű javulás következett be azokhoz a betegekhez képest, akik placebót kaptak.
A fenti pozitív adatok (melyeket még a teljes eredmény átfogó felülvizsgálata követ) és a korábban bejelentett II fázis eredményei az akut mániában és bipoláris I rendellenességben szenvedő betegek kezelésében megnyitja az utat a III klinikai fázis megkezdése előtt. Erre akár már 2010 első felében sor kerülhet. A bejelentés pozitív, bár nem meglepő, mivel a Richter már ősz elején jelezte, hogy bejelentésre készülnek a az RGH-188 folyamatban levő klinikai tesztjeivel kapcsolatban.
Azzal hogy lezárult a második fázis 50%-ra nőtt a valószínűsége, hogy a molekulából gyógyszer legyen, amely 2013, 2014 folyamán kerülhet a piacra. A molekula terápiás indikációinak megfelelő piacok mérete meghaladja a 10 Mrd dollárt (konzervatív becslés alapján). Szerintünk a gyógyszer alacsony mellékhatásai miatt jó eséllyel hasíthat ki akár 10%-os részesedést a piacból, akár már a bevezetést követő években. Ez 1Mrd plusz árbevételt jelenthet, amely nagyobb profit tartalommal rendelkezhet, mint a jelenlegi gyógyszergyártás. Ez azt jelenti, hogy a cég árbevétele közel megduplázódhat a jelenlegihez képest, míg az eredményében több mint duplázódás következhet be. Így, csak a jelenlegi árazást tekintve, a cég és ezáltal a részvények fair értékének is duplázódnia kellene ceteris paribus. Mivel a molekula 50%-os valószínűséggel lesz sikeres és addig még öt év van hátra, ezért ezeket a diszkont faktorokat figyelembe véve a jövőbeli kilátások kb. 10.000 Ft-tal növelhetik a részvények fair értékét, amely a versenytárs összehasonlításban, illetve diszkontált cash flow modell alapján számított fair értékben nincs benne. Ezért láthatjuk azt, hogy a várható, gyengének mondható negyedéves eredmény, és a negatív piaci hangulat ellenére a részvény emelkedő pályán van.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.