Erste kommentár
Döntések az EU-ban, döntések Amerikában. Szinte minden a papírforma szerint zajlott, ez mégis elég volt ahhoz, hogy kitörjenek az indexek. Így pl. a Dow Jones ipari átlagindex erőteljes emelkedést produkált a 20 napos mozgóátlagról, és új csúcson zárt, miközben a forgalom is nagyobb volt az előző napokhoz képest. Jó jel! Hasonló dolgokat láthattunk az S&P500 és a Nasdaq esetében is. Nem is meglepő, hiszen átmeneti inflációs nyomásról beszél a Fed, miközben továbbra is alacsony alapkamatot tart szükségesnek 2014-ig, s a gazdasági oldalon is javulást, igaz lassút fogalmazott meg. Ha ehhez még azt is hozzátesszük, hogy a vállalatok eredménye növekszik, tele vannak készpénzzel, s az értékeltségük fele az általában megszokottnak, akkor a kép világos. Továbbra is olcsónak számítanak a részvények. Ez pedig nyilván árfolyam emelkedésben csapódik le. Ráadásul a szintek növekvő forgalommal történő áttörése további emelkedést sugall rövidtávon is. Az Ecofin döntése ugyan kicsit más, mint amire számítottunk, de az, hogy konkrét reformtervekkel állt elő Magyarország, s a bizonytalanság jó esetben csak június 22-ig tart, örömmel töltötte el a piacokat, s az amúgy is javuló hangulatban a forint erősödni tudott ezekre a hírekre. Március idusát megelőző napon tehát a tőzsdéken is ünnepelhetünk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Hónapok óta nem látott mértékű emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók. Újabb lokális maximumokra kapaszkodtak az indexek, a Nasdaq közel tizenegy és fél éves, az S&P500 több mint három és fél éves csúcsra emelkedett a tegnapi kitörés során. A Fed ülést követően kapcsoltak igazán hegymenetbe a piacok (Dow 1,68%, Nasdaq 1,88%, S&P500 1,81%).
- A Fed a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamat szintjén, amely maradt a 0-0,25%-os sávban. Az ülés után megjelenő közlemény szerint a gazdaságban az élénkülés jelei láthatóak, a munkaerőpiac javulást mutat, a fogyasztás és a beruházás is jól alakul. A jegybankárok továbbra is fenntartják, hogy 2014 végéig maradhat a nulla közeli alapkamat. További monetáris élénkítésről pedig nem beszélt a Fed.
- A sikeres kötvénycserének köszönhetően a Fitch felminősítette Görögország hosszú lejáratú adósságának besorolását. A korlátozott csőd kategóriából „B"-re módosította a kibocsátott új kötvények besorolását.
- A makroadatok megfeleltek a várakozásoknak, a kiskereskedelmi forgalom 1,1%-kal bővült februárban.
- A Dow komponensek közül a Bank of America (6,4%) mellett, a JP Morgan (7,2%) vezette az emelkedést. Utóbbi bejelentette, hogy a jelenlegi 25 centről 30 centre növeli az osztalékát. A Dow index valamennyi tagja pluszban zárta a kereskedést.
Olaj, arany:
- Semmitmondó volt az olaj tegnapi kereskedése, egy szűk (1,5 dolláros) sávban, unalmasan oldalazott az árfolyam. A kereskedést 106,5 dolláron zárta, ahonnan a reggeli órákban sem tudott elmozdulni.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az készletadatok alakulását. Kőolaj terén 1,6 millió hordós növekedést, míg benzin terén 1 millió hordós csökkenést várnak.
- Az aranyban már nagyobb mozgások voltak, a dollár erősödésével párhuzamosan a negatív oldalra került a nemesfém árfolyama. 1.700 dollár környékén indult a kereskedés, és a 200 napos mozgóátlag alatt, 1.673 dolláron zárta a napot a kurzus. Rövidtávon nagy a valószínűsége a további csökkenésnek.
Távol-Kelet:
- A nap eleji optimizmus alábbhagyott a kínai piacon, a japán tőzsde azonban a pozitív oldalon zárta a kereskedést. A Nikkei 10.000 felett fejezte be a kereskedést, közel 20%-ot erősödött az év eleje óta (Nikkei 1,53%, Hang Seng -0,3%, Shanghai -2,63%).
- A japán januári ipari termelési adat 1,9% lett, valamivel gyengébb az előző havi értéknél.
- Dél-Koreában a munkanélküliségi ráta gyengébben alakult, a várt 3,2% helyett 3,7%-ra emelkedett februárban a mutató.
- A kínai miniszterelnök szerint a lakásárak még mindig messze vannak a reális értéktől, s persze nem az olcsóságukra, hanem a drágaságukra célzott ezzel. Így mindenki megijedt az ingatlanár csökkenésektől, s ennek köszönhetően az ingatlanfejlesztők és a kapcsolódó iparágak papírjaiba beleadtak a befektetők. Ennek eredményeképp a kínai indexek 3% körüli csökkenést szenvedtek el, de az ázsiai piacok inkább továbbra is az USA jó kilátásainak örülnek.
Devizák:
- A forint erősödéssel zárta a tegnapi kerekedést az euróval szemben. A hétfői gyengülést teljes egészében ledolgozta a forint, és 291,4-ig zuhant zárásra. Az elmúlt napokban az irány nem egyértelmű, oldalazás rajzolódik ki a grafikonon.
- A Fed döntés dollárerősödést hozott a tegnapi kereskedésben. 1,308-ig süllyedt zárásra a kurzus, majd a reggeli órákban tovább csökkent 1,304-ig.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexet a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- E.ON: A legrosszabbon már túl vannak.
- Az E.ON 2011-es korrigált nettó eredménye 2,5 Mrd euró lett a várt 2,35 Mrd-dal szemben, közölte a cég ma reggeli közleményében.
- A nettó adóságot tavaly 2 Mrd euróval csökkentette a cég.
- Az igazgatóság 1 eurós osztalékot javasol, amely 5,8%-os osztalékhozamnak felel meg, ami nem tűnik rossznak a néhány százalékos kötvényhozamok mellett.
- A cég szerint az EBITDA 2012-ben 9,6-10,2 Mrd euró között alakulhat az idei 9,3 Mrd euró után.
- A nettó eredmény idén 2,3 és 2,7 Mrd euró között lehet, hogy azután 2013-ban 3,2-3,7 Mrd euró közé növekedjen, 11,6-12,3 Mrd euró közötti EBITDA mellett. Mindez a megújuló energia befektetéseknek és a gázkitermelés növekedésének lesz köszönhető.
- A Total új beszállítókat talált az eddig Iránból jövő napi 200.000 hordó olajra. Erre azért van szüksége, mert júliustól érvénybe lépnek az európai szankciók. A Total keresi a kutatási lehetőséget, pl. Kurdisztánban is, ahol a MOL már jelen van.
- A katari emirátus sajtóhírek szerint 2%-os részesedést vásárolt a Total-ban.
- A Kuwait Petroleum Corporation (KPC) és a Total szándéknyilatkozatot írt alá egy napi 300.000 hordó kapacitású finomító építéséről Kínában.
- A Bayer egészségügyi részlegének árbevételét az új gyógyszereknek köszönhetően a 2011-es 17,2 Mrd euróról 2014-ig 20 Mrd euróra szeretné növelni. A cég várakozása megfelel a piaci várakozásoknak.
- A Morgan Stanley szerint a Nokia első negyedéves eredménye nem csak gyenge lesz, de nagyon gyenge. Ezért továbbra is alulsúlyozásra ajánlják a részvényeket.
- Az OTP romániai leányvállalatánál 140 millió lei (9,4 Mrd Ft) tőkeemelést hajtott végre, s így az alaptőke 682,9 millió leire, azaz 45,6 Mrd Ft-ra emelkedett. Szerintünk a lépésnek nincs árfolyamhatása.
- Ma zárás után teszi közzé 2011. IV. negyedéves eredményét az FHB.
Gazdasági hírek
- Hosszas vita utána az Ecofin tegnap 2013-tól felfüggesztette a Magyarországnak szánt kohéziós források 29%-át (495 millió euró) azzal a megkötéssel, hogy ha hazánk módosítja a 2012-es és 2013-as költségvetést, akkor az uniós pénzügyminiszterek június 22-i ülésén visszavonja a döntést. Idén további 0,5%-kal, jövőre pedig 1,4%-kal (150 milliárd, illetve 400 milliárd forinttal) kell csökkentenünk a hiányt. A három hónapos határidő rövidebb, mint a korábban hangoztatott fél év, így a gazdasági kilátásokat illetően a bizonytalanság is rövidebb ideig tarthat, ami kedvező. Sajtóértesülések szerint hazánk kérte a rövidebb határidő megszabását, ami szintén kedvezően értékelendő. Matolcsy György reformlépésekről is beszélt, de részleteket nem ismertetett.