Nemzetközi hírek
USA: November óta a legnagyobb emelkedést láthattuk tegnap az amerikai részvénypiacokon (Dow +1,7%; S&P +1,8%; Nasdaq +1,4%). Az olajszektor vezette az emelkedést 2,7%-kal, mivel tegnap az olaj ára 77 dollár fölé erősödött. Jól teljesített a pénzügyi szektor is, a Bank of America 4,9%-ot, a JP Morgan 2,9%-ot, a Goldman Sachs pedig 2,2%-ot emelkedett. A New Yorki feldolgozóipari index (Empire Manufacturing) februárban 24,9 pontra nőtt, rendkívüli módon meglepve ezzel a piacokat (az elemzői konszenzus 18 pontot várt). A Merck gyógyszergyártó árfolyama 2%-ot emelkedett, miután a vállalat a vártnál jobb eredményről számolt be tegnap közölt gyorsjelentésében. A Kraft Foods profitja is jobb lett, mint az elemzői konszenzus, azonban az akvizíciók és devizamozgások hatásától tisztított árbevétele gyenge lett. A Kraft 0,4%-ot esett, a Dow Jones indexen belül a az élelmiszeripari cégen kívül csak egy papír árfolyama esett tegnap.
Ma az Nvidia, az Applied Materials, a Hewlett-Packard és a Deere publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Nagy lendülettel törte át tegnap az olaj ára a 75 dolláros szintet, és ezt követően egészen 77 dollár fölé emelkedett a nyersanyag ára. Az emelkedés hátterében a kiugró New-Yorki feldolgozóipari index mellett a dollár gyengülése is szerepet játszott. A zöldhasú tegnapi leértékelődése az euróval szemben segítette az aranyat is. A nemesfém árfolyama 1.118 dollárra emelkedett ma reggelre.
Távol-Kelet: A nyersanyagcégek vezették az emelkedést Ázsiában (Nikkei +2,7%, Hang Seng +1,8%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +2,1%). A BHP Billiton 1,8%-kal, a Rio Tinto 2,5%-kal, a Newcrest Mining 2,6%-kal, a Nippon Steel 2,5%-kal értékelődött fel. A Toyota vezetősége 12 nap alatt már harmadszor áll a nyilvánosság elé, hogy mentse, ami menthető. Az indiai Bharti módosította ajánlatát a Zain-ra: a korábbi 10 milliárd dollár helyett most 9 milliárdot adna az afrikai vállalatért és átvállalná annak 1,7 milliárdos adósságállományát. Az ausztrál bankokat segítette, hogy a Westpac jó negyedéves számai után megjöttek a felminősítések (Westpac +1,7%, ANZ Bank +3,3%, National Australia Bank +2,2%). Koreában a bankokon kívül a technológiai cégek is jól teljesítettek. A Daewoo 4%-kal emelkedett, miután sajtóhírek szerint a TR America ellenőrző részesedést szerezne a cégben. (Shanghai még zárva.)
Devizák: Tegnap látványosan gyengült a dollár és jelenleg már az 1,375-ös szint felett mozog az árfolyam. A japán jen enyhén araszol felfelé, a reggeli enyhe gyengülés után 90,3 környékén jár az árfolyam. A forint tegnap kismértékben erősödött, de a reggeli órákban már gyengülést láthattunk. Az EUR/HUF 271 felett mozog a reggeli órákban.
Határidős piacok: A tegnapi nagy prompt piaci emelkedést követően, tovább tudtak emelkedni a határidős részvényindexek az USA-ban, ami egyértelműen pozitív jel a mai hangulatalakulás szempontjából.
Erste kommentár
Warren Buffett készül a válság utáni évekre. Jelentős tulajdonrészeket adott el a Johnson&Johnson (26%), a Procter&Gamble (9%) és a ConocoPhillips (34%) pakettjeiből. Persze jogos a kérdés, hogy ezzel miért a válság utáni időre készül. Azért, mert az így megszerzett pénzt egy olyan cég felvásárlására fordítja (Burklington Northern Santa Fe), amely autópályákat üzemeltet az USA-ban és Kanadában. Az autópályák jövedelme pedig a rajtuk közlekedő autóktól, az pedig a gazdaság teljesítményétől függ. Szóval Buffet úr megint a távolabbi jövőbeli kilátások szerint mozog. Ugyanakkor a piacok éppen megnyugodni látszanak a legutóbbi görög story után, amelyről újabb részletek derültek ki. A Goldman közel 15 milliárd dollárnyi hitelt segített a görögöknek elswapolni, amelynek segítségével 1 milliárd dollárral javították a költségvetésüket 2002-ben. Ha a mostani hiányt 12,7% azaz 32 Milliárd eurót tekintjük, akkor ez a tranzakció nem is volt olyan jelentős. Vagyis ennek az ügynek nagyobb a füstje, mint a lángja. Különben Buffet nem is olyan rég jelentős tételeket vásárolt a Goldman-ból is.
Vállalati hírek
FHB: A kamatbevétel növekedésének és a céltartalék csökkenésének következtében a vártnál jobb negyedik negyedév
1.596 millió forintos nettó profitot ért el az FHB a negyedik negyedévben (-2,4% év/év, 10,6% né/né), ami 14%-kal múlta felül várakozásainkat. A nettó kamatbevétel rendkívül jól alakult (+80% év/év, +13,6% né/né), mivel előnyt élveztek a magasabb hozamú eszközök és a kamatozó derivatív termékek. Mindezek következtében a nettó kamatmarzs tovább javult (3,81% vs. 3,31% 3Q09-ben). A saját hitelezés csak visszafogott mértékben növekedett 4Q09-ben (+ 2,3% év/év, +1,6% né/né), míg a refinanszírozott hitelek portfoliója tovább csökkent (-8,2% év/év, -1,2% né/né). A másik nagy meglepetést a céltartalékképzés jelentette, mely negyedéves szinten az első alkalommal csökkent a válság kirobbanása óta (-12,8% né/né). Következésképp a kockázat/hozam arány esett (26,7%) és a kockázati költségek szintje (2,42%) is csökkent. Ugyanakkor a céltartalékképzés csökkenésének hátterében az NPL fedezeti ráta 38,7%-ra történő csökkenése állt (vs. 50,6% 3Q-ban). A hitelállomány minősége tovább romlott, az NPL ráta 4,77% (vs. 3,55% 3Q-ban). Mindezek következtében az FHB felhasználta az elmúlt negyedévek során képzett tartalékait és így szinte ugyanazt az NPL fedezeti rátát tudta produkálni, mint 4Q08-ban. A 2009-re vonatkozó számok nagyjából összhangban voltak az általunk vártakkal. Pillanatnyilag nem látjuk szükségét, hogy változtassunk modellünkön, így továbbra is tartásra ajánljuk a részvényt.
Danubius vállalatelemzésünk főbb pontjai - Tartás ajánlás megerősítve alacsonyabb célárral
- A célárat 3.400 forintra csökkentettük a korábbi 3.650 forintról. Ez főképp annak a következménye, hogy a DCF modellünk által becsült vállalatértéket 1.469 forintra redukáltuk, melyet két tényező okozott: a gyenge pénzügyi teljesítmény következtében csökkentettük az eredmény és cash-flow előrejelzésünket, a 10 éves magyar hozam 60 bázispontos emelkedése pedig a tőkeköltség növekedésén keresztül hatott negatívan a fair értékre.
- A Tartás ajánlásunkat azonban megerősítjük, mivel továbbra is jó esélye van annak, hogy a jelenleg 80%-os befolyással bíró főtulajdonos, Sir Bernard Schreier középtávon kivezeti a Danubius részvényeit a tőzsdéről. A kivezetés a magyar tőkepiaci törvény következtében minimum a 6.330 forintos könyv szerinti értéken történhet, mely közel duplája a jelenlegi részvényárfolyamnak.
- A negyedik negyedéves eredmény negatívba húzta a 2009-es eredményeket (EPS -50,7). Csökkentettük a jövőbeli kilátásokat is; 2010-ben az ideinél is nagyobb 81,4 forintos részvényenkénti veszteségre számítunk. Véleményünk szerint 2011-ben lehet először nyereséges a vállalat, 29 forintos részvényenkénti profittal.
Rövid hírek
- Tegnap, piaczárás után publikálta negyedik negyedéves számait a Rába. Több veszteséges negyedév után a vállalat 876 millió forintos nettó nyereséget ért el a bázisidőszak 6711 millió forintos veszteségével szemben. A csökkenő árbevétel (-36,5% év/év 13.435 millió forint) ellenére minden üzletágban (futómű, alkatrész, jármű) sikerült pozitív üzemi eredményre szert tenni. A csökkentett létszámnak, munkaóráknak, (részben) megszűntetett szolgáltatásoknak köszönhetően a költség oldal szigorú ellenőrzés alatt maradt (közvetlen költségek -36%, általános költségek -48%). Sikerült leszorítani a hedge ügyletek kockázatát is. A nettó pénzügyi eredmény 4Q09-ben 495 millió forintos nyereség lett a bázisidőszak 8202 milliós veszteségéhez képest. Bár a Rába működésére egész évben rányomta bélyegét a gazdasági válság (2009-es nettó profit -670 millió forint), a negyedéves számok már egy ellenálló és (lassan) növekedésnek induló vállalatra utalnak.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.