Nemzetközi hírek
USA: Vegyesen zártak tegnap az amerikai részvényindexek, a Dow némileg emelkedett, az S&P és a Nasdaq mínuszban zárt (Dow +0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq -1,2%). A kereskedés elején már megadta az alaphangot a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe, mely 47,7 pontra esett vissza októberben, a múlt havi 53,1 pontról. Az elemzők az index stagnálására számítottak. Az S&P CaseSchiller által közölt házárindex augusztusban némileg emelkedett, de így is 11,3% a visszaesés a tavalyi év azonos időszakához képest. Csalódást okozott a Valero Energy piacnyitás előtt publikált gyorsjelentése, a vállalat az előrejelzéseknél is nagyobb, részvényenként 39 centes veszteségről számolt be a tavalyi 1,86 dolláros EPS után. Az energiaipari vállalat részvényei 4,3%-os mínuszban zártak. Erőre kaptak azonban a pénzügyi papírok a tegnapi gyengélkedés után, az American Express 3%-ot emelkedett, mivel a Goldman növelte a 2009-2011 közötti hitelkártyabevételekkel kapcsolatos kilátásokat. Pluszban zárt a JPMorgan és a Bank of America is, de a pénzügyi szektor összességében 0,75%-ot esett. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a ConocoPhillips, a Symantec, a Coca-Cola és a Goodyear publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Némi erőre kapott az olaj árfolyama is a tegnapelőtti korrekció után, de még mindig 80 dollár alatt tartózkodik a hordónkénti ár. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé a heti készletadatokat. Kőolaj terén további 1,9 millió hordós készletbővülést vár a piac, míg a benzin készletek ismét 1 millió hordóval csökkenhetnek. A még mindig relatíve magas olajkészletekkel kapcsolatos aggodalmakat ellensúlyozza, hogy az üzemanyag iránti kereslet az amerikai autózási szezon vége ellenére is kedvezően alakul. Ázsia, és főleg Kína növekvő szerepe a benzin- és a kőolaj-felhasználás terén tovább fűtheti az olaj árát, melyet a dollár gyengülése is alátámaszthat. Az arany jelenleg kivár a hét eleji korrekció után, jó hír, hogy a dollár tegnapi és ma reggeli erősödése sem gyengítette tovább a nemesfém árfolyamát.
Makrogazdaság: Ma reggel a német szeptemberi import árindex látott napvilágot, kemény deflációra utaló 11,0%-kal. Mára várható az októberi fogyasztói árindex is, melyben stagnálást várnak az elemzők a szeptemberi 0,3%-os csökkenés után. Délután érdemes az USA-ra figyelni, adatdömping érkezik. A jelzáloghitel igénylések után a tartós cikkek rendelésállományának szeptemberi alakulása és az új lakásértékesítések száma lát napvilágot. Ez utóbbiban növekedésre számítanak az elemzők.
Távol-Kelet: A negatív tartományban van az ázsiai indexek többsége (Nikkei -0,7%; Hang Seng -0,1%; Shanghai +0,3%; Kospi -1,6%). A hangulatot kedvezőtlenül befolyásolta a National Australia Bank (-2,8%) második féléves vesztesége és a Canon (-3,4%), melynek már hetedik negyedéve csökken a profitja. Ugyanakkor a Honda 3,7%-kal emelkedett. Japán második legnagyobb autógyártója jelentős csökkenésről számolt be második negyedéves nettó profitjában, ami azonban így is jobb lett a várakozásoknál, ráadásul a vállalat megemelte éves eredményvárakozását. A Honda nyomdokain a Toyota 1,1%-kal, a Nissan 1,2%-kal erősödött. Tajvani értesülések szerint a kínai hatóságok a közeljövőben engedélyezhetik, hogy tajvani bankok jüanban fogadjanak el betéteket és hiteleket helyezhessenek ki.
Devizák: Tegnap is folytatta erősödését a dollár, és visszatért a lélektanilag is fontos 1,5-ös szint alá az EUR/ USD keresztárfolyam. A jen új erőre kapott, tegnap is és ma reggel is jelentősen erősödött a zöld hasúval szemben. Az USD/JPY kurzusa áttörte a 91,5-es szintet is, és közelít a bűvös 90-es határhoz, egyre borzolva a japán exportőrök kedélyét. A forint fokozatosan gyengült a napokban, pár nappal a 262-es lokális mélypont után az EUR/HUF immár a 270-es szintet döngeti.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában.
Erste Kommentár: Javában tart a gyorsjelentési szezon az USA-ban, az S&P 500 vállalata közül 219 publikálta már negyedéves jelentését. Hogy állunk a félidőben? A pénzügyi szektor vezeti a sort, összességében év/év alapon 7,8%-kal tudták növelni eredményüket ezen vállalatok, és profitjuk több mint 66%-kal haladta meg az elemzői várakozásokat. Jó teljesítményről számoltak be az egészségügyi, a technológiai valamint a fogyasztói javakat előállító vállalatok is. Összességében az S&P profitja - az eddigi adatok alapján - 16%-ot esett vissza, de 15%-kal múlta felül az előrejelzéseket. Hazánk ma kezdi a gyorsjelentéseket, a Zwack nyitja a sort, majd a PannErgy folytatja jövő hétfőn. A Bluechipek közül az MTelekom november 5-én, az OTP 13-án, a MOL 17-én publikálja harmadik negyedéves teljesítményét.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.