Sikerült is kitörni a csökkenő trendből, és a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölé emelkednie az indexnek. Ráadásul az MACD is vételi jelzést adott. A mai napon ez az emelkedés kisebb magnitúdóval folytatódhat. Az ellenállás 12.000 és 12.100 pont között található.
A BUX index is próbálkozott az emelkedéssel, de nagyon lanyhára sikeredett, pedig a MOL és az Mtel háza tájáról is érkeztek pozitív hírek. Ráadásul a nemzetközi hangulat is támogató volt. A Richter esetében említésre méltó, hogy a negyedév során a rubel 15 százalékot erősödött a forinthoz képest, míg ez az érték az első negyedévben még csak 6 százalék volt. Az oroszországi problémák ellenére ez azt sugallja, hogy ez a negyedév sem lesz rossz. Persze a negyedév hátralévő része is sokat fog számítani. Egyelőre a korrekcióban a 4.375 forint körüli támasz szint kitart. Az OTP-nek nem segítettek az ukrán államcsőd lehetőségéről érkező hírek, de meg kell jegyezni, hogy a jelentős leírásokat követően egy ilyen forgatókönyv esetén a hatás is limitált lehet, számításaink szerint 200-300 forint. Az árfolyam várhatóan egy szűk sávban, a 20 és a 30 napos mozgóátlagok között oldalazhat tovább.
USA
Nem voltak nagy mozgások tegnap a tengerentúlon, az indexek oldalaztak a kereskedés végéig, de napközben a Dow Jones és az S&P500 index is új történelmi csúcson jártak (Dow 0,07%, Nasdaq 0,17%, S&P500 -0,06%). Az újlakás építések áprilisban havi alapon a várt 9,6% helyett 20,2%-kal bővültek, ami 2007 vége óta nem látott érték. Összesen 1,14 millió lakást értékesítettek, a várakozás 1,01 millió volt.
A Wal-Mart első negyedéves számai nem örvendeztették meg a befektetőket. Az árbevétel 114,8 milliárd dollárt ért el, ami 1,3%-kal maradt el a várttól, míg az egy részvényre jutó eredmény 2 centtel lett kisebb a prognózisokban szereplő 1,05 dollárnál. A deviza mozgások negatív hatása mellett a bér és az e-kereskedelemmel kapcsolatos költségek növekedése is negatívan hatott az eredményességre.
A Hewlett-Packard hálózati készülék üzletágát szemelte ki magának a kínai Tsinghua chipgyártó. A részletekről csütörtökön szándékozik beszámolni a cég, de a piac szerint akár 5 milliárd dollárt is zsebre vághat a HP.
8%-os pofonba szaladt bele a Yahoo tegnap, miután olyan hírek láttak napvilágot, hogy az Alibaba részesedés adómentes leválasztása szabályozási problémákba ütközhet. Ez nemcsak azért probléma, mert így a 14 milliárd dolláros adómegtakarítás elvész, hanem azért is, mert a Yahoo Japánban lévő 35,5%-os piaci részesedés hasonló módon történő leválasztása is esedékes volt.
Európa
Az EKB irányából érkező iránymutatást pozitívan fogadták a piacok. A FTSE 100 index 0,38%-ot, a CAC 40 index 2,09%-ot, míg a DAX index 2,23%-ot emelkedett. Benoit Coeuré, az EKB igazgatóságának tagja szerint az eurózónás kötvények eladási hulláma aggasztó, ezért a jegybank májusra és júniusra csoportosítja elő az eszközvásárlásait.
Az IMF vezetője, Christine Lagarde szerint a görög helyzet rendezése nem lesz egyszerű, hiszen a hitelezők addig biztosan nem utalják el a mentőcsomag maradék részét, amíg a kormány nem fogadja el a követeléseiket. A megegyezésre már csak két hete maradt a görögöknek, ugyanis készpénzzel ennél tovább nem bírják ki. Ma érkezik a legutóbbi brit kamatdöntő ülés jegyzőkönyve, melynek üzenete a tegnap látott vártnál gyengébb inflációs adatok miatt kiemelt jelentőségű lesz.
Olaj, arany
A WTI 58,2 dolláron stabilizálódott ma reggel, miután öt napi esést követően felfelé emelkedett az ár. Az amerikai nyersolaj készletek 5,2 millió hordóval estek szemben a piac 1,75 millió hordó várakozással. A kínálat napi 9,37 millió hordó volt, ami elmarad a márciusi csúcstól (napi 9,42 millió hordó), igaz a különbség nem jelentős. A piaci vélemények szerint a korrekció tovább folytatódhat, mivel a kínálati oldal továbbra is erős.
Az arany 1.200 dollár közelébe süllyedt. A piac azután lett borúlátóbb, hogy erős házépítési számok láttak napvilágot az Egyesült Államokból. Ez pedig előrevetíti a kamatok emelését, annak ellenére, hogy a fogyasztói kereslet növekedése inkább gyengébb gazdasági aktivitást mutat. A 1,14 millió új otthon építése 2008 júniusa óta a legmagasabb mutató.
Devizák
A forint tegnap lefordult a 200 napos mozgóátlagról és egy látványosabb forinterősödés kíséretében 305,7-ig esett az árfolyam. Ez pedig azt jelenti, hogy a hét elején látott szintekre esett vissza az EUR/HUF, de a 305-nél húzódó emelkedő trendvonal ismét megfordíthatja az árfolyamot.
Az EUR/USD múlt pénteken érintette meg az 1,15-nél húzódó ellenállást, ahonnan lepattant és intenzív dollárerősödés kezdődött. Tegnap a vártnál jobb lakáspiaci adat segítette a dollárerősödést, és a tendencia egyelőre nem állt meg, mert a reggeli kereskedésben már 1,109-ig esett a devizakereszt.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,0%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,3%-ot emelkedett. A vártnál gyorsabb ütemben növekedett a japán GDP az első negyedévben. Az évesített negyedéves növekedés 2,4% lett, jócskán túlszárnyalva az 1,6%-os piaci várakozást. Negyedév/negyedév alapon a magánszektor fogyasztásai a vártnál gyorsabban növekedtek, míg a beruházások volumene elmaradt az előrejelzéstől. Ugyanakkor több helyen is megjegyzik, hogy a vártnál nagyobb növekedésben a készletek emelkedése is közrejátszott. A növekedési adat hatására a Nikkei jelentős emelkedést tudott felmutatni és már közelíti a 15 éves csúcsát.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq pluszban, míg a DAX mínuszban volt.