Nemzetközi hírek
USA: Pénteken az USA is csatlakozott a Dubai miatt aggódók táborához, a piacok hevesen estek a napsorán (Dow -1,5%; S&P -1,7%; Nasdaq -1,7%). A világ tőzsdéi már csütörtökön mélyrepülésnek indultak, miután a pálmasziget építéséről híres állami felügyelet alatt álló Dubai World halasztást kért az 59 milliárd dollár értékű kötvényének most esedékes kamatára. Az amerikai részvénypiacok azonban csütörtökön zárva tartottak, így pénteken csatlakoztak az esésbe, és így a rövidített kereskedés alatt is jelentős mínuszban zártak. A pénzügyi szektor vezette az esést 2,7%-kal, de 2,4%-ot csökkent az olajszektor teljesítményét mérő index is. Európa többségében péntek délutánra oszlott a negatív hangulat, a tőzsdék pluszban zártak, és az USA határidős piacai is egy mai rally előszelét mutatják. Ezt támasztja alá az Egyesült Arab Emírségek központi bankjának közleménye, miszerint a Dubai World esetleges csődje miatt bajba jutott külföldi és belföldi bankok mögé áll.
Olaj és arany: Az olaj ára pénteken hatalmas kilengések mellett végül 76 dolláron zárt, és ma reggel is e szint körül tartózkodik az árfolyam. Pénteken a kurzus meglátogatta a 72 és 78 dolláros értékeket is. Az arany ára szintén heves volatilitás mellett 1177 dolláron zárt pénteken, majd ma folytatta az esést. A rendkívüli fényűzést sem megvető Arab Emirátusok a világ hatodik legnagyobb aranyfelhasználó országa. A Dubai csődjével kapcsolatos spekuláció nyomán a nemesfém iránti kereslet apadásától is megijedt a piac. A Barclays Capital szerint azonban csak egy egészséges korrekciót láthatunk, és a lélegzetvétel után az arany árfolyama tovább folytathatja útját 1200 dollár fölé.
Makrogazdaság: Reggel a magyar termelői árindex októberi alakulásáról szerezhetünk információt,később az Eurózóna országainak összesített fogyasztói árindexe kerül nyilvánosságra. Különösen érdemes figyelni az USA-ban megjelenő Chicago-i beszerzési menedzser index alakulására.
Távol-Kelet: A hatalmas pénteki esés ledolgozásán „fáradoznak" az ázsiai indexek, miután az EgyesültArab Emirátus bejelentette, hogy támogatja bankjait és így enyhültek az arra vonatkozó félelmek, hogy a Dubai World vesztesége dominó-effektussal jár majd (Nikkei +2,9%; Hang Seng +3,4%; Shanghai +2,7%; Kospi +2,0%). Legnagyobb mértékben a pénzügyi papírok drágultak. Az HSBC Holdings árfolyama 3,7%-kal emelkedett annak ellenére, hogy korábban elterjedt az a hír, hogy ő rendelkezik a legnagyobb kitettséggel a Dubai World felé. A Samsung C&T, mely a világ legmagasabb tornyát építi Dubaiban 4,6%- kal értékelődött fel a pénteki 8,1%-os zuhanás után. A vállalat bejelentette, hogy leállította egy 350 millió dolláros híd építését, miután egy ideje szüneteltek a kifizetések. A kínai index emelkedését a kormány bejelentése is segítette, mely szerint jövőre is folytatódnak a gazdaságösztönző intézkedések. A Bank of Japan elnöke elismerte, hogy az országban defláció van, és megígérte, hogy ha szükséges, aktív szerepet vállal a gazdaság stabilitása érdekében. Másfél éve nem látott mértékben, 7,9%-kal bővült India gazdasága a harmadik negyedévben, ami lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy visszavonja néhány gazdaságösztönző intézkedését.
Devizák: Pénteken erős mozgás volt az EUR/USD devizapárban. A kezdeti dollárerősödés megfordult, és nagyot gyengült a tengerentúli fizetőeszköz. A tendencia a reggeli órákban is folytatódott, jelenleg az 1,505-os támasz alatt mozog az árfolyam. A jen is nagyot erősödött pénteken a dollárral szemben, de zárásra visszakapaszkodott 86 fölé az árfolyam. A reggeli órákban erősödének indult a japán fizetőeszköz, jelenleg 86,1 az árfolyam. A forint lepattant a 275-ös támaszról, és erősödni kezdett. Az EUR/HUF jelenleg 272.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
Hamar túltették magukat a befektetők a Dubai válságon. Sokkal érdemesebb a pénzügyi év zárására figyelni, hogy jó teljesítményt nyújtsanak az alapok. Mivel sok esetben ez a zárás november 30-ra esik, ezért előveszik az erre az alkalomra tartalékolt pénzeket és egy kicsit még vásárolgatnak. A második hullám december végére várható. A Dubai válság nem oldódott meg, hiszen Abu Dhabi, amely dúskál az olajban, nem igazán igyekszik megmenteni szomszédját. Neki is hasonlóan magas a hitelállománya, csak ő termel mellé sok olajat, amiből fizetni is tudja azt. Szerintünk az Emirátusok végül megmentik majd Dubai-t, mint ahogy a hétvégén be is jelentette, hogy a központi bank olcsó hitelt ad az arab bankoknak. Ebben a miniválságban az a félelmetes, hogy más eladósodott országok is hasonlóan járhatnak. Máskülönben rózsaszínben úszott a fekete péntek, hiszen kellemes meglepetés született. A hálaadás utáni napon az amerikai vásárló hordák ellepték az áruházakat és vettek, csak vettek.... Így az első becslések szerint 0,5%- kal felülmúlták a tavalyi költést. Ez nagyon jó hír az amerikai gazdaság számára, hiszen a GDP 70%-a belső fogyasztásból jön. Márpedig a fogyasztás 30%-a a karácsonyi ünnepekre datálódik. A karácsonyi fogyasztásnak pedig egy jó előrejelzője a pénteki vásárlási láz mérete. Persze tavaly ez is megtréfált bennünket, hiszen jó kezdés után siralmas lett a vége. Reméljük, idén nem így lesz. Csak még egy érdekesség: a mobil vásárlások száma a 6,5 szeresére ugrott idén. Talán mégsem kell temetnünk a telekom társaságokat?
Vállalati hírek
Ma nem jelent meg vezető vállalati hír.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.