Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Emelkedtek az amerikai részvényindexek, de a nap végére enyhültek a pluszok (Dow +1,3%; S&P +0,8%; Nasdaq -0,4%). A vártnál jobb makroszámok és a német parlament pozitív döntése segítette a piacokat, később azonban óvatosabbá váltak a befektetők.
- A német parlament elfogadta az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jogkörbővítéséről szóló javaslatot, így az EFSF akár közvetlenül is vásárolhatja a problémás országok állampapírjait. Bár a tervet minden EMU tagországnak el kell fogadnia, a legnagyobb befizető Németország támogatása fontos jelzés.
- Jelentősen csökkent múlt héten a frissen munkanélküli-segélyért folyamodók száma az USA-ban. A várt 420 ezer fő helyett mindössze 391 ezren nyújtottak be segélykérelmet első ízben.
- A végleges adat alapján évesített szinten az előzetes adatnál (1%) nagyobb mértékben, 1,3%-kal nőtt az amerikai GDP a második negyedévben. Az elemzői konszenzus 1,2% volt. A függőben levő lakásértékesítések száma 13,1%-kal emelkedett tavaly augusztushoz képest, az előrejelzett 6,4%-os növekedéssel szemben.
- Gyengélkedett a technológiai szektor, a Nasdaq 0,4%-os mínuszban zárt. Az AMD árfolyama 14%-ot zuhant, miután a cég profit warning-ot tett közzé gyártási problémákra hivatkozva.
- Romlott a hangulat ma reggelre, a kínai feldolgozóipari gyengélkedés és a recessziós félelmek nyomán az amerikai határidős indexek mínuszba fordultak.
Olaj és arany
- A kezdeti mínusz után pluszba fordult a WTI olaj ára, és nap végére 1,2%-ot emelkedett. Ma reggel további 0,8%-os emelkedés után 82,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az olaj árának jót tettek a várakozásokat meghaladó makroadatok.
- Az arany árfolyama szintén mínuszból kapaszkodott vissza a pozitív tartományba, és végül 0,4%-os pluszban zárt. Ma reggel 0,8% emelkedés után 1.627 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- Nem volt határozott irány az ázsiai piacokon a negyedév utolsó kereskedési napján (Nikkei +0,1%, Shanghai -0,1%, Hang Seng -1,8%, Kospi -0,1%, All Ordinaries -0,0%).
- Vegyes makrogazdasági adatok érkeztek a régióból. A japán háztartások költései a várt 2,7% helyett4,1%-kal estek vissza éves szinten. A maginfláció a várt 0,1% helyett 0,2% lett, míg a munkanélküliségi ráta 4,3% a várt 4,7%-kal szemben. Az ipari termelés havi szinten a várt 1,5%-os bővülés helyett csupán 0,8%-kal nőtt augusztusban. Az HSBC kínai feldolgozóipar beszerzési menedzser indexének végső értéke 49,9 volt szeptemberben, míg az előzetes szám 49,4 volt.
- Dél-Koreában a chipgyártókban érkezett el a profitrealizálás ideje (Samsung -2,0%, Hynix - 2,3%).
- Gyengén teljesítettek a bankrészvények is (Bank of China -2,9%, ICBC -5,0%).
- Néhány nyersanyagcégnek sikerült emelkednie (Woodside Petroleum +0,8%, Nippon Steel +0,5%).
Devizák:
- Négy kereskedési napja oldalaz az EUR/USD árfolyama az 1,35-ös szint felett. Tegnap is dollárgyengüléssel indult a nap, majd 1,368-ról lefordult a kurzus (a 20 napos mozgóátlaghoz közel) zárásra 1,36-ig süllyedt.
- Az USD/JPY árfolyama továbbra is a 20 és 30 napos mozgóátlag és a 76,25-ös szint felett mozog. A beszűkülésből hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet, felfelé 77,8-nál látható megálló, lefelé pedig nagy tere van a jen erősödésének.
- A forint tegnap és ma reggeli kereskedésben is gyengült, jelenleg már 293 felett jár az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
"A semmi ágán ül szívem, kis teste hangtalan vacog". Pont így érezhetjük magunkat ezekben a napokban. Reménytelenül. Valahol a semmi és a valami között őrlődünk. Határon vannak a piacok. Próbálkoznak a meghatározó szintek áttörésével, nap mint nap nekifutnak, de aztán mégis csak a haloványra sikeredik a zárás. A jelentős alulértékeltségből, akár emelkedés is jöhetne, viszont a makrogazdasági fronton nem látunk fordulatot. Így továbbra is marad a bizonytalanság. Legalábbis és remélhetőleg, csak átmenetileg.
Vállalati hírek
Magyar Telekom: a kormány nem kívánja eltörölni a távközlési cégek különadóját
Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy törölje el a 6,5%-os válságadót, mely 2010-ben került bevezetésre és amely évi 27 milliárd forintos tehet jelent a Magyar Telekomnak 2012-ig. Úgy tűnik, ez a Bizottság első lépése. Ha a kormány nem törli el a távközlési szektor adóját, az EU eljárást kezdhet Magyarország ellen. A magyar kormány úgy reagált, hogy nem törlik el az adót és készek a vitára a Bírósággal. Valószínűnek tartjuk, hogy Magyarország elveszíti majd a pert, azonban ez még messze van.
Rövid hírek
- MOL: Az Európai Bizottság engedélyt kéri Horvátország, hogy ideiglenesen korlátozhassák a 49%-nal nagyobb nem állami tulajdonszerzést az INA-ban. A korlátozás addig lenne érvényben, amíg folyik az eljárás Ivo Sanader korábbi miniszterelnök korrupciós ügyében.
- A magyar köztársasági elnök találkozott horvát kollégájával. Kölcsönösen biztosították egymást arról, hogy a MOL-INA vita nem befolyásolja a két ország közötti baráti viszonyt.
- OTP, FHB: Tegnaptól lehet kérni a bankoknál a rögzített árfolyamon történő végtörlesztést. Az első nap nem túl sokan érdeklődtek a lehetőségről.
- A Rába 2011. szeptember 28-án 1.500 darab saját részvényt vásárolt 517 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 959.587 darab Rába részvénnyel rendelkezik.