Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pénteken kismértékben emelkedtek az amerikai részvényindexek (Dow 0%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,6%), ma reggelre azonban elromlott a hangulat. A Moody's leminősítette Belgiumot, a Fitch több európai állam adósbesorolását negatív felülvizsgálat alá helyezte, Írország pedig adósságátütemezéshez kötné a közös fiskális unió tervének elfogadását.
- A pénteki kereskedés még jó hangulatban telt, az USA-ban az infláció kisebb lett, mint várták. A fogyasztói árak ugyanis 3,4%-kal emelkedtek novemberben, az előrejelzett 3,5%-kal szemben. A maginfláció azonban a várt stagnálással szemben 2,2%-ra emelkedett az októberi 2,1%-ról.
- A Moody's Investor Service 2 fokozattal „Aa1"-ről „Aa3"-ra csökkentette Belgium adósbesorolását.
- A Fitch Ratings negatív felülvizsgálat alá helyezte Franciaország, Spanyolország, Belgium, Olaszország, Írország, Szlovénia és Ciprus adósbesorolását.
- Írország jelezte, hogy népszavazást tartana az eurózóna megmentésére szolgáló, szoros közös fiskális irányítással járó paktumról. A pénzügyminiszter szerint tárgyalni kellene az ország adósságátrendezéséről, a lejáratok meghosszabbításáról. A hír mindenképpen negatív, hiszen úgy tűnik a görög „adósságrendezés" után mások is az átütemezés felé szeretnének mozogni, így érül az a korábbi elképzelés, hogy Görögország egyedi esetet jelentene ebből a szemszögből.
- Ma 15:30-kor találkoznak az eurózóna országainak pénzügyminiszterei (eurócsoport), és megvitatják az IMF-nek nyújtandó 200 milliárd eurós forrásemelés lehetőségét. A plusz pénz segítségével a Valutaalap hatékonyabban nyújthatna segítséget a finanszírozási nehézségekkel küzdő országok számára.
Olaj, arany:
- Pénteken kismértékben esett az olaj ára, ma azonban már 1%-os mínuszban, 92,6 dolláron tartózkodik a WTI típusú kőolaj árfolyama.
- A Royal Dutch Shell hosszú késedelem után zöld utat kapott, hogy elindítsa a mélytengeri fúrásokat az USA sarkvidéki területein, szigorúbb környezetvédelmi és biztonsági előírások mellett. A cég már 2008-ban megkapta az engedélyt, ám a Mexikói-öbölben történt katasztrófa után moratóriumot hirdetett Obama amerikai elnök a tengeri fúrásokra.
- Vontatás közben viharba került és felborult a Kolszkaja orosz olajfúrótorony, az orosz távol-keleten. A legénység életveszélyben van, de a katasztrófa nem olyan súlyos, mint a BP mexikói öbölbeli katasztrófája. Az eset azonban hátráltathatja a tengerparti olaj- és gázkitermelésre tett orosz erőfeszítéseket.
- Az arany ára pénteken 1,8%-kal emelkedett, ma reggel pedig kis esés után 1.590 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Lefelé vették az irányt a hét első kereskedési napján a távol-keleti piacok (Nikkei -1,26%, Hang Seng -1,28%, Shanghai -0,28%).
- Észak-Korea 69 éves vezetője, Kim Dzsongil hétvégén szívelégtelenség következtében váratlanul meghalt. Az elhunyt vezér helyét minden bizonnyal legkisebb fia, Kim Dzsongun foglalja el. A délkoreai Kospi index több mint 4%-ot zuhant.
Devizák:
- Múlt hét első felében látványosan erősödött a dollár az euróval szemben. A hét második felében az 1,30-as támasz állította meg az esést, és azóta tart az oldalazás. Az irány továbbra is lefelé mutat.
- A csütörtöki forinterősödést pénteken gyengülés követte, a 20 napos mozgóátlagig (305,4) mászott vissza az árfolyam. Az elmúlt két hét mozgása leginkább oldalazáshoz hasonlít, az említett szűkülő alakzatból nem sikerült szignifikánsan kitörnie a devizapárnak.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Csupa negatív hír. A Fitch leminősítéssel fenyeget több EMU-s tagállamot, eközben a Moody's sem tétlenkedik s leminősíti Belgiumot, ráadásul két fokozattal. Ráadásul még Kim Dzsongil is meghal (70 évesen egy betegség kapcsán elgyengülésben /SIC/). Így a dél-koreai hadsereget azonnali készenlétbe helyezik, s szépen esnek is a tőzsdék. Annak ellenére van riadalom, hogy a diktátor már korábban legkisebb fiát jelölte meg utódjának. Viszont halálának tisztázatlan körülményei puccsra utalnak. Szóval minden adott a negatív hangulathoz. Ez pedig látszik is a DAX határidős árfolyamán, amely szerint ma átesik az index a kritikus 6.700 pontos szinten. Az pedig nem jelent jót nekünk. Ráadásul a Richter Esmya-ja is jó úton halad a jövő év közepi értékesítés megkezdése felé, ami a jövő évi profitot 1,5-2 Mrd Ft-tal növelné, hogy aztán tovább növekedjen. Szóval jó hírek a magyar ugaron, míg negatív hírek külföldön. Persze az utóbbin esetleg fordíthat az EMU-s pénzügyminiszterek ma délután fél négykor tartandó konferencia beszegetésének eredménye, de lehet, hogy ez csak hiú ábránd.
Vállalati hírek
- A Nokia vezérigazgatója egyelőre nem közöl részleteket az új tablet PC fejlesztésének állapotáról a finn állami TV-nek adott interjújában. Ez általában így is szokott lenni.
- December végéről január 7-ére tette az E.ON a svédországi 473 megawattos atomerőművének újraindítását, amelyet október 30-án állított le turbina vibráció miatt.
- A BMW-t tartásról felhalmozásra javította a WesteLB.
- MOL: Ma újraindul a kerekedés az INA részvényekkel a zágrábi tőzsdén.
- Az Independent cikke szerint az Exxon kacsingat a Gulf Keystonra, ami a MOL értékeltségét cirka 6.000-7.000 Ft-tal növelné részvényenként.
- A Richter pénteken jelentette be, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények Bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki az 5 mg-os Esmya tablettáról és annak elfogadását ajánlotta a méhmióma enyhébb és súlyosabb tüneteinek műtét előtti kezelésére. A vállalat hangsúlyozta, hogy ha az Európai Bizottság elfogadja a javaslatot, a Richter 100%-os tulajdonában álló PregLem várhatóan 2012 elején kapja meg az Esmya összes Európai Uniós tagállamra érvényes forgalomba hozatali engedélyét. A hír mindenképpen kedvező a Richterre nézve. Ugyanakkor a bejelentésre már számítottak a piaci szereplők, így jelentős árfolyamhatás nem várható.
- Az FHB a december 15-én aláírt újabb megállapodás értelmében 1,744 milliárd forint további ellenszolgáltatást és késedelmi kamatot fizetett a magyar államnak. Az új megállapodásra azért volt szükség, mert az EU versenyellenesnek találta a korábban az államtól kapott 120 milliárd forintnyi kölcsönt és 30 milliárdnyi tőkeinjekciót, melyet az FHB 2010 végén már vissza is fizetett. A pótlólagos kifizetés összegét az FHB a 2011. évi eredménye terhére számolja el. Az összeg 26 forinttal csökkenti az FHB részvények fair értékét.
- Az Egis 2012. január 25-én tartja éves rendes közgyűlését. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek. A cég osztalékjavaslata 120 forint részvényenként, ami megfelel a várakozásoknak.
- A PannErgy 2011. december 16-án 6.300 darab saját részvényt vásárolt 624 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.920.968 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,87%-a.
Gazdasági hírek
- Az IMF-EU tárgyaló delegáció a tervezettnél korábban, péntek hajnalban elhagyta Magyarországot. Olli Rehn EU biztos szóvivője szerint az új - az MNB függetlenségét sértő - jegybanktörvény miatt került sor a korábbi lezárásra. A Fidesz frakcióvezetője szerint rugalmasabban lehet kezelni a törvényt, és már pénteken benyújtásra került pár fontos módosító javaslat. A hivatalos tárgyalások kezdetére január 10. körül kerülhet sor Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint.