Nemzetközi hírek
USA: Volatilis kereskedés után végül pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,2%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,3%). A kereskedés alaphangulatát megadta, hogy az októberi munkanélküliségi ráta 10,2%-ra, a bűvös 10% fölé emelkedett, ellentétben az elemzők által várt 9,9%-kal. A nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak csökkenése azonban alig haladta meg az előrejelzéseket, és ezt is ellensúlyozta a szeptemberi érték pozitív irányú felülvizsgálata. A pesszimista reakció tehát korainak bizonyult, nap közepére lenyugodtak a piacok. Az AIG a vártnál nagyobb, 2,85 dolláros részvényenkénti tisztított eredményt ért el. Ez már a második nyereséges negyedéve a biztosítóóriásnak, miután 2007 harmadik negyedévét követően 6 perióduson át csak veszteséget termelt. A befektetőket azonban nem győzte meg a teljesítmény. Kérdés, mennyire maradhat tartós a profitabilitás, ha esetleg az állam elengedi az AIG kezét. A biztosítóvállalat részvényei 9,7%-ot estek. Az előrejelzéseknél kisebb, 9 centes veszteségről számolt be a Sun Microsystems, a technológiai vállalat, mely korábban kétszer is elhalasztotta gyorsjelentésének közlését. A Phillip Morris 93 centes EPS-ről számolt be, mely stagnálást jelent, 2008 harmadik negyedévéhez képest.
Olaj és arany: Visszatért az olaj ára 80 dollár alá pénteken, hetek óta a 77 és 81 dollár közötti sávban mozog az árfolyam. Az arany ára folytatta a dinamikus emelkedést, és pénteken a 1100 dollárt is áttörte. Jelenleg 1104 dolláron tartózkodik a nemesfém unciánkénti árfolyama, ami egyben új történelmi csúcs. Innen egy korrekcióra számítunk, mielőtt folytatná az útját új csúcsok felé.
Makrogazdaság: A német külkereskedelmi többlet a vártnál kisebb mértékben, 10,6 milliárd euróra emelkedett szeptemberben. A folyó fizetési mérleg magasabb lett a vártnál (9,4 milliárd euró). Délben az ország ipari termelésének szeptemberi alakulásáról kaphatunk információt.
Távol-Kelet: Felfelé vették az irányt az ázsiai indexek (Nikkei +0,2%; Hang Seng +1,2%; Shanghai +0,4%; Kospi +0,3%). Elsősorban a pénzügyi és biztosító társaságok papírjai drágultak. Az ausztrál AXA Pacific Holdings több mint 32%-kal értékelődött fel, miután visszautasította a rivális AMP 10 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. A befektetők abban reménykednek, hogy a kérő magasabb áron tesz majd ajánlatot. A japán Mitsui Sumitomo Insurance Group részvénye 8,8%-kal drágult, miután a biztosító társaság a vártnál jobb féléves eredménnyel rukkolt elő. A Moody's stabilról pozitívra javította Kína szuverén minősítését. A befektetők figyelmét a héten a kínai kiskereskedelmi forgalom, ipari termelés és inflációs adat kötheti le. Ugyanakkor az erős jen miatt eladói nyomás nehezedett a japán exportvállalatokra (Toyota: -0,6%, Canon: -0,9%).
Devizák: Ma reggel folytatódik a dollár gyengülése, az EUR/USD keresztárfolyam az 1,485-ös szintet áttörve halad felfelé. A jen 90-ig erősödött a dollárral szemben, ma nem mutat számottevő mozgást az USD/JPY kereszt. A forint fokozatosan visszaerősödött a 275-ös szintre, ma reggel már 274 felé halad az EUR/HUF árfolyam.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában.
Erste kommentár
Míg az USA-ban - 422 társaság jelentett az 500-ból - és Németországban - 22 jelentett a 30-ból - végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon, addig Magyarországon még csak most jön a dandárja. Az Mtel gyakorlatilag a várakozásoknak megfelelőt jelentett. A héten a Richter és az Egis borzolhatná a kedélyeket, ha az Egis esetében nem született volna eredményfigyelmeztetés. Így csak a részleteket tudhatjuk meg szerdán. Pénteken az OTP és FHB számainak örülhetünk, majd a jövő hét elején a MOL örvendeztethet meg bennünket. Ahogy vártuk, ez a gyorsjelentési szezon valószínűleg nem a kiemelkedő teljesítményével fogja beírni magát a történelembe. Így talán az sem meglepő, hogy az elmúlt napokban a BUX lemaradó lett. Mind csütörtökön, mind pénteken messze alulmúlta a nemzetközi piacok teljesítményét. Ez így is maradhat a gyorsjelentési szezon (1-2 hét) idejére, kivéve, hogyha valaki produkál egy kis pozitív meglepetést.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.