Nemzetközi hírek
USA:
- Mínuszos kezdés után emelkedésnek indultak az amerikai tőzsdék pénteken, és új csúcsra lendültek a részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,7%). Az S&P 1.330 dolláron tetőzött. Ezúttal Mubarak egyiptomi elnök lemondása, és az ország várt stabilizálódása hozta meg a pozitív hangulatot a piacokra.
- A pénzügyi szektor vezette az emelkedést, 1,4%-ban zártak a pénzügyi papírok. A Bank of America 1,9%-kal, a JPMorgan 2,3%-kal értékelődött fel.
- Péntek délutáni hírek szerint lemondott Hoszni Mubarak egyiptomi elnök, és átadta a hatalmat a hadseregnek. A fegyveres erők vezetése felfüggesztette az ország alkotmányát, és kijelentette, hogy 6 hónapon belül át szeretnék adni a hatalmat egy demokratikusan megválasztott kormánynak. A piac pozitívan fogadta az ország stabilizálódásának hírét.
- Vártnak megfelelően 75,1 pont lett a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe februárban, az előzetes adatok szerint.
- A Coca-Cola termékek amerikai palackozását végző Coca-Cola Enterprises az elemzői konszenzusnál jobb, 28 centes részvényenkénti eredményről számolt be, melyet 0,9%-os árfolyamemelkedéssel jutalmazott a piac.
- A ConocoPhillips olajtársaság a korábbi 55 centről 66 centre emelte részvényenkénti osztalékát, valamint 10 milliárd dollár értékű részvény-visszavásárlási keretet fogadott el.
Olaj és arany:
- 1,3%-kal 85,6 dollárra esett az olaj ára pénteken, ma reggel még nincs számottevő elmozdulás.
- Az olaj árára pozitívan ható, ám vészjósló híreket szivárogtatott ki a WikiLeaks. Egy szaúd-arábiai kormánytisztviselő szerint 40%-kal vagy 300 milliárd hordóval becsülték túl a királyság kitermelhető kőolajtartalékát.
- A szaúdi állami olajvállalat geológusa szerint pedig 2012-re elérheti a kitermelés csúcsát, 12,5 millió hordót az ország olajkitermelése, ami folyamatos csökkenésnek indulhat, ha elfogy a kitermelhető készletek fele. Eztán szerinte a királyság nem fogja tudni féken tartani a kőolaj árfolyamát.
- Az arany ára fél százalékkal 1.358 dollárra esett pénteken, és jelenleg is e szint körül mozog a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodnak az indexek a kedvező nemzetközi hangulatnak köszönhetően (Nikkei +1,1%. Hang Seng +1,4%, Shanghai +2,7%, Kospi +1,9%, All Ordinaries +1,1%).
- Januárban nőtt a kínai import (+51% év/év, míg az export +37,7%), ezért a külkereskedelmi mérleg többlete a decemberihez képest megfeleződött (6,5 milliárd jüan). Ugyanakkor nem elhanyagolható körülmény, hogy a kínai Újév egy hetes ünnepe erre az időszakra esett, ami torzítja a számokat. A hangulatra kedvezően hatott, hogy mind az export, mind az import bővülésének mértéke felülmúlta a várakozásokat.
- Az export és a belföldi kereslet csökkenésének köszönhetően a japán GDP az utolsó negyedévben - az előzetes adatok szerint - 0,3%-kal csökkent a harmadik negyedévhez képest és 1,1%-kal 2009. negyedik negyedévéhez képest. A gazdasági miniszter szerint még egy ideig gyengélkedhet a gazdaság, azonban a mélyponton már túl van a szigetország. A 2010-es nominál GDP 5.477 milliárd dollár volt, ami kevesebb, mint a kínai 5.879 milliárd, így Kína lett a második az USA után a világ gazdaságainak rangsorában.
Devizák:
- Pénteken tovább erősödött a dollár, a reggeli órákban az 1,35-ös támaszról pattant vissza az árfolyam. 1,35-1,355 között oldalaz a kurzus.
- A 83,5-ös ellenállás állította meg a jen gyengülését, a reggeli órákban a szint alatt oldalaz az árfolyam.
- Pénteken a 30 napos mozgóátlag fordította meg az árfolyamot, és erősödni kezdett a forint. A ma hajnali kereskedésben azonban ismét gyengülésnek indult a haza fizetőeszköz, és 271-ig emelkedett a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Csak kapkodjuk a fejünket. Előbb lemond Mubarak, aztán azt látjuk, hogy az amerikai költségvetés nettó kamatkiadásai 554Mrd dollárra növekedhetnek 2015-re a 2010-es 184Mrd dollárról. Eközben miniszterelnökünk is beszél a Parlamentben a várható reformintézkedésekről. Egy kicsit vegyes a kép, de a piacok inkább örülnek. Örülnek Mubarak távozásának, habár továbbra is ugyanaz az elit birtokolja a hatalmat, mint eddig, s ráadásul a tüntetések is folytatódnak. Ugyan Obama beszél a költségvetési hiány csökkentéséről, de a 3 % alatti cél valószínűleg nem lesz elérhető 2017-re, s ez bizony valószínűleg további hozamemelkedést indukál, ami viszont rossz a részvények értékeltségének. Ráadásul kísérteties hasonlóság Obama terve és Orbán Viktoré között, hiszen mind a ketten 2/3-ad részt költséglefaragással, 1/3-ad részt adónöveléssel akarják befoltozni a lyukat a költségvetésben. Itthon ma talán okosabbak leszünk reform ügyben. Ugyan pénteken már csúszásról beszéltek, de a valóság az, hogy a piac idénre nem is vár nagy lépéseket. Hanem inkább a terveket várja, amelyek alapján 2012-től konszolidálódhatna a költségvetés. Mindeközben a hangulat optimista a börzéken, amely nem csak a BUX index emelkedésében, de a forint erősödésben (és euró és dollár erősödésben) is testet ölthet.
Rövid hírek
- Kedvezően érintheti a PannErgy geotermikus üzletágát, ha a kormány csökkenti a kogenerációs erőművek esetében a kötelező átvételi árakat. Szintén csökkenne az átvételi ár a villamosenergiát alternatív forrásokból előállítók esetében. A csökkentés mértéke akár 25-35% is lehet, amiről egyelőre még heves viták folynak. Ha a kormány ilyen mértékű csökkentés mellett dönt, az egyes településeken akár 30-50%-os áremelést is eredményezhet. Ez kedvező lehet a PannErgy hőértékesítése szempontjából. A hír egyelőre nem lesz hatással a papír árfolyamára.
- Az RFV bejelentette, hogy az AEGON Magyarország Befektetési Alapkezelő befolyása 5% alá, 4,99 %-ra csökkent a társaságban. Az Aegon 571 darab részvényt értékesített. A múlt héten az OTP Alapkezelő jelentett be hasonló tranzakciót. Mindkettő hátterében a magánnyugdíjpénztári vagyon értékesítése állhat, így nem zárható ki, hogy további részvényértékesítésekre kerülhet sor, ami nyomást gyakorolhat a papír árfolyamára.
- A Rába Menedzsment Részvényopciós Ösztönző Program keretében 2011. február 9-én a társaság munkavállalója által a társaság saját részvényeiből 8.443 darab Rába törzsrészvény került lehívásra. A Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 909.863 darabra csökkent.
Gazdasági hírek
- A kormány pénteken döntött arról, hogy a minisztériumoknak 187,1 milliárd forintot kell megtakarítaniuk a korábban tervezett 250 milliárd forinton belül (a GDP 0,9%-a). A pénzt egy speciális alapban tartanák, ami egyfajta biztonsági tartalék lehetne arra az esetre, ha a költségvetés elszállna. A döntés pozitívan értékelendő.
- Orbán Viktor ma beszédet mond a parlamentben, melyben várhatóan a reformcsomagról is szót ejt majd.