Nemzetközi hírek
USA:
- Pluszba küzdötte magát az S&P pénteken, a Dow 1 pontos mínuszban zárt (Dow 0%; S&P +0%; Nasdaq +0,1%). Az indexek a kereskedés során többször jártak a pozitív és negatív tartományokban is.
- Vegyes képet festettek a makoradatok. A második negyedéves GDP reálértéken, évesítve 2,4%-kal bővült a legelőször közzétett becslés szerint. A Bloomberg konszenzus 2,6%-os növekedést várt. Jó hír azonban, hogy az első negyedéves növekedést 1% ponttal, 2,7%-ról 3,7%-ra emelték (évesített szinten) a felülvizsgálat során.
- A Chicagói beszerzési menedzser index 62,3 pontra emelkedett júliusban, míg az elemzők azt várták, hogy 56 pontra esik vissza az index értéke. A Michigani Egyetem júliusi fogyasztói bizalmi indexét 67,8 pontra emelték a véglegesítés során az előzetes 66,5 pontról.
- A Chevron az elemzői konszenzusnál jobb, 2,7 dolláros részvényenkénti profitról számolt be, árbevétele azonban csak 30%-kal nőtt év/év alapon, míg az elemzők 56%-os bevétel-növekedést vártak. Az olajtársaság árfolyama 0,25%-kal nőtt pénteken.
- A Merck árfolyama 1,7%-ot esett annak ellenére, hogy a vártnál némileg magasabb, 86 centes részvényenkénti eredményt tett közzé. Az árbevétel a gyógyszergyártó esetében is elmaradt a várakozásoktól.
- Az AT&T és a Verizon új bankkártya-helyettesítő szolgáltatást tervez, veszélyeztetve ezzel a Visa és a MasterCard pozícióját. A terv szerint az okostelefonokat lehetne térítésmentes fizetésre használni az egyes üzletekben. A cégek együttműködhetnek a T-Mobile USA-val és a Barclays-zel is, hogy Atlantában és három másik amerikai városban is teszteljék az új szolgáltatást.
- Ma a júliusi feldolgozóipari ISM index kerül nyilvánosságra az USA-ban, mely piacmozgató hatással bírhat.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama töretlenül emelkedik három napja, annak ellenére, hogy a legutóbbi adatok szerint hatalmas mértékben növekedtek az amerikai olajkészletek. A mai emelkedés a kínai GDP előrejelzés megemelésének és az ázsiai cégek pozitív eredménykilátásainak köszönhető.
- Az arany negyedik napja emelkedik, amelyre két hónapja nem volt példa. Az elemzők többsége szerint a héten emelkedni fog az arany ára, mert az elmúlt hetek árcsökkenéseinek és a világgazdasági kilátások körüli aggodalmaknak köszönhetően növekszik az arany iránti kereslet.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak reggel a fontosabb indexek (Nikkei +0,4%, Shanghai +0,9%, Hang Seng +1,3%, Kospi +1,3%, All Ordinaries +1,0%).
- A hangulatot még az sem tudta elrontani, hogy a kínai ipari termelés 17 hónapja a leglassabb ütemben bővült, mivel néhány elemző már csökkenésre számított.
- A japán indexnek a szép negyedéves eredmények adtak lendületet. A Honda 1,7%-kal emelkedett, miután bővülő profitról számolt be és ez évi várakozásait is emelte. Az All Nippon Airways (+2,3%) a veszteségét csökkentette. Még a Nomura is erősödött (+2,2%) annak ellenére, hogy nettó profitja 80%-kal csökkent. A befektetők azonban értékelték, hogy a nehéz piaci viszonyok között is a vízfelszínen tudott maradni a cég.
- Naoto Kan, japán miniszterelnök szerint a japán gazdaság legnagyobb problémája a defláció, éppen ezért további monetáris lazításra van szükség a foglalkoztatottság növelése érdekében.
Devizák:
- Az 1,30-as szint felett oldalaz a reggeli órákban EUR/USD, miután múlt hét csütörtökön áttörte az ellenállást.
- Pénteken újabb mélypontot ütött az USD/JPY, majd miután megközelítette a 86-os támaszt, zárásra visszakapaszkodott a 86,3-as szint fölé. Jelenleg 86,5 környékén oldalaz a devizapár.
- A pénteki forintgyengülés nem tartott sokáig, a 286,7-es napon belüli maximum után a ma reggeli órákban 283,7-ig erősödött vissza az árfolyam.
Az amerikai határidős indexek jelentős pluszba lendültek ma reggel.
Erste kommentár
Emelkedünk, még ha csak nyögve nyelősen is. Nagyon sok a pesszimista a piacon, s szint közelében megragad minden alkalmat az eladásokra. Pedig a tények szigorúak. A negyedéves eredmények jók. Az eredményvárakozások 10-15%-kal javultak az áprilisi (korábbi lokális csúcsok) értékekhez képest a hozamok pedig lejjebb vannak, mint akkor. Ez az „álmoskönyvek" szerint árfolyam-emelkedést szokott hozni. Persze a képbe belekavar a gyenge makro, amelyről pénteken kiderült, - legalábbis ami a jövő részét illeti - hogy nem is olyan gyenge, hiszen a beszerzési manager index a várakozásoknál sokkal jobb lett. Ez pedig a jövőt kicsit rózsásabb színben tünteti fel makrogazdasági oldalon. Ennek ellenére továbbra is aggódunk a néhány havi jövőt tekintve, hiszen ha fennmarad a relatíve gyenge makrogazdasági kép, akkor valószínű, hogy az átgyűrűzik a vállalati profitokra és eredménykilátásokra is, amely újabb árfolyamzuhanást idézhet elő. Persze ez most még távoli dolognak tűnik, s most még inkább az örömnek kéne uralni a piacokat.
Vállalati hírek
Az Állami Nyomda új akvizíciója Romániában
Az Állami Nyomda 50%-os részesedést vásárol a romániai S.C. GPV Mail Services S.R.L.-ben (GPV) a DBR Holding-tól, a Díjbeszedő Zrt. leányvállalatától. A szerződést 2010. július 30-án írták alá a felek, a pénzügyi zárás a román versenyhivatali engedély kézhezvétele után, legkésőbb 2010. november 30-ig várható. A GPV 4,287 millió eurós bevétele és 446 ezer eurós EBITDÁ-ja számlalevelek és direkt marketing anyagok nyomtatásából, megszemélyesítéséből és postára adásából jön. Ügyfélportfólióját döntően bankok (48%) adják, de fontos szerepük van az egyéb pénzügyi vállalkozásoknak (13%) és a közmű cégeknek (23%) is. Az Állami Nyomda árbevétele 1 milliárd forinttal nőhet az ügylet nyomán, hiszen a GPV bevételeit a Nyomda 100%-ig bekonszolidálhatja. A teljes exportbevétel 3,5-3,7 milliárd forintra emelkedhet.
Az 50%-os részesedésért fizetendő ár 1,5-2,2 millió euróra rúg (420-620 millió Ft, 29-43 Ft részvényenként), mely a GPV új szerződéseinek sikerétől illetve 2010-es EBITDÁ-jától függ. Az ügylet 6-7 közötti EV/EBITDA értékeltséget jelent.
Az Állami Nyomda már a TipoDirket S.R.L 2004-es alapítása óta jelen van a román piacon. E tranzakció nyomán a vállalat növelni kívánja termelő kapacitását, és bővíteni kívánja piaci részesedését Romániában. A szinergiák kihasználását könnyíti, hogy a GPV és a Nyomda gépparkja, illetve alkalmazott technológiái kompatibilisek. Az új akvizíció révén egész Romániát le tudja fedni az Állami Nyomda, a TipoDirekt Kolozsvári és a GPV Bukaresti gyárával. Az ügylet révén hatékonyabbá válik a disztribúció és az értékesítés, és nem csak a GPV fő területének számító nagy tömegű levelezés szegmensben, hanem az Állami Nyomda magasabb profitabilitással bíró biztonsági és kártya termékei tekintetében is. Első ránézésre a 6-7-es EV/EBITDA szorzó nem tűnik nagyon olcsónak, tekintve, hogy az Állami Nyomda is 6 körüli rátán forog a piacon (a jelenlegi árfolyammal, és 1,775 milliárd forintos idei EBITDÁ-val számolva. Az akvizíció fő értéke azonban a szinergiákban rejlik, hiszen a vállalat így jelentős piacra tesz szert biztonsági és kártya üzletágai számára is. A GPV ügyfeleinek jelentős része bank, akik plusz keresletet támaszthatnak például a Nyomda bankkártya termékei iránt.
Hamarosan új előrejelzéseket és a célárat adunk meg az Állami Nyomdára az ügylettel összhangban. A hír pozitív, de egyelőre még sok a bizonytalanság, így nem látunk komoly árfolyammozgató hatást. További részletek (pontos tranzakciós ár, stb.) a pénzügyi zárást követően kerülhetnek nyilvánosságra, 2010. november 30 előtt.
Rövid hírek
- Az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. - az FHB bankcsoport tagja - augusztus 11-i hatállyal kereskedési jogot kapott a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvény és hitelpapír szekciójában - közölte a BÉT a honlapján pénteken. A bank a szekciótagságot már korábban, ez év áprilisában megszerezte. A kereskedési jog megszerzéséhez szükséges technikai feltételeket pedig július 30-án teljesítette. A hír pozitív, azonban a bank profitját és értékelését nem befolyásolja jelentős mértékben.
- Korábbi lapértesüléseknek megfelelően az INA a Lukoilnak adta el a 14 benzinkutat üzemeltető Crobenz benzinkúthálózatot. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Piaci információk szerint a rendőrség a MOL menedzsmentjének néhány tagját is kihallgatta a odravkaügyben, írta a Népszabadság. A MOL korábban kezességet vállalt egy OTP hitelnél, amiért cserében előnyökhöz jutott az INA-ban. A MOL nem kívánta kommentálni a piaci értesüléseket. Árfolyamhatásra nem számítunk.