Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak az amerikai részvényindexek pénteken, a kereskedést viszont nem jellemezte egyértelmű irány (Dow +1,1%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,6%). A kiskereskedelmi statisztika tartotta az optimista hangulatot a befektetők körében.
- A Kereskedelmi Hivatal jelentése szerint 0,5%-kal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom júliusban. Ez ugyan megfelel az elemzői előrejelzéseknek, de megnyugtatta a recessziótól félő piaci szereplőket.
- Óvatosságra intett azonban, hogy a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmat mérő indexe 30 éves mélypontra, 54,9 pontra esett. Az elemzők 62 pontos értékre számítottak. A fogyasztók bizalma még a 2008-2009-es recesszió idején sem volt ilyen alacsonyan, akkor 55,3 pont volt az index mélypontja.
- A Bloomberg információi szerint a volatilis kereskedésben megnőtt az automatizált kereskedő robotok aktivitása.
- Ma a New-Yorki feldolgozóipari index augusztusi alakulása adhat irányt a részvénypiacoknak. Az előremutató indikátor az elemzői konszenzus szerint 0-ra emelkedhet a júliusi 3,76 pontos mínuszból.
Olaj és arany
- Pénteken kis mértékben, 0,4%-kal csökkent a WTI olaj ára, azóta nem történt számottevő elmozdulás. Jelenleg 85,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany árfolyama folytatta az esést a piaci feszültségek enyhülésével. Pénteken 1%-kal csökkent a nemesfém ára, ma pedig 0,2%-kal került lejjebb. Jelenleg 1.743 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,2%, Shanghai +1,0%, Hang Seng +2,9%, All Ordinaries +2,3%). Dél-Koreában az államalapítás ünnepe miatt nem volt kereskedés.
- Jót tett a hangulatnak, hogy az előzetes adatok szerint a japán GDP negyedéves szinten a vártnál (-0,6%) kisebb mértékben (-0,3%) esett vissza.
- Ma is a pénzügyi szektor vitte a prímet (HSBC +4,5%, ANZB +3,7%), de a vártnál jobb GDP adatra emelkedtek a japán exportőrök is (Toyota +2,6%, Honda +2,7%).
- Miután enyhültek a globális gazdasággal kapcsolatos félelmek, a nyersanyagcégek részvényei is drágultak (BHP Billiton +4,2%, Rio Tinto +4,2%, Cnooc +4,2%). A Newcrest Mining azonban 1,2%-ot veszített értékéből, miután az arany ára csökkent. Pedig a vállalat nyeresége a pénzügyi éve során 63%-kal nőtt az aranyon és az ezüstön elért profitnak köszönhetően.
Devizák:
- A pénteki oldalazást kisebb dollárgyengülés követte a hajnali kereskedés során. Az EUR/USD kurzusa 1,43-ig emelkedett.
- A japán fizetőeszköz továbbra is a 76,25-ös mélypont felett oldalaz. Napok óta a 76,25-77 közötti sávban mozog az USD/JPY devizapár.
- A forint a csütörtöki látványos erősödést követően pénteken egy szűk sávban oldalazott. A ma reggeli kereskedésben sem láthattunk nagy mozgásokat, 273 környékén jár továbbra is a hazai fizetőeszköz az euró ellenében. A svájci frank tovább gyengült a forinttal szemben, a reggeli órákban 240-ig süllyedt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A svájci frank tovább gyengélkedik a frankhitellel rendelkezők legnagyobb örömére. Már 240 Ft alatt jár a kurzus, szerintünk nincs vége. Persze most azt gondoljuk, hogy ez csak minket érint, pedig a lengyeleket, osztrákokat, németeket, s másokat is Európában, magukat a svájciakat sem kevésbé. Így gőzerővel folyik a helyzet megoldásra való törekvés. A svájci kormány szerdán ülésezik, s egyesek tudni vélik, hogy alsó korlátot akarnak bevezetni az EUR/CHF keresztárfolyamra. Sok mindenről beszélnek. A piaci pletykák szerint 1,15 lenne az alsó limit, de a svájci szakszervezetek egyenesen 1,4-es árfolyamot szeretnének látni. Ráadásul a leendő nyugdíjasok is veszélyben érezhetik a jövőbeli nyugdíjukat, hiszen a külföldi befektetéseken hatalmast buknak az alapkezelők CHF elszámolás szerint. Vagyis az erős frank senkinek sem jó. Ezt a spekulánsok is kezdik belátni és visszavonulót fújnak. Ennek most örülhetünk, de ne feledkezzünk el arról, hogy a svájci gazdaság versenyképesebb, mint sok más európai. Így hosszútávon továbbra is erősödésre kell majd számítanunk, a mostani gyengülést követően. Mindenesetre, most koncentráljunk a jelenre. Még egyszer megismételjük, hogy szerintünk 1,2-1,3 közé gyengülhet a frank. Vagyis van még tere a mozgásnak, amely a 20 és 30 napos mozgóátlagoknál lelassulhat. A piacok pedig folytathatják az emelkedést reagálva a jó hírekre. A héten várhatjuk a relatíve jó MOL eredményt, s valószínűleg az OTP sem fog szégyent vallani, legalábbis ami az elemzői konszenzust illeti. Vagyis mind a két részvény emelkedhet tovább a jelenlegi alacsony szintekről. Hiszen a fundamentumok sem romlottak akkorát, amelyre a piacok számítottak. Vagyis ezeken a szinteken alulértékeltnek tekinthetők.
Rövid hírek
- Az S&P pénteken közölte, hogy az OTP 2,9%-os súllyal bekerült a most létrehozott Standard & Poor's Next Emerging 40 indexébe. A régióból a CEZ, a PKO és a KGHM szintén indextagok lettek. A hír pozitív, de jelenleg nincs hatással a részvényárra.
- MOL: Törvénysértő befolyásolással vádolta meg és szankciókkal fenyegette meg a HANFA Áldott Zoltánt, az INA elnökét annak múlt heti interjúja miatt. Áldott Zoltán a HVG-nek azt mondta, hogy a horvát felügyelet nem egyenlő mércével méri a tőzsdei vállalatokat, és hogy túllépte hatáskörét, amikor azt forszírozta, hogy az INA miért költött többet az egyik finomítójára, mint a másikra. A vita mutatja, hogy továbbra is fennáll a feszültség a MOL és Horvátország között, ami negatív hír.
- MOL: Még nem született végleges döntés a Slovnaft felújításáról, melynek összköltsége elérheti a 200-300 millió eurót.