Ezeket a részvényeket vegyük!

A magyar kisebb cégek papírjai kelendők lehetnek mostanában. A hosszú távon gondolkodó, érték alapú befektetőknek vonzó célpontot jelenthetnek ezek részvények, mivel az árfolyam alakulásában sokkal inkább technikai, mintsem fundamentális okok játszottak szerepet.

A jelenlegi medvepiac nem kedvez a befektetőknek, ám tudatos válogatással ebben a piaci környezetben is rá lehet lelni jó befektetésekre, mutatott rá több előadó is a Budapesti Értéktőzsde szervezésében és a KBC Securities társszervezésével rendezett konferencián. A KBC Securities elemzője többek között a nyugdíjpénztári vagyon államosításával járó árfolyameséssel indokolta a kis és közepes tőzsdei cégekben rejlő jó befektetési lehetőségeket. Ugyanakkor a vonzó üzleti stratégia és a kisbefektetők számára is átlátható, és értelmezhető adatszolgáltatás is szükséges ahhoz, hogy a lakossági befektetők fantáziát lássanak a kis kapitalizációjú cégek részvényeiben – tette hozzá Horváth István a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Az állami tulajdonrész miatt menekültek ki sokan

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek a kisebb cégekben váratlanul szerzett tulajdoni hányada, amely például a Rába esetében meghaladta a 12 százalékot az E-Star, a Fotex és a Graphisoft Park esetében pedig a 2-3 százalékot, pánikszerű eladásokra késztette a lakossági és az intézményi befektetőket is, ami jelentősen morzsolta az érintett részvények árát. A befektetők ugyanis nem szívesen látták az állami tulajdonos megjelenését, és igyekeztek megválni ezektől a papíroktól. Ezen részvények további áreséséhez vezethet, hogy a jelentősen visszaeső forgalmú budapesti tőzsdén most a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő is eladóként jelenik meg, így sok kis papírban súlyos eladó tételek keresnek gazdát.


Emelkedő trendre számíthatunk

„Vannak olyan kis papírok, amelyek hosszabb távon jó befektetést jelenthetnek, hiszen jelenlegi árfolyamuk kialakításában sokkal inkább a piaci körülmények – technikai és tőkeáramlási tényezők -, mintsem a vállalat gazdálkodása, vagy eredményessége játszott szerepet.”- vélte Szentirmai Péter a KBC Securities budapesti elemzője. „Befektetési szempontból a mostani piaci viszonyok között előnyt jelent az is, hogy a kis és közepes papírok árfolyam alakulása kevésbé korrelál a budapesti tőzsdeindex-szel, mint a tőzsdei nagyvállalatoké, ezért segítheti a befektetések kockázatkezelését.”

Vételre ajánlják: E-Star, PannErgy, Állami Nyomda

Ezek a körülmények arra sarkallták a KBC Securities elemzőit, hogy a szegmensben értékteremtő sikertörténeteket keressenek, ezért elkezdték követni a kis és közepes kapitalizációjú tőzsdei társaságok, az úgynevezett small/midcap kibocsátói szegmens papírjait. A társaságok közül hármat, az E-Start, a PannErgyt és az Állami Nyomdát nemrég vételi ajánlással látták el.

A PannErgy esetében a jelenlegi ár 43 százalékos felértékelődésére van kilátás, míg az Állami Nyomdánál 38, az E-Star esetében pedig 113 százalékos a potenciál a KBC Securities elemzői szerint. Habár a PannErgynél a társaság kiemelkedő jövedelmezősége mellett az általa vállalt projektek megvalósításában jelentős kockázatokat is látnak az elemzők, addig az Állami Nyomda esetében a felfutó jövedelmezőség mellett egyebek mellett a magas szintű innovációt tartották vonzónak. „A geotermikus energia hasznosításával foglalkozó és a piacon jóformán monopolpozícióban lévő PannErgy kiemelkedő jövedelmezőségét olyan projektek megvalósítása adja, mint a most folyamatban lévő, a geotermikus forrásból megvalósuló miskolci távhő-program.”- hangsúlyozta a Bokorovics Balázs a PannErgy elnöke, s hozzátette: „Az új megoldás akár 20 százalékos költségcsökkentést hozhat a távhőszolgáltatásban.”

Az Állami Nyomda a potenciális befektetők számára több vonzó fejlesztést is végrehajtott, kezdve az aktuális piaci trendekhez igazodó érintés nélküli fizetést lehetővé tevő bankkártyák és a hasonló fizetési megoldást jelentő NFC alapú mobilfizetésektől, az egyéb mobilalkalmazásokon át a biometrikus azonosítási technológiákig. „Esetünkben nem hagyományos értelemben vett nyomdáról, hanem a régió vezető biztonsági, adatlogisztikai társaságáról van szó.” – hangsúlyozta Zsámboki Gábor, az Állami Nyomda vezérigazgatója.

Biztos finanszírozási háttere és hosszú távú szerződésekkel bebiztosított erőteljes eredménynövekedési kilátásai az erősségei az E-Star alternatív energiaszolgáltatónak elemzői vélemény szerint. A romániai és a múlt félévi lengyelországi beruházásai után regionális tőzsdei szereplővé vált társaság vezérigazgatója, Kassai Ákos emellett fontosnak tartja, hogy a diverzifikált ügyfélbázis elősegíti a működési kockázat minimalizálását.
Miközben a kis és közepes kapitalizációjú vállalatok vonzerejét a speciális sztorik adják és árfolyamukra sokkal inkább hatnak a vállalattal kapcsolatos hírek, a szektort érintő események, mint a globális trendek, a befektetőket kevés szakszerű részvényelemzés segíti.

„A CIG Pannónia és a Fotex papírokat például egyetlen részvényelemző sem követi.” - emlékeztetett a KBC Securities elemzője. Hozzátette: „Ugyanakkor a small/midcap papírok közötti biztonságos választáshoz elengedhetetlen, hogy a befektető tisztában legyen az adott vállalat és a szektor jellemzőivel, s ismerje a legfontosabb kockázatokat. Többek között ezért tűzte ki célul a KBC Securities, hogy elemzéseivel lefedi a teljes kispapír-szegmenst, hangzott el a BÉT-tel közösen szervezett konferencián.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo