Erste kommentár
A görögöknél sikeres lett a kötvény átváltás. Persze ez már tegnap délután várható volt. A Kollektív Akció Klauzúrát aktiválva az átváltásban részt vevők aránya 95,7%-ra rúg, míg összesen a kötvénytulajdonosok 85,8%-a ajánlotta föl kötvényeit cserére. Így mintegy 206 Mrd eurónyi görög adósság 53,5%-kal 95,8 Mrd euróra csökken, s 130 Mrd hitelt, friss pénzt kap az EU-tól. Ez segíthet abban, hogy megfelelő reformok esetén az elkövetkező években az ország kikerüljön az adósság spirálból. Persze ez várható volt, már tegnap sejtette a piac, hogy sikeres lesz a tranzakció, így a hatás is tegnap volt érzékelhető. Tegnap a magyar piacot az is segítette, hogy a Fellegi Tamás, az IMF tárgyalódelegáció vezetője azt mondta, hogy nincs alternatívája az IMF megállapodásnak. A piacok meg amúgy is a korrekciós periódus végén vannak, de sok index esetében mintha még azért nem lenne teljesen vége. Így a mai nap kissé korrekcióba hajló lehet, amely a nagy forint rally-t követően enyhe forintgyengüléssel is járhat.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kedvező görög hírek nyomán szárnyaltak tegnap a vezető tengerentúli mutatók (Dow 0,55%, Nasdaq 1,18%, S&P500 0,98%).
- A sikeres görög kötvénycsere programra figyelt tegnap a piac, az éjszakai hírek szerint a befektetők 85,8%-a hajlandó részt venni a kötvénycserében. A Kollektív Akció Klauzúrát aktiválva a résztvevők aránya 95,7%-ra emelkedik. Eszerint már nem kell tartani egy rendezetlen görög államcsődtől.
- A vártnál valamivel gyengébb munkapiaci adat sem keserítette el a befektetőket, a friss munkanélküliségi-segély kérelmek száma a 352 ezres várakozás helyett 362 ezer lett.
- Az EKB tegnapi kamatdöntő ülésén a várakozásoknak megfelelően 1%-on hagyta az irányadó rátát.
- A jó hangulat ellenére a Dow kosár nagy vesztese a McDonald's lett. A gyenge értékesítési adatoknak köszönhetően több mint 3%-ot zuhantak a gyors étteremlánc papírjai.
Olaj, arany:
- Enyhe emelkedést könyvelhetett el tegnap a WTI típusú kőolaj árfolyama. Napon belül 107 dollár felett is járt a kurzus, majd zárásra 106,6 dollárig esett vissza. A reggeli órákban azonban ismét felfelé tart a kurzus, és 107,2-ig száguldott a WTI.
- Az arany piacán is jó hangulat uralkodott, felfelé tart az árfolyam, mióta elrugaszkodott a 200 napos mozgóátlagtól. Reggel már 1.700 dollár felett is járt a kurzus, és akár a mozgóátlagokat is visszatesztelheti (1.730 dollár).
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacok is rallyztak a hajnali kereskedésben (Nikkei 1,65%, Hang Seng 1,09%, Shanghai 0,79%). A Nikkei tavaly augusztus óta nem látott magasságba emelkedett, miután áttörte a lélektani 10 ezer pontot.
- A kedvező kínai inflációs adat is segítette a tőzsdéket. Februárban 3,2% lett a fogyasztói árindex a várt 3,4% helyett. A januári és februári ipari termelés adat 11,4% lett, amely valamivel elmarad a 12,3%-os várakozástól.
Devizák:
- Egyértelmű volt az irány tegnap az EUR/USD devizapárban. A pozitív görög híreknek köszönhetően az euró erősödni kezdett, és a 20 napos mozgóátlagot áttörve, 1,327-ig emelkedett az árfolyam.
- Tegnap tovább erősödött a forint az euró ellenében. Az árfolyam a 295-ös támaszról 292,7-ig zuhant, de a reggeli órákban 293,5-ig korrigált vissza a kurzus.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban vannak.
Vállalati hírek
- A Daimler 20.250 gépkocsit értékesített Kínában februárban, ami éves szinten 61%-os növekedés.
- Annak ellenére, hogy a Deutsche Bank vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy a cég nem fog részt venni az EKB hitelprogramjában (LTRO), a WSJ meg nem nevezett informátora szerint a DB mégis 5-10 Mrd euró hitelt vett fel az EKB-tól. A hír eléggé furcsa mind a vezérigazgató nyilatkozatának fényében, mind az érték tekintetében, hiszen eléggé széles tartomány van megadva. A reputációnak ez nem tenne jót, és esetleg a részvényre is enyhe negatív hatással lehet.
- A Bayer megvenné a Pfizer állatgyógyszer gyártással foglalkozó üzletágát. Egyesek szerint a tranzakció18 Mrd dollárra rúghat.
- Fura hír látott ma napvilágot a Frankfurter Allegemeine Zeitung-ban. A Thyssenkrupp nem szándékozik összeolvadni a Siemenssel, hanem képes önmaga növelni a versenyképességét. Nehéz értelmezni a hírt, de a Thyssenkrupp-ra nézve eléggé negatív, ha azt jelenti, amire gondolunk. Nevezetesen, hogy „életben maradási" problémái vannak?!
- A BMW 2,3 euró osztalékot javasol a törzsrészvényekre, és 2,32 eurót az elsőbbségi részvényekre, míg amortizáció előtti üzemi eredménye 8,02 Mrd euró lett a várt 8,04 Mrd-dal szemben 2011-ben. Ez 56,9%-os bővülésnek felel meg. Idén is növekedést vár a cég menedzsmentje. A 12%-kal csökkenő negyedik negyedéves nettó eredmény alapvetően az új modellek megjelenéséhez kapcsolódó költségeknek köszönhető. Így a piac nem is vett nagyon tudomást a gyengébb eredményről.
- A Nokia idén 650 millió eurót költene beruházásokra.
- Az OTP eredménye jóval gyengébb lett az általunk és a piac által vártnál. A különbség oka a horvát, a montenegrói és a szerb operációnál elszámolt 17,7 milliárd forintnyi goodwill átértékelés, valamint a magyar, az ukrán és az orosz operációt terhelő magasabb adók. A nettó kamatbevétel és a nettó kamatmarzs is nőtt, a díj- és jutalékbevételek kismértékben csökkentek. A vártnál magasabb volt a céltartalékolás, illetve az üzemi költségek szintje. A negyedik negyedévben a végtörlesztésre 31,2 milliárd céltartalékot képzett a bank az általunk várt 27,3 milliárd helyett. A negyedéves eredmény a goodwill átértékelés, a magasabb adóterhek és a végtörlesztés várnál nagyobb vesztesége miatt rosszabb lett a vártnál. A nettó eredményhez legnagyobb mértékben az orosz (+67% negyedéves szinten) és a bolgár (+25% negyedéves szinten) leánybankok járultak hozzá. A magyar operáció a III. negyedévhez képest a profit 25%-os csökkenéséről számolt be. A IV. negyedévben veszteséges volt az ukrán, a szerb, a horvát, a szlovák és a montenegrói érdekeltség is.
- Tovább folyik a MOL-INA vesztegetési ügy bírósági pere. Egy tanú elmondta, hogy Ivo Sanader egykori horvát kormányfő őt kérte meg, hogy szervezze meg a MOL-tól érkező 10 millió euró tanácsadó díjként történő elszámolását. Még 2009 júniusában meg is érkezett 5 millió euró két ciprusi cégtől egy svájci bankszámlára, de Ivo Sanader lemondása után nem jött több pénz. A tanú azt feltételezi, hogy az átutalt összeg a MOL-tól származik. A hír kedvezőtlen a MOL-ra nézve, de konkrét bizonyíték továbbra sincs arra, hogy tényleg a MOL utalta a pénzt.
Gazdasági hírek
- Tegnap egy konferencián Fellegi Tamás az IMF tárgyalódelegáció vezetője arról beszélt, hogy Magyarország kész azonnal megkezdeni a tárgyalásokat, és a kormánynak nincs B-terve. Az IMF megállapodással kapcsolatban a konferencián felszólalók optimisták, míg a hallgatóság inkább pesszimista volt, és úgy véli, hogy a kormány a török kártyára játszik, azaz csak a legvégső esetben köt megállapodást. A konferencián résztvevők egyetértettek abban, hogy a kitűzött célok csak tiszta, középtávú gazdasági programmal és reformokkal érhetők el.
- Az Európai Bizottság egyik anyagában a magyar költségvetési hiányt idén 3%-ra, jövőre pedig 3,6%-ra prognosztizálják. A korábbi becslés 2,75%, illetve 3,25% volt.