Nemzetközi hírek
USA:
- Kis mértékű korrekció indult az amerikai részvénypiacokon tegnap, miután szerdán új 2 éves csúcsra értek az indexek (Dow -0,2%; S&P -0,2%; Nasdaq +0,3%). A technológiai szektor jól teljesített, a Nasdaq pluszban tudott zárni. Az S&P 1.273 ponton, a Dow 11.697 ponton fejezte be a kereskedést.
- Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter figyelmeztetett, hogy a kormánynak már mindössze 335 milliárd dolláros tere van hitelfelvételre, mielőtt az kiüti a 14.300 milliárd dolláros plafont. Valószínűsíti, hogy március és május között érheti el a limitet az adósság, így ez előtt a kormánynak lépnie kell. Az európai idő szerint 4 órakor megjelenő hír szerepet játszott a részvénypiaci korrekció kialakulásában, a dollár pedig 1%-ot erősödött.
- A csütörtöki munkapiaci adatok is csalódást okoztak. A friss munkanélkülisegély-kérelmek száma 409 ezer főre emelkedett múlt héten, az azelőtti 391 ezer fős szintről. Utóbbi adatot is felfele módosították.
- A legnagyobb esést a telekom és kiskereskedelmi papírok mutatták tegnap. A Dow két leggyengébb tagja a Verizon Communications és az AT&T 3,8 illetve 2,8%-os mínuszban zártak.
- A Dow legjobb teljesítményét a Boeing hozta, 2%-os felértékelődés után. A vállalat bejelentette, hogy tavaly háromszor annyi kereskedelmi repülőgépet értékesített, mint 2009-ben.
- Az Nvidia az S&P-n belül hozta a legjobb teljesítményt, 13,8%-os emelkedéssel. A Microsoft ugyanis bejelentette, hogy az új Windows operációs rendszer alacsony energiaigényű ARM processzorok segítségével fog futni, melyeket az Nvidia, a Qualcommal és a Texas Instruments-el együtt gyárt.
- Ma fontos foglalkoztatottsági adatok látnak napvilágot az USA-ban, és nyilvánosságra kerül a decemberi munkanélküliségi ráta is.
Olaj és arany:
- 2%-os mínuszban zárt az olaj árfolyama tegnap, Geithner pénzügyminiszter államadósság figyelmeztetése után. Jelenleg 88,5 dolláron kereskednek egy hordó kőolajjal.
- Az arany ára is folytatta útját lefelé. Tegnap és ma reggel összesen 0,9%-ot gyengült a nemesfém ára, és jelenleg 1.367 dolláron kereskednek unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +0,1%, Hang Seng -0,4%, Shanghai +0,5%, Kospi +0,4%, All Orinaries -0,4%).
- A kezdeti veszteségekből néhányuknak sikerült feltápászkodnia, azonban a csökkenő nyersanyagárak hatása érezhető volt a régió szinte összes indexében. Japánban az autógyártók vitték a prímet.
- Koreában a Samsung Electronics 1,3%-ot veszített értékéből, miután negatív, a konszenzustól elmaradó profitkilátásokat tett közzé az európai kereslet gyengélkedése miatt.
- Nem állami statisztikák szerint a hivatalos adatoknál nagyobb mértékben emelkedtek a kínai ingatlanárak 2010-ben. A legnagyobb mértékben, 47,1%-kal Hangzhou-ban nőttek a lakásárak, de Pekingben is 37,1%-os volt a növekedés, míg a hivatalos statisztika szerint ezekben a városokban kevesebb, mint 10%-kal emelkedtek a lakásárak novemberig.
Devizák:
- Folytatódott tegnap a dollárerősödés, és az 1,298-as támaszig zuhant az árfolyam. A reggeli órákban is ezen a szinten oldalaz a kurzus.
- A jen árfolyama tegnap stagnált, de a hajnali kereskedésben gyengülésnek indult a japán fizetőeszköz, és nemrégiben már 83,5 felett járt a kurzus.
- Enyhén gyengült tegnap a forint, 276 környékén mozog a kurzus.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Végretérőben van az év első hete. Sokan bikának érzik a piacot, s csakugyan úgy tűnik, hogy az is. Persze ha a mélyére nézünk a dolgoknak akkor a kép egy kissé mást mutat. Ugyanis a BUX szépen emelkedett (5%), míg az amerikai index ennél jóval kisebb mértékben tudtak erősödni (pl. Dow ~+1%). Az európai piacok pedig talán inkább gyengélkedtek s minimális elmozdulást mutattak. Vagyis leginkább innen Budapestről érezhetjük úgy, hogy bull piac van (ezt eddig nem éreztük), amely ellenállásokon átgázolva egyre inkább úgy tűnik, mintha megalíthatatlan lenne. Ennek ellenére előbb utóbb el kellene jönnie az igazság pillanatának. S ez talán itt a 200 napos mozgóátlag környékén jön el (22 600 pont).
Vállalati hírek
Korrupciós vizsgálat az RFV gyergyószentmiklósi szerződése körül
Hűtlen kezelés vádjával vizsgálatot indított a gyergyószentmiklósi polgármester, a helyi jegyző és 12 városi tanácsos ellen a romániai korrupcióellenes ügyosztály (DNA). A vizsgálat a korábbi szolgáltató, a Go SA szakszervezetének kérésére indult, mely szerint a város jogellenesen járt el, amikor a város távfűtésének jogát az RFV leányvállalatának ítélte. A polgármester szerint a vádak alaptalanok, és ő nem is kapott semmiféle hivatalos értesítést a DNA-tól. Azt is elmondta, hogy már évek óta kerestek valamiféle megoldást a város távfűtésére, mivel a korábbi szolgáltató csődbe ment és eszközeit lefoglalták. Az RFV leánya, az RFV CDR tavaly nyáron szerezte meg a távfűtési jogokat, és 3,3 milliárd forint értékben már végre is hajtotta a rendszer modernizációját. Azóta pedig mintegy 3500 lakásban szolgáltat hőt, évente 80.000 euró koncessziós díjat fizet, sőt, a korábbi szolgáltató 2 millió eurós tartozását is magára vállalta. A polgármester szerint a koncessziós tender a törvényeknek megfelelően zajlott le. Az eredményhirdetés után még 30 nap állt rendelkezésre a fellebbezéshez, azonban ezzel a jogával senki sem élt. Nagy Andrea, az RFV CDR szóvivője azt mondta, hogy magát a vállalatot és a szerződést a vizsgálat nem érinti.
A vizsgálat rossz hír. Legrosszabb esetben az RFV elesik ettől a szerződéstől, azonban erre -véleményünk szerint- kicsi az esély. A vállalatnak két másik projektje is van Romániában, és ezektől a 2011-re várt 14 milliárdos árbevétel felét várja a vezetőség. (Modellünkben mi 800 milliós 2011-es árbevétellel számoltunk a gyergyói projekt esetében. Ha 16%-os nettó marzzsal számolunk, a kieső bevétel negatív hatása 55 forint körül van részvényenként erre az évre.) A gyergyói a legkisebb a fent említett projektek közül, azonban elvesztése jelentős veszteséget jelentene bevételekben és reputációban egyaránt. Negatív árfolyam reakcióra számítunk, azonban amíg részletek nem látnak napvilágot, ez csak korlátozott lehet, hiszen a szóvivő szerint a vizsgálat magát a szerződést nem is érinti.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Az eredetileg tervezett márciusi időpontról júniusra tolódhat a Basel III szerinti új tőkemegfelelési irányelvek kidolgozása - mondta el Klemencsics Márta, a Nemzetgazdasági Miinisztérium pénzügyi szabályozásának vezetője a Magyar Bankszövetségnek. A hír kedvező a magyar bankoknak, hiszen így haladékot kaptak, hogy megfeleljenek a tőkekövetelményeknek.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor külföldi újságírók előtt elmondta, hogy tartottuk a 2010-es célt, azaz a hiány nem lett több, mint a GDP 3,8%-a. Ugyanakkor nem világos, hogy ez pénzforgalmi vagy eredményszemléletűen értendő-e. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a lengyel megoldáshoz hasonló alkotmányos adósságplafon (GDP max. 50%-a) felállításában gondolkodik a kormány.