Erste kommentár
Végül is úgy tűnik, hogy Szíriában bekövetkezik az, amitől féltünk, de próbáltuk tagadni. Az INA evakuálta 100 munkását, és csak négy embert hagyott helyben. Valószínűleg azok vigyáznak az eszközökre. Így nagy valószínűséggel leállt a termelés a napi 15.000 - 20.000 hordó olaj egyenértékes kapacitású mezőn. Ez jelentős, 10-13%-a MOL-INA csoport napi kitermelésének. Igaz, hogy részben ez a lehetőség már beárazódott, de azért kedvezőtlenül hat és az 1.000 - 2.000 Ft-os becsült negatív hatásból további részek árazódhatnak be. Így akár jó párszáz forinttal is csökkenhet a MOL árfolyama. Ráadásul a nemzetközi hangulat is kissé negatívabbá vált, amely támogatja egy korrekció kialakulásának valószínűségét. Ugyanakkor a DAX, amely nem rég hagyta el a 6.500 pont körüli ellenállást, még nem érte el a következőt 7.000-nél. Ezért egy kicsit bizonytalanok vagyunk, ami azt sugallja, hogy még vacillálhatunk ezen a környéken, legalábbis ami a BUX-ot illeti.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nagyot ugrottak pénteken az amerikai tőzsdék, több mint féléves csúcson az S&P500 (Dow +1,2%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,6%). A munkapiaci adatok minden várakozást felülmúltak. Kína nagyobb szerepet vállalna az európai válságkezelésben, Görögország kritikus helyzetben.
- 8,3%-ra csökkent az amerikai munkanélküliségi ráta januárban, a decemberi 8,5% után. Az elemzők stagnálásra számítottak. A foglalkoztatottság 243 ezer fővel nőtt múlt hónapban, míg az elemzők 150 ezer fős bővülésre számítottak.
- Az előrejelzéseknél kedvezőbben alakult az ISM intézet szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe is. A várt 53,2 ponttal szemben 56,8 pontra emelkedett az előremutató indikátor.
- Pengeélen táncol Görögország, mondta el Evangelosz Venizelosz, pénzügyminiszter miután a görög kormány tagjaival és az eurózóna pénzügyminisztereivel folytatott megbeszélést. A miniszter elmondta, hogy az egész ország törekszik, hogy megállapodjanak a magánbefektetőkkel.
- Kína jelentős szerepet vállal az európai válságkezelésben, és nem kizárt, hogy nagyobb összeggel is beszálljon a mentőcsomagokba, mondta Wen Jiabao, kínai miniszterelnök Angela Merkel német kancellárral Pekingben folytatott megbeszélése után.
- A svájci versenyfelügyelet, a Comco tizenkét bank ellen indított eljárást, ugyanis a gyanú szerint a bankok derivatív kereskedői összejátszhattak, hogy manipulálják a londoni bankközi kamatláb (LIBOR) alakulását. A vizsgált bankok között van több amerikai, európai és japán nagybank, mint például a Deutsche Bank, UBS, Credit Suisse, Citigroup, JPMorgan, Tokyo-Mitsubishi és Sumitumo.
- Az Eurostat ma délelőtt publikálja az EU tagállamainak negyedéves adósságstatisztikáit.
Olaj, arany:
- Pénteken 1,5%-ot emelkedett a WTI olaj ára a kedvező amerikai munkapiaci statisztika okozta optimizmusban. Ma reggel azonban 0,6%-ot esett az árfolyam, és jelenleg 97,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az ENSZ elutasította a Szíria elleni szankciókat Oroszország és Kína vétója miatt.
- Az arany ára 1,9%-ot esett pénteken, mely a tőkepiaci optimizmus számlájára írható. A ma reggeli negatívabb hangulatban ismét előkerülhet az arany menedék szerepe. Jelenleg 1.731 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A japán piac a kereskedés nagy részében lefelé mozgott, de mégy így is pluszban tudott zárni. A kínai tőzsde az erős nyitást követően folyamatos lecsorgást mutatott (Nikkei 1,08%, Hang Seng -0,26%, Shanghai 0,03%).
- Az IMF 9%-ról 8,25%-ra csökkentette Kína 2012-es GDP növekedését.
Devizák:
- A pénteki kereskedési nap egyhangúan telt az EUR/USD piacán, az árfolyam továbbra is az 1,31-1,32 közötti sávban oldalazott. A reggeli órákban azonban erősödni kezdett a dollár, és az 1,305-ig süllyedt a kurzus.
- A forint pénteken 290 felett oldalazott az euróval szemben, a reggeli órákban 291,7 környékén kereskedtek az EUR/HUF devizakereszttel. Az árfolyam jelenleg egy bázist épít 290 felett.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- A Siemens szélerőművek telepítését tervezi Franciaországban. A német cég a GDF Suez, a Vinci SA és a CDC Infrastructure cégekkel együttműködve szeretné elnyerni a 10 milliárd euró értékű szerződést, mondta a Siemens francia leányvállalatának vezetője. A cég ezen kívül a Lille-i metró modernizálására is pályázik, melyet még 1983-ban telepített.
- A Nomura elemzője szerint a Banco Santandernek további 2,7 Mrd euró céltartalékot kell képeznie, míg a BBVA-nak valószínűleg további 2,6Mrd euró céltartalék-képzésére lesz szüksége. A KBW szerint viszont a Banco Santandernek 3Mrd céltartaléka lesz szüksége, míg a BBVA megúszhatja 2,6 Mrd-dal. Ezt korábban már más elemzők is pedzegették, ezért limitált árfolyamhatásra számítunk.
- A Bank of Amerika ma reggel vételre emelte ajánlását a Banco Santanderre.
- Egy illinoisi szélparkhoz 122,2 millió dollár hitet kapott az E.On. Pozitív hír, de marginális.
- A HSBC részvényelemzője „alulsúlyozás" ajánlást fogalmazott meg az E.On részvényeire, a korábbi „felülsúlyozás" után.
- Ma megjelent bankszektor elemzésünkben Felhalmozásról Tartásra módosítottunk az OTP-re vonatkozó ajánlásunkat, míg célárunkat 7.000 forintról 4.460 forintra csökkentettük. Az FHB-t továbbra is Tartásra ajánljuk, a bankpapír célárát 700 forintról 550 forintra csökkentettük.
- Horvát lapértesülések szerint az INA evakuálta alkalmazottait Szíriából. Mintegy 100 embert kimenekítése után már csak 4 alkalmazottjuk maradt az országban. Oroszország és Kína vétója miatt az ENSZ hétvégén nem fogadta el a Szíriával szembeni szankciókat. Úgy tűnik tehát, hogy az INA befejezi a kitermelést Szíriában. Korábban napi 20.000 hordó olajat termelt ki, ami 15.000 hordóra csökkent volna. Az evakuálás után felmerül a kérdés, hogy az állami cég irányítása alatt folytatja-e a kitermelést az INA, vagy teljesen megszünteti azt. A másik kérdés, hogy ha folytatja a kitermelést, akkor azt hogyan számolják el. A hír összességében kedvezőtlen a MOL-ra nézve, a részvényárra gyakorolt negatív hatás 1.000-2.000 forint között lehet.
- Rendkívüli közgyűlést tartott pénteken az E-Star. A részvényesek elfogadták a korábbi saját részvény vásárlásokat, és további 25.000 darab részvény 1 és 20.000 forint közötti átlagáron történő vásárlására hatalmazták fel az igazgatóságot. A 25.000 darab részvény a saját tőke 1%-ának felel meg. A közgyűlés módosította az alapszabály egyes pontjait is.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor interjút adott a francia Le Monde-nak, melyben elmondta, hogy mindig jogtisztelő utat követett, és szereti a demokráciát. Hozzátette, hogy nehéz kompromisszumra jutni a Magyar Nemzeti Bankkal, de ez sok más országban is így van. Elmondta, hogy a kormány hajlandó megtenni az EU által követelt változtatásokat. Összességében nem volt új elem az interjúban.
- A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, Varga Mihály elmondta, 15-20 milliárd eurós elővigyázatossági hitelkeretre törekszik Magyarország az IMF-fel és az EU-val. A megállapodásra 1-2 hónapon belül kerülhet sor. Az interjú nem tartalmazott új információkat.