"Ez nem megtakarítás, még akkor sem, ha egyesek ezt mondják"

Itt az újabb csomag, amely már nem kíméli meg sem az energia szektort, sem a telekom szektort az új adóktól. Sőt, a nyugdíjpénztárakat is a megszűnés irányába löki. Ez persze most több mint évi 500 Mrd Ft-tal, azaz majdnem a GDP két százalékával javítja a költségvetést, de ez nem megtakarítás, még akkor sem, ha egyesek ezt mondják. Ez a nyugdíjak elvonása és egyes vállalkozások erőteljes megadóztatása.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA:

- Egyenletes emelkedés volt látható tegnap az amerikai piacokon, nap végén némi korrekcióval (Dow +0,7%; S&P +0,7%; Nasdaq +1%). Az indexek nap közepén 1,2%-os pluszban is tartózkodtak, a Dow 11.096 ponton, az S&P 1.178 ponton fejezte be a kereskedést.
- Az import árindex a vártnál nagyobb mértékben, 0,3%-kal csökkent szeptemberben. Az év/év alapú mutató így 3,5%-ra csökkent a várt 3,8%-kal szemben.
- Az import árak csökkenése dezinflációs hatással jár, ami tovább növeli a valószínűségét a Fed által indított pénzpumpának. Utóbbira persze már az egész piac számít, így ha esetleg a november 2-3 közötti Fed ülésen sem esik még szó konkrétumokról, úgy a piacokon végigsöpörhet az eladói hullám.
- Vártnál jobb gyorsjelentést tett közzé a JPMorgan, amerikai befektetési bank. A nettó eredmény 4,4 milliárd dollárra nőtt, ami részvényenként 1,01 dollárt jelent, szemben az elemzők által előrejelzett 88 centes értékkel. Az év/év alapon 23%-kal növekvő profit leginkább a céltartalék-képzés csökkenésének tudható be, ami jelzi, hogy jelentősen enyhült a portfólióromlás üteme. A 2009 harmadik negyedéves 8,1 milliárd dollár után, a legutóbbi negyedévben már csak 3,2 milliárd dollárnyi céltartalékot különített el a bank a lehetséges hitelveszteségekre. A nettó kamatjövedelem azonban bő 4%-kal 15,6 milliárd dollárra esett, a kamat- és díjbevételek összessége pedig 10%-os csökkenés után 23,8 milliárd dollárra rúgott a rekordalacsony hozamkörnyezet következtében. A JPMorgan árfolyama a gyorsjelentés publikálása után még pluszba lendült, majd nap végére 1,4%-os mínuszba csökkent.
- A Yahoo! árfolyama hirtelen 5,7%-ot ugrott a kereskedés során, majd további 13%-ot a zárás utáni kereskedésben, miután a Wall Street Journal lehozta a meg nem erősített hírt, miszerint az AOL kockázati tőketársaságokkal szövetkezve felvásárolná az internetes keresőt működtető technológiai céget. Későbbi hírek szerint a Yahoo! a Goldman Sachs-al működne együtt, hogy elhárítsák „az esetleges felvásárlási kísérleteket". Egyelőre a Yahoo!, az AOL és a Goldman sem kívánta kommentálni a híreszteléseket.
- Ma a Google és az AMD publikálja negyedéves gyorsjelentését, továbbá számos fontos makrogazdasági adat jelenik meg a délután folyamán (külkereskedelmi mérleg, termelői árindex, friss és tartós munkanélkülisegély-kérelmek).

Olaj és arany:

- Tovább emelkedett az olaj és az arany ára, miután a dollár idén január óta nem látott szintre gyengült az euróval szemben.
- A kőolaj árfolyama jelenleg 83,8 dolláron tartózkodik. A mai OPEC ülésen várhatóan nem változnak a tagországok kitermelési kvótái. A szaudi olajminiszter jelezte, hogy nekik teljesen megfelelő szinteken mozog jelenleg az olaj ára.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé a múlt heti olajkészlet adatokat (a szokásos szerda helyett, a hétfői Kolombusz nap miatt). Az elemzői konszenzus szerint 1,45 millió hordóval emelkedhet tovább a kőolajkészlet állomány, míg a benzin raktárkészletek 1,5 millió hordóval több havi mélypontra süllyedhetnek (többek között finomítói karbantartások és sztrájkok miatti leállások következtében).
- Az arany árfolyamát is újabb történelmi csúcsra repítette a zöldhasú leértékelődése. Tegnap 1.374 dolláron tetőzött az árfolyam, ma reggel már az 1.379 dollárt is meghaladta egy uncia arany ára.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban tartózkodnak az indexek (Nikkei +1,8%, Hang Seng +1,1%, Shaghai Composite +0,9%, Kospi +1,0%, All Ordinaries +1,6%).
- Meglepte a piacokat a szingapúri jegybank döntése, mellyel enyhén megemelte a szingapúri dollár kereskedési sávját egy devizakosárral szemben. Ezen kívül a kamatsávot szintén „enyhén" szélesíti a jegybank, ami meglepő, mivel a piac nem számolt változással. A szezonálisan igazított harmadik negyedéves GDP negyedéves szinten 19,8%-kal csökkent (a piaci várakozás 17,5%-os visszaesés volt), azonban éves szinten 10,3%-kal bővült a gazdaság. A gazdasági minisztérium elmondása szerint Szingapúr gazdasága jó úton halad, hogy teljesítse a 2010-re kitűzött 13-15% közötti GDPnövekedést.
- Az emelkedő nyersanyagárak segítették a velük kapcsolatos részvények árfolyamát (Newcrest Mining +3,2%, Sumitomo Metal Mining +3,4%, Jiangxi Copper +1,6%).
- Tokióban a Yahoo Japan 5,5%-kal drágult, miután a Wall Street Journal szerint az AOL és több magánbefektetői csoport vizsgálja a Yahoo megvételének lehetőségét.
- A szöuli technológiai papíroknak segített az Intel jó gyorsjelentése (Samsung +3,5%, LG +2,9%).

Devizák:

- A hajnali kereskedésben áttörte az 1,40-es ellenállást az EUR/USD devizapár, és lendületesen gyengül tovább a dollár. Már 1,41 közelében mozog a kurzus.
- Ismét erősödött a jen, már a 81-es szintet ostromolja az árfolyam.
- A forint erősödést mutatott a tegnapi kereskedés során, és a reggeli órákban már 271,5 közelében mozgott a kurzus.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Itt az újabb csomag, amely már nem kíméli meg sem az energia szektort, sem a telekom szektort az új adóktól. Sőt, a nyugdíjpénztárakat is a megszűnés irányába löki. Ez persze most több mint évi 500 Mrd Ft-tal, azaz majdnem a GDP két százalékával javítja a költségvetést, de ez nem megtakarítás, még akkor sem, ha egyesek ezt mondják. Ez a nyugdíjak elvonása és egyes vállalkozások erőteljes megadóztatása. Így nem is helyettesíti a strukturális reformokat, amelyre évek óta nagy szüksége lenne a magyar gazdaságnak. Tehát rövidtávú tűzoltásnak jó, de hosszú távon a beruházások csökkenésével, a versenyképesség romlásával és a nyugdíjrendszer kiszámíthatatlanságával és fenntarthatatlanságával kell számolnunk. Vagyis rövidtávon, 1-2 év távlatában most minden rendben lesz a költségvetés szempontjából, de hosszabb távon, ha ezt az időszakot nem használjuk fel fontos és lehet, hogy sokszor fájdalmas reformokra, akkor Magyarország a jövőjét élheti fel ezen idő alatt.

Vállalati hírek

MOL, Magyar Telekom: Új adóval kell szembenéznie az energia és a telekom szektornak

A miniszterelnök tegnap új adókról tett bejelentést:

- A telekom szektornak évi 61 milliárd forintot kell befizetnie a büdzsébe a következő három évben.
- Az energia szektornak évi 70 milliárd forintot kell befizetnie a büdzsébe a következő három évben.
- A kereskedelmi üzletláncoknak évi 30 milliárd forintot kell befizetnie a büdzsébe a következő három évben.

Ezen kívül a kormány 2011 végéig felfüggeszti havi 30 milliárd forint befizetését a magánnyugdíj-pénztári rendszerbe, ami jövőre 360 milliárd forint megtakarítást jelent. Ebből az látszik, hogy a kormány visszaállamosítaná a nyugdíjrendszer második pillérét, ami jelentős visszalépés lenne a fenntartható nyugdíjrendszer kialakítására az elmúlt tíz évben tett lépések után.

A fenti intézkedések összesített hatása hatalmas (500 milliárd forint vagyis a GDP 2%-a). Ugyanakkor ez nem oldja meg a strukturális problémákat, és nem helyettesíti a strukturális reformokat; csak rövidtávú megoldás lehet. Továbbra is várjuk tehát a kormány elképzeléseit és valódi reformjait.

Az Erste által elemzett magyar cégekre gyakorolt hatás a következőképp alakulhat:

Magyar Telekom: A távközlési szektor által befizetendő 61 milliárd forint sokkal több, mint amivel korábban számoltunk (az adózás előtti eredmény 10%-a). 2009-ben a Magyar Telekom 20 milliárd forintnyi adót fizetett, míg 2010-re 26 milliárd forinttal számoltunk (ebben még nem vettük figyelembe az új adót). A Magyar Telekom által befizetendő új adó pontos összege még nem ismert. A vezetékes szegmensben 87,5%-os piaci részesedéssel rendelkezett (2010 január), 41%-kal a fix szélessávú szegmensben (2010 január), és 43,4%-kal a mobil szegmensben. Ezen kívül 39 (72%) koncessziót tudhat magáénak az 54-ből. Így ha a szektor szereplői között piaci részesedés szerint oszlik meg az adó, évi 30-45 milliárd forint juthat a Magyar Telekomra a következő három évben.

Ha 30 milliárdnyi új adóval számolunk évente, egy részvényre jutó eredményvárakozásunk a 2010-2012-es évekre 43-51%-kal csökkenne, míg a DCF értékelés 12%-kal esne vissza 633 forintra, ami Tartás ajánlást jelent.

Ha 45 milliárdnyi új adóval számolunk évente, egy részvényre jutó eredményvárakozásunk a 2010-2012-es évekre 65-76%-kal csökkenne, míg a DCF értékelés 18%-kal esne vissza 589 forintra, ami Csökkentés ajánlást jelent.

MOL: Szintén 50%-os piaci részesedéssel számolva évi 35 milliárd forint jutna a MOL-ra a következő három évben, míg a piaci várakozás csak 20 milliárd forint volt. Legutóbbi modellünk már tartalmazta ezt illetve egy kicsit magasabb adóval számolt, így a negatív hatás a korábbi várakozásokhoz képest kb. 70 milliárd forint vagyis részvényenként 700 forint, ami az elmúlt napokban már nagyrészt beárazódott.

Rövid hírek

- Az Európai Bizottság megállapította, hogy a magyar kormány által a MOL-lal kötött 2005. Évi megállapodás, a magyar bányászati törvény 2008. évi módosításával együtt olyan pénzügyi előnyt jelentett a MOL számára, amely az uniós állami támogatási szabályok értelmében nem élvezhet mentességet. A Bizottság ezért 2010. június 9-i határozatában mintegy 30,3 Mrd forint kamatokkal megnövelt összegű, általa jogellenesnek minősített támogatás visszakövetelésére utasította a magyar kormányt. A MOL 2010. július 29-én kapta kézhez a hivatalos kötelezést. A MOL 2010. I. féléves pénzügyi kimutatásaiban a becsült kamatokkal számítottan 35,8 Mrd Ft céltartalékot képzett, és a megjelölt összeget 2010. III. negyedév folyamán befizette, mert erre a fellebbezéstől függetlenül köteles volt. A MOL keresetet nyújtott be a döntés ellen az Európai Unió Bíróságánál. Mivel a MOL a döntés nyilvánosságra hozatalakor bejelentette, hogy fellebbez ellene, a mostani bejelentés nem meglepetés, ezért árfolyamhatásra sem számítunk.
- Egy olajipari konferencián Thernesz Artúr a MOL fejlesztési igazgatója elmondta, hogy a MOL versenyképes lehet a 2013-ban induló szabad széndioxid kvóták elosztásakor, mivel az elmúlt időszakban jelentős beruházásokat eszközölt az új technológiák és a bioüzemanyag előállításának terén. Varró László, a cég stratégiáért felelős elnökhelyettese elmondta ugyanakkor, hogy a gazdaság élénkülésétől a dízel iránti kereslet növekedését remélik. Ugyanezen a konferencián a Fitch Hitleminősítő a MOL-lal kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy a magyar olajcég jelenlegi „kissé kedvezőtlen" hitelbesorolása az INA akvizíciónak tudható be, és a közeljövőben várhatóan javul majd.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo