Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pénteken sem veszített a lendületéből Amerika, ismét méretes pluszok alakultak ki a tőzsdéken (Dow +1,4%; S&P +1,4%; Nasdaq +1,5%). A görög megszorítások elfogadását követő eufórikus hangulat kitart, bár az emelkedést egyre kevésbé magyarázhatja a már több nappal ezelőtti hír.
- A feldolgozóipari kilátások terén pozitív hírek érkeztek. Az ISM intézet beszerzési menedzser indexe a várt eséssel szemben 55,3 pontra tudott emelkedni júniusban. Az előremutató indikátor elmúlt hónapokban tapasztalt erős visszaesése után a hírt kedvezően fogadta a piac.
- A gépjárműeladások sötétebb képet festettek. A várt emelkedés helyett 11,4 millióra esett vissza az eladott autók száma júniusban. Az USA-n belül értékesített gépjárművek száma 8,95 millió darabra csökkent.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének júniusi értékét némileg lefelé, 71,8 pontról 71,5 pontra módosították a felülvizsgálat során.
- Jövő héten kezdődik az első negyedéves vállalati eredmények publikálásának szezonja. Az Alcoa nyitja a sort hétfőn. Kérdés, hogy a vállalatok tudják-e hozni az elemzők által várt jó eredményeket. Egyelőre a befektetők sokkal pesszimistábban látják a képet, ami az alacsony P/E értékeken is látszik. Amennyiben a várt szintet hozzák a cégek, úgy további felértékelődésre lehet számítani a piacon.
- Ma a Függetlenség Napi ünnep miatt zárva tartanak az amerikai részvénypiacok
Olaj és arany:
- A pénteki jó befektetői hangulat mellett sem tudott emelkedni a WTI kőolaj ára, sőt 0,5%-os csökkenés után 95 dollár alatt zárt az árfolyam. Ma némileg emelkedett az árfolyam az újabb görög hitelrészlet európai elfogadása nyomán. Jelenleg 95,3 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára 0,8%-ot esett pénteken, ma reggel kis fellendülés után 1.493 dollár körül mozog a nemesfém unciája.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,0%, Shanghai +1,8%, Hang Seng +1,8%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +0,5%). A hangulatnak elsősorban a pénteki amerikai zárás tett jót, ugyanis a ma reggel napvilágot látott makroadatok már nem voltak olyan fényesek.
Ausztráliában a májusi kiskereskedelmi forgalom havi szinten 0,6%-kal esett vissza, míg a piac 0,3%-os növekedésre számított. A jóváhagyott építési engedélyek száma még szomorúbb képet mutatott: 7,9%-os visszaesés a várt 0,5%-os csökkenés helyett.
- Az egész régióban az autógyártók és a technológiai cégek vitték a prímet (Honda +3,4%, Toyota +1,7%, Kia +1,6%, Samsung +2,9%, Lenovo 3,2%), de nem maradtak le a pénzügyi papírok sem (Mitsubishi UFJ +2,8%, HSBC 1,8%).
- Lapértesülések szerint titkos tárgyalások folynak arról, hogy leválasztanák a Tepco-ról (+19,8%) a nukleáris üzletágat, ami az államhoz kerülne.
- A Nestlé tárgyalásokat folytat a Szingapúrban jegyzett Hsu Fu Chi édességgyártó felvásárlásáról. Utóbbi részvényeinek kereskedését fel is függesztették.
Devizák:
- Pénteken valamelyest gyengült még a dollár az euróval szemben, de a csökkenő trendvonal megállította az árfolyamot. Az 1,455-ös szint áttörése esetén 1,469-ig menetelhet tovább az árfolyam.
- Hetek óta a 79,7-81-es sávban mozog az USD/JPY devizapár. Pénteken a sáv tetejéról pattant le az árfolyam, melyet a reggeli órákban további jenerősödés követett. Az árfolyam 80,7-ig süllyedt.
- A forint tovább erősödött pénteken, és megközelítette a 263-as támaszt. A reggeli órákban korrekció indult, 264,8-ig emelkedett az áfolyam.
Határidős piacok:
- A Függetlenség Napján mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
„Született július 4-én". Azaz ma ünnepeljük az Egyesült Államok születését. Persze ez most több a piacokon. A görög mentőcsomag ünnepe, QE2 vége s még a jó öreg Strauss-Kahn-t is kiengedték. Örülhetünk, s téphetjük a piacokat. Persze azért az USA zárva tartás hozhat némi bizonytalanságot. Ha pedig a BUX-ra nézünk, akkor az pont a 20, 30 és 200 napos mozgóátlagoknál van. Összekombinálva az amerikai zárva tartással, meg a jó hangulattal, akkor azt mondanánk, hogy ebből egy alacsony forgalmú nap jöhet moderált emelkedéssel. A szint áttörést követően azonban megnyílik az út egy erőteljesebb emelkedés előtt, de valószínűleg/talán ez nem ma fog bekövetkezni.
Vállalati hírek
Egis profit warning a gyógyszertörvény módosítása miatt
A magyar gyógyszertörvény módosítása alapján (mely július elsejétől lépett hatályba), a K+F ráfordítások visszaigénylési lehetősége az OEP felé 2010-ben teljesített kötelezettségekből a K+F ráfordítások termelői árhoz viszonyított arányában, sávosan lehetséges. A Richter pénteken megerősítette, hogy a törvényi változás pozitívan érinti 2011-es eredményét, mivel a 2010-es OEP befizetések 100%-át visszaigényelheti (2.371 millió forint). Az Egis azonban csak 50%-os visszaigénylésre jogosult. Ezen kívül az elmúlt dőszakban az Egis továbbra sem tüntette fel OEP befizetési kötelezettségét az eredménykimutatásában, így péntek délután profit warning közzétételét látta szükségesnek. Ebből kiderült, hogy a törvényi változás következtében a folyó pénzügyi év harmadik negyedévben 1,8 milliárd forintnyi OEP befizetést kell elszámolnia (egyéb működési költségek soron).
A törvényi változások után az Egis profit warning-ja nem érte meglepetésként a befektetőket, ahogy az is egyértelmű volt, hogy a Richter korábbi konzervatív elszámolási módszere pozitív irányú korrekciót okoz majd. Mivel a vállalatok 2011-ben számolják el a változások hatását, az EPS várakozásainkra gyakorolt hatásuk a következő: 2011-es Richter EPS várakozásunk 5,1%-kal nő, míg az Egis-é 2,7%-kal csökken a 2010/11-es évre vonatkozóan. A júniusban kiadott előrejelzésünkben azzal számoltunk, hogy a cégeknek nem lesz lehetőségük visszaigényelni a K+F ráfordításokat. Mivel az Egis 2010/11-es évre számolja el a 2010. január és 2011. szeptember között felmerült összes OEP befizetési kötelezettségét, ez az összeg 500 millió forinttal magasabb lesz, mint ahogy azt korábban vártuk. Mivel a törvényi változások hatása már beárazódott, jelentős árfolyamhatásra ma már nem számítunk.
Rövid hírek
- A korábbi horvát miniszterelnök-helyettes, Damir Polancec közzétette egy 2008-ban készített prezentációját, melynek témája a MOL befolyásának növekedése az INA-ban, és amely bizonyítja, hogy a horvát kormány jelenlegi tagjai tudtak az ügyletről. A hír kedvező, hiszen hónapok óta ez az első olyan információ, ami javíthatja a MOL megítélését.
- A Moody's megerősítette az OTP orosz leánybankjának Aa1 besorolását.
- PannErgy: június 30-án sikeresen lezárult a Pannunion részvényekre a vételi ajánlat. A Sun Capital Partners SPV-je, a Pannunity összesen 26.624.648 darab részvényt (98,8%) szerzett. Az ajánlattevő így élni fog kiszorítási jogával. Árfolyamhatásra nem számítunk, hisz az információ megfelel a vártnak. Az ügylet várhatóan 1-2 hónapon belül zárul, amint az ukrán, a német, a román, a szerb és a magyar versenyhivatal jóváhagyja azt. Az ügyletből várhatóan 5 milliárd forint bevétele származik a PannErgynek.
- A Danubius fő tulajdonosa, Sir Bernard Schreier 2011. június 28-án tőzsdei ügyletek keretében több tranzakcióval összesen 3.508 darab (0,04%) Danubius törzsrészvényt szerzett 3.499 forintos átlagáron. A tranzakciót követően 77,78% szavazati joggal és 81,47%-os befolyással rendelkezik a társaságban.
- A Rába 2011. június 30-án 6.000 darab saját részvényt vásárolt 816 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Rába sajátrészvény állománya 938.494 darab.