Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Gyenge makroadatok ellenére sikerült emelkedniük az amerikai indexeknek a múlt hét utolsó napján (Dow +0,3%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,5%).
- Váratlanul 11,6%-kal esett az újlakás értékesítés áprilisban, és 26,8%-os a visszaesés tavaly áprilishoz képest.
- A vártnál kisebb mértékben, 0,4%-kal nőtt a lakossági kiadás áprilisban. A jövedelmek szintén 0,4%-kal emelkedtek a hónap során, mely megegyezik az elemzői konszenzussal.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexét felfele módosították a felülvizsgálat során. A hangulatindex 74,3 pontra emelkedett májusban a végleges adatok szerint.
- A közölt makroadatok megerősítik a képet, miszerint az USA gazdasága meglehetősen törékeny, és a lakáspiaci helyzet egyáltalán nem állt még helyre.
- Kérdés, hogy a Fed ebben a helyzetben mikor meri elkezdeni kivonni a likviditást a piacokról.
- Egy ír miniszter szerint országa nem lesz képes jövőre a piacról finanszírozni magát, szemben a korábbi tervekkel. Könnyen lehet, hogy Írország is újabb segítséget kell kérjen az EU-tól, illetve az IMF-től.
- A német Spiegel magazin pedig arról ír, hogy Görögországnak nem sikerült teljesítenie az EU és IMF által kitűzött deficitcélt, ezért veszélybe kerülhet az újabb részletek lehívása. Az IMF és Görögország is cáfolta az értesülést.
- Ma az USA háborúiban elesett amerikai katonák emlékére tartott Memorial Day miatt zárva tartanak az amerikai tőzsdék
Olaj és arany:
- Nem változott számottevően az olaj ára a pénteki, illetve a ma reggeli kereskedésben. 100 dollár körül billeg a nyersanyag hordónkénti ára.
- Szíriában összecsapások folynak a tüntetők és a biztonsági erők között, így a bizonytalanság továbbra is fennáll a régióban.
- A szaúd-arábiai herceg szerint a 70 és 80 dollár közötti olajárfolyam lenne az optimális a királyság számára, hiszen az még nem ösztönözné a fejlett országokat, alternatív energiaforrások kifejlesztésére.
- Az arany ára tovább emelkedett pénteken, 1,1%-ot. Jelenleg 1.535 dolláron mozog a nyersanyag unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei -0,1%, Shanghai +0,6%, Hang Seng +0,5%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,2%).
- Kínában a pénzügyi részvények drágultak (ICBC +0,8%, Bank of China +0,7%), míg a japán részvényekre az erős jen negatívan hatott. A Newcrest Mining 0,8%-ot emelkedett, miután az arany árfolyama emelkedett. A Honda 1%-ot veszített értékéből, miután a hackerek fértek a kanadai vásárlók adataihoz. Ezen kívül lapértesülések szerint a vállalat nem folytatja a saját részvény vásárlásokat.
- A Samsonite június 16-ára IPO-t tervez a Hong Kong-i piacon, melytől 1,51 milliárd dollárnyi friss tőkére számít az amerikai bőröndgyártó. Nem kizárt, hogy más nagyvállalattól is láthatunk majd hasonló lépéseket a jövőben, mivel egy Hong Kong-i IPO-val könnyedén hozzáférhetnek a cégek a kínai likviditáshoz.
- Wayne Swan ausztrál pénzügyminiszter szerint a természeti katasztrófák akár egy százalékponttal is csökkenthették az első negyedéves GDP-t a szigetországban.
- Rekordot döntött az új-zélandi külkereskedelmi mérleg többlete (1,11 milliárd új-zélandi dollár a piac által várt 600 millióhoz képest), miután a Kínába irányuló export éves szinten 40%-kal nőtt.
Devizák:
- A múlt hét utolsó napján sokat a gyengült a dollár (az 1,435-ös ellenállásig), melyet a ma reggeli órákban korrekció követett 1,426-ig.
- Pénteken tovább erősödött a japán jen, a reggeli órákban 80,8 környékén kereskedtek az USD/JPY devizapárral. A 79,6-os támaszig bőven van még tere a jen erősödésnek.
- A forint pénteken visszaerősödött a 20 napos mozgóátlag környékére, majd hajnalban oldalazott az árfolyam (267,9).
Határidős piacok:
-0 körül mozognak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Habár az USA zárva van ma, helyette ha minden igaz az amerikaiak autóznak, mint mérgezett egerek. Remélhetőleg tényleg sokat, de ez majd az elkövetkező napokban derül ki. Például a Visa szokott erről statisztikát közölni. Meglátjuk idén is így tesz-e. Mindenesetre már a hétvége előtt mindenki arról beszélt az USA-ban, hogy a magas üzemanyag árak jelentősen visszavetik az autózási kedvet, s jelentősen csökkentik a nyaralásra költhető keretet. Vagyis csak azt figyelhetjük majd, hogy rossz vagy még rosszabb adatot publikálnak-e. Eközben egy újabb járvány kezdi felütni a fejét, persze csak azért, hogy még jobban aggódhassunk, ha esetleg nem aggódnánk eléggé. Most egy baktérium szedi áldozatait, s ráadásul immunissá vált az antibiotikumokra. Vagyis igazi ellenséggel állunk szemben, mint a madár influenza idején. Ráadásul a szemtelen, még jobban is terjed, mint gondolnánk. Ez egy újabb ok az aggodalomra. Miközben az eredmények jók, s a pénz is rengeteg a piacokon. Sokan a „wall of worry"-ről, vagyis a félelem falán való felmászásról beszélnek. Azért egyelőre annyira nem fölfelé, de inkább lefelé mászunk, legalábbis, ami az elmúlt heteket illeti. Viszont kritikus támaszok környékén billeg szinte minden, s akár el is indulhatunk fölfelé a nem túl távoli jövőben.
Rövid hírek
- Tovább folynak a találgatások a 21,2%-os MOL csomag sorsáról. Egyesek tudni vélik, hogy a kormány a gáz szállítási üzletágat szeretné megkapni a részvényekért cserébe. Így az MVM-hez kerülhetne az üzletág, de ez EU-s direktívákba ütközhet, mivel ellentétes a versenyszabályokkal. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- A MOL szóvivője a Világgazdaságnak megerősítette, hogy a magyar cégnek jó a viszonya a horvát kormánnyal. A horvát pénzügyi felügyelet jelenleg folyó vizsgálata nem érinti a MOL fejlesztéseit, mivel semmilyen kockázatot nem jelentenek a cég számára. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- Richter, Egis: Pénteken benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek az egyes egészségügyi törvények módosításairól szóló törvényjavaslatot. A júliustól életbe lépő szabályok szerint a jelenlegi 12%-ról 20%-ra emelkednek a gyógyszergyártói befizetések. Mindez egybecseng a korábban megismert információkkal, így árfolyamhatásra sem a Richter, sem az Egis esetén nem számítunk.
- A Richter 2011. május 26-án 2.500 darab saját részvényt vásárolt a BÉT-en 36.132 forintos átlagáron. Ezzel a 2011. május 18-án adott 20.000 darabos megbízás teljesült. A tranzakciót követően a társaság saját részvény állománya 31.724 darab, csoport szinten 42.274 darab.
- Június 1 és 12 között történik meg a nyugdíjpénztári vagyon (mintegy 2.600 milliárd forintnyi részvény, kötvény, készpénz, stb.) átadása az államnak. Korábban elhangzott, hogy az állam a vagyon bizonyos részét (részvények, befektetési jegyek) nem tartaná meg. Ugyanakkor kétéves szerződést kötött a tranzakcióban részt vevőkkel, ami arra utalhat, hogy két év alatt kívánja eladni a nem kívánatos vagyonelemeket. Ez főleg a kisebb tőzsdei cégeket érinti, de a hatás elhanyagolható.