Nemzetközi hírek
USA: Nap végére összeszedték magukat az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P 0%; Nasdaq +0,1%). Ledolgozták a nap eleji esést az indexek, az S&P még enyhe mínuszban zárt, a Dow azonban pluszba lendült, és így 11 napja töretlen a hegymenet az indexben. A szállítmányozási részvények emelkedtek leginkább (+1%) az S&P szektorai közül, a pénzügyi papírok 0,6%-ot estek. A dollár erősödésével a nyersanyagtermelők és az olajszektor tagjai is gyengén teljesítettek.
A februári infláció a vártnál alacsonyabb, 2,1% lett, a maginfláció pedig 1,3%. Ez alátámasztja a Fed döntéshozók véleményét, hogy a még bizonytalan munkapiaci helyzet, és a továbbra sem magas infláció igazolja a kamatok alacsony szinten tartását. Az előrejelzéseknél némileg jobban emelkedett a heti munkanélküli-segély kérelmek száma, ezt azonban ellensúlyozta a vártnál szintén jobb Philadelphiai Fed index (18,9 pont). A Leading Indicators (vezető mutatók) az előrejelzéseknek megfelelően 0,1%-kal emelkedett.
A FedEx tegnap publikált gyorsjelentése némi pozitív meglepetést hozott, a 76 centes részvényenkénti eredmény a harmadik pénzügyi negyedévben közel 2,5-szerese az előző év azonos periódusának. A részvény ára 3,2%-kal emelkedett. A Nike 5,3%-kal értékelődött fel tegnap, ezzel történelmi csúcsra jutott az árfolyam, ráadásul hatalmas rést hagyva a korábbi csúcs felett. A sportcipő-gyártó szerdán zárás után publikálta negyedéves eredményét, mely duplája lett az egy évvel korábbinak.
Olaj és arany: 81,4 dollárig esett az olaj ára a dollár erősödése következtében. A nyersanyag árfolyama ennek ellenére torlódik a 83-84 dolláros szinthez, mely a legutóbbi lokális csúcsot is jelenti. Hamarosan bekövetkezhet a szint áttörése. Az arany ára nem változott lényegesen a dollár felértékelődése ellenére sem. Továbbra is 1.124 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával, euróban mérve viszont közelít a 840 eurós történelmi csúcshoz (jelenleg 825 euró).
Távol-Kelet: A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek (Nikkei +0,8%, Hang Seng +0,1%, Shanghai +0,7%, Kospi +0,7%, All Ordinaries +0,3%). Kínában az ingatlanfejlesztők szerepeltek jól (Poly Real Estate +2,0%, China Vanke +1,5%). Ausztráliában a pénzügyi és nyersanyagpapírok nyomás alatt voltak, míg az ipari és egészségügyi vállalatok részvényei drágultak (Westpac -0,1%, Rio Tinto -0,6%, Woodside +1,1%, Eastern Star Gas +10%). Az Arrow Energy kereskedését felfüggesztették, mivel valószínű, hogy a Shell és a PetroChina magasabb ajánlati árral rukkol elő. A japán exportőrök korrigáltak a csütörtöki esés után (Honda +1,9%, Toyota Motor +1,7%, Canon +0,5%, Sony +2,2% Sharp +1,4%).
Koreában az autógyártók vitték a prímet (Hyundai +3,1%, Kia +2,9%). A piac arra számít, hogy új modelljeikkel nagyobb szeletet hasíthatnak ki az amerikai piacból.
Devizák: Tegnap erős mozgást láthattunk az EUR/USD piacán. A görögökkel kapcsolatos aggodalmak felerősödése gyengülő pályára állította az eurót, 1,361-ig jött vissza az árfolyam. A jen továbbra is unalmasan oldalaz a szűk sávban, de hamarosan kitörhet az árfolyam. A forint tegnap korrigált, visszatesztelte a 263 forintos ellenállást, ahonnan reggel lepattant, és 262,2-ig erősödött a forint az euróval szemben.
Határidős piacok: Vegyes képet festenek ma reggel az USA határidős indexei, a mai irány egyelőre bizonytalan a részvénypiaci csúcsok közelében.
Erste kommentár
Viszonylag hírcsendes napra ébredtünk. Az USA-ban nem jelenik meg fontosabb makrogazdasági adat. A németeknél a termelői árindex a várttal szemben nem mutat inflációs nyomást (☺). Így hát akár mehetünk is fölfelé. A BUX-ban másfél nap volt a korrekció, s most ostrom alá vehetjük a 25.000 pontos ellenállási szintet. (Arról ne is beszéljünk, hogy ma van opció kifutás, amely hagyományosan jó hangulatban szokott telni, az emelkedő piacokon.) Esetleg a görögök uniónak nyújtott ultimátumát - na meg a Fidesz által újra elővett 7% fölötti hiány félelmet-elképzelést(?) - tekinthetjük negatív hírnek, de igazándiból egyiknek sem kellene túl nagy jelentőséget tulajdonítani. Sőt, a görög hír rávilágít arra is, hogy végső esetben egy eurózónás állam is kérheti az IMF segítségét, ami persze blamázs az eurózónának, de legalább megmentheti a renitens bárányt. Másrészt, ha az EMU régión belül maradt volna az ügy, lehet, hogy elkenik a reformokat. Ha az IMF segít, akkor viszont valószínűleg még komolyabb reformokra kell felkészülni.
Makrogazdasági hírek
Tegnap a Fidesz aggodalmának adott hangot, hogy a 2010-es hiány meghaladja a GDP 7%-át, és április végére eléri az egész évre tervezettet. Oszkó Péter pénzügyminiszter erre reagálva elmondta, hogy az első négy hónapra az egész évi 75 százalékánál valamivel több hiányt prognosztizál a Pénzügyminisztérium.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.