Nemzetközi hírek
USA:
- Új két éves csúcsra emelkedett az S&P és a Dow a tegnapi kereskedésben, miután folytatták az emelkedést a börzék (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,7%). Az S&P már az 1.300 pontos szinttel kokettált a nap során.
- Az optimizmus hátterében a továbbra is kedvező gazdasági kilátások állnak, de az örömöt a Fed retorikája és a lakáspiaci adat is támogatja. Az új-lakás értékesítések száma a vártnál nagyobb mértékben, 17,5%-kal emelkedett december hónap során.
- A Fed döntéshozók - a vártnak megfelelően - továbbra is tartották a rekord alacsony 0,25%-os irányadó kamatrátát. A Fed jelentés a javuló gazdasági kilátásokról is beszélt, de hozzátette, hogy - ha nem is emelik - de fenntartják a 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programot júniusig, hiszen a gazdaságnak továbbra is szüksége van a stimulusra.
- A gyorsjelentések viszont többnyire negatív képet festettek:
- Negatív meglepetést hozott a Boeing, melynek árfolyama 3,1%-ot esett, és ez a papír fogta vissza a Dow indexet. Bár a repülőgép-gyártó részvényenkénti eredménye a vártnak megfelelően 1,1 dollárra csökkent, a bevételek az előrejelzéseknél is nagyobb mértékben, közel 8%-kal estek.
- Az Eastman Kodak bevételei a vártnál nagyobb mértékben, 25%-ot zuhantak év/év alapon, míg a profit majdnem 90%-os visszaesést szenvedett 2009 negyedik negyedévéhez képest. A vállalat részvényei 17,9%-ot zuhantak a tegnapi kereskedésben.
- A Xerox is negatív meglepetést hozott, tisztított részvényenkénti profitja 8,3%-kal múlta alul a várakozásokat. A részvényárfolyam 7,6%-ot esett.
- Egyedül a ConocoPhillips hozott pozitív meglepetést, amit a piac 2,6%-os emelkedéssel jutalmazott.
- A United Technologies várnak megfelelő negyedéves számai nem is mozgatták meg nagyon a piacot, 0,4%-os mínuszban zártak a vállalat részvényei.
- Ma számos fontos vállalat publikálja gyorsjelentését, és lényeges makroadatok látnak napvilágot.
Olaj és arany:
- 1,3%-kal értékelődött fel tegnap az olaj árfolyama, a vártnál gyengébb készletadatok ellenére. A javuló amerikai gazdasági kilátások mellett a short zárások vezethettek a pozitív irányú korrekcióhoz.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) tegnap 4,8 millió hordós kőolajkészlet emelkedésről számolt be, az elemzők által várt 1,2 millió hordóval szemben. A benzinkészletek az előrejelzéseknek többnyire megfelelően 2,4 millió hordóval növekedtek.
- Az arany ára is 1%-ot emelkedett tegnap, majd ma 0,2%-kal csökkent. Jelenleg 1.343 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A kínai ingatlanrészvények esését a biztosítók és energiacégek ellensúlyozták (Nikkei + 0,7%, Shanghai +1,3%, Hang Seng +0,4%, Kospi +0,2%, All Ordinaries -0,0%).
- A vártnál szigorúbb ingatlanpiaci intézkedéseket hozott a kínai kormány. Az eddigi 50% helyett minimum 60% önrészt kell letenni és a jelzáloghitelek kamata legalább 10%-kal magasabb kell, hogy legyen, mint a jegybanki alapkamat. A szigorítást az eddiginél több városra terjesztették ki. Azok, akik ezekben a városban rendelkeznek állandó lakcímmel, vásárolhatnak második lakást, harmadikat azonban már nem. Akik nem rendelkeznek állandó lakcímmel ezen városokban, már második ingatlant sem vásárolhatnak. Az öt éven belül újraértékesített lakásokra 5,5%-os különadót vet ki Peking.
- A Nikkei ismét az exportőröknek köszönhetően emelkedett, mivel a vártnál (+9,2%) jobban nőtt az export decemberben (+13% év/év). Az import 10,6%-kal bővült, így a külkereskedelmi mérleg többlete 34,1%-kal 727,7 milliárd jenre nőtt. A Kínába irányuló export 20,1%-kal ugrott meg!
- A Fitch egy fokozattal, AA mínuszra rontotta Tajvan helyi devizában denominált hitelminősítését az ország magas államadósságára és a növekedés hiányára hivatkozva. Ugyanakkor a külföldi devizában denominált hitelminősítést a javuló globális kilátásoknak köszönhetően A pluszon hagyta a Fitch. (Tajvan devizatartalékai a 2010-es GDP 91%-át teszik ki.)
- Az ausztrál miniszterelnök-asszony bejelentette, hogy a júliusban induló pénzügyi évtől kezdődően plusz adót kell fizetniük a munkavállalóknak (kivéve, akik 50 ezer ausztrál dollárnál kevesebbet keresnek, illetve akik az árvíz sújtotta területeken élnek). Az új adóból 1,8 milliárd dollárra számítanak, melyből az árvízkárok költségeit szándékozik fedezni a kormány.
Devizák:
- A dollár valamelyest gyengült a tegnapi kereskedés során az euróval szemben, az árfolyam elérte az 1,373-as ellenállást.
- Megtorpant a japán jen erősödése, 82,2 környékén oldalazott tegnap az árfolyam.
- A reggeli órákban erősödésnek indult a forint, és ismét 275 alá került az árfolyam (274,2).
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Talán érdemes egy kis figyelmet szentelni az egyesült királyságbeli eseményeknek. Egy kicsit jobban kellene tőle félni, mint gondoljuk. A tények: Miközben a negyedik negyedévben a GDP 0,5%-kal zsugorodott, addig az infláció 3,7%-ra ugrott, miközben a maginfláció is újra 3% közelébe érkezett. Vagyis szép kerek stagflációt sugall, amely ellen nehéz bármit is tenni. Azt gondolhatnánk, hogy ez biztos egyedi esemény (pl. az építőipar jelentős visszaesése a nagy hideg miatt), de a valóságban globális problémáról van szó. Mint korábban már írtuk, a világ két részre szakadóban van. Alapvetően a fejlődő országok stabilan növekednek, hatalmas nyersanyag igénnyel, ráadásul erős, átlagosan 4%-kal magasabb inflációval, mint a fejlett világ. A keresletük (a világ népességének cirka fele) által generált nyersanyagár-emelkedés viszont nem áll meg a határokon. Vagyis előbb csak az inflációs rátát emeli meg, majd a tovagyűrűző hatás miatt a maginflációt is megemeli. Ha közben nem indul be gazdasági növekedés, akkor a magas infláció és a lassan növekvő vagy csökkenő pályán levő gazdaság kombinációja miatt az adott ország, régió devizája leértékelődik. Az pedig tovább növeli az inflációt (importált infláció) egészen addig, míg a gyenge valutának köszönhetően be nem indul valamiféle gazdasági növekedés. Vagyis a brit GDP adattól azért kell félnünk, mert azt sugallja, hogy még egy recessziós periódus kialakulhat a fejlett országokban, de akkor már erős inflációval fog párosulni, s így csak a fejlődő országok növekedése tudja majd kihúzni a kátyúból a fejlett országok szekerét (fejlett országok exportja a fejlődőekbe). Ez pedig azt jelenti, hogy a várt idei vagy jövő évi fellendülés helyett akár évekkel is kitolódhat a gazdasági helyzet normalizálódása.
Vállalati hírek
A Danubius cáfolta a kivezetéssel kapcsolatos híreket
Nincs napirenden a Danubius papírjainak BÉT-ről történő kivezetése - mondta el Deák Imre, a Danubius vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak, reagálva ezzel a két napja megjelent elemzésünkben leírtakra, mely szerint elképzelhetőnek tarjuk, hogy a 81,4%-os részesedést birtokló fő tulajdonos, Sir Bernard Schreier 1-1,5 éven belül kivezetheti a szállodapapírt a tőzsdéről. Deák Imre hozzátette, hogy a Danubius tőzsdei jelenléte és az ezzel együtt járó traszparencia jót tesz a cégnek. Az üzletmenettel kapcsolatban elmondta, hogy rosszul indult az idei év, az eddigi foglaltsági adatok alacsonyak. 2011 egészére azonban nem adott előrejelzést.
Meglepődtünk azon, hogy milyen gyorsan reagált a cég menedzsmentje, de továbbra is úgy gondoljuk, hogy idővel kivezethetik a papírt. Ugyanakkor érthető, hogy a fő tulajdonosnak az az érdeke, hogy eloszlassa ezt a spekulációt, hiszen lehetőleg minél alacsonyabb áron (akár a jelenlegi árszint alatt) szeretne részvényt venni. A DCF modellünk alapján a Danubius értéke mindössze 2.000 forint körül van.
Rövid hírek
- Ahogy az várható volt, az Egis részvényesei a tegnapi éves közgyűlésen jóváhagyták a menedzsment által javasolt 120 forintos részvényenkénti osztalékot. Az igazgatóságban az új gazdasági igazgató, Poroszlai Csaba veszi át a leköszönő gazdasági vezető, Marosffy László helyét.