Ázsia, USA, Magyarország: mindenki felfelé indult

USA: Az olaj- és pénzügyi szektor vezetésével emelkedtek az indexek. 80 dollár felett az olaj, az arany 1320 dollár közelében. Ázsia: A Nikkei kivételével kizöldültek az indexek. Ma reggel erősödött a dollár és a forint, a jen gyengült. A várt új adót fizette már be a MOL? Ma a BUX index emelkedésére számítunk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Enyhe emelkedéssel zárták a pénteki kereskedési napot az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,1%). A vártnál jobb makroadatokat követő kezdeti lelkesedés azonban csak kisebb pluszokat hozott a tőzsdéknek.
- Vártnál magasabb ütemben nőttek a személyi jövedelmek, és a lakossági kiadások is az USA-ban augusztusban. Míg a jövedelmek 0,5%-kal, addig a kiadások 0,4%-kal bővültek a hónap során, szemben az elemzők által várt 0,3%-os növekedéssel.
- A Michigani Egyetem a vártnál nagyobb mértékben, 68,2 pontra korrigálta a szeptemberi fogyasztói bizalmi indexet az előzetesen publikált 66,6 pontról.
- Az egyetlen negatív hír, hogy az ISM intézet feldolgozóipari aktivitást mérő indexe az előrejelzéseknek megfelelően 54,4 pontra csökkent szeptemberben.
- Vártnál jobban nőttek azonban a gépjármű-értékesítések, valamint az építőipari kiadások is.
- Az olajszektor teljesített a legjobban a hét utolsó napján, az olaj árának további növekedése nyomán. 1%-nál nagyobb mértékben nőtt összességében a pénzügyi szektor is. A Dow legnagyobb nyertese a JPMorgan lett, 1,9%-os emelkedéssel; a Bank of America 1,5%-kal növelte értékét.
- Az olajszektort erősítette a Chevronnal kapcsolatos pozitív hír, miszerint megkapta az engedélyeket a mélytengeri fúrásokra az Északi Tengeren. A mexikói öbölbeli katasztrófa óta ez az első ilyen jellegű fúrási engedély, amit a hatóságok kiadtak. A Chevron részvényei 1,11%-os pluszban fejezték be a kereskedést pénteken.
- A Hewlett-Packard-ot azonban nem kímélték a befektetők, a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett 3,1%-os eséssel. A technológiai vállalat új vezérigazgatójának az SAP volt vezetőjét, Leo Apothekert választották. Az őt ismerő szakértők szerint a kevésbé karizmatikus vezető személyisége nem illik a HP vállalati kultúrájába, így a piac nem örült felhőtlenül a kinevezésének.
- A Microsoft október 11-én mutatja be új, okostelefonokra készült operációs rendszerét a Windows Phone 7-et. A vállalat célja, hogy legyőzze az Apple domináns szerepét a piacon. Korábbi sikertelen próbálkozások után a piac úgy véli, hogy ez a Microsoft utolsó esélye, hogy komoly szeletet hasítson ki az Apple és a Google által uralt, okostelefonra készült operációs rendszerek piacából.
- A héten fontos hírek érkeznek majd Amerikából, és október 7-én, csütörtökön kezdődik a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon az Alcoa számainak publikálásával. Ma délután az ipari rendelésállomány és a függőben levő lakásértékesítések alakulása kerül nyilvánosságra.

Olaj és arany:

- Tovább emelkedett pénteken az olaj árfolyama, jelenleg már 81,46 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A vártnál jobb makroadatok valamint a dollár további gyengülése is szerepet játszott az olajár heves emelkedésében. Euróban mérve még nem jár 60 dollárnál a nyersanyag ára, ami a szeptember eleji szintnek felel meg.
- Az arany ára száguldott tovább, 1.320,7 dolláron tetőzött az árfolyam pénteken, ami újabb történelmi csúcsot jelent. A nemesfém áremelkedésére jelentős hatással van a zöldhasú jelentős leértékelődése.

Távol-Kelet:

- A Nikkei kivételével kizöldültek az indexek (Nikkei -0,3%, Hang Seng +1,4%, Kospi +0,1%).
- Kiemelkedő volt a Hong Kong-i index teljesítménye (a Shanghai tőzsde ma ünnepnap miatt zárva volt), miután az emelkedő nyersanyagárak miatt a szektor is erősödött (Cnooc +4,0%, Jiangxi Copper +5,0%), az ingatlanszektorból pedig kedvező értékesítési adatok érkeztek.
- Wen Jiabao kínai miniszterelnök bejelentette, hogy Peking továbbra is vásárol görög kötvényeket. Ezen kívül létrehoznak egy 5 milliárd dolláros alapot, melynek célja, hogy segítse a görög hajózási vállalatokat kínai hajók vásárlásában. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a strukturális problémákat a belső kereslet fellendítésével tervezik megoldani, ugyanakkor nem engednek az amerikai nyomásnak, mely a jüan felértékelődését sürgetné.
- Japánban ismét felerősödtek a Bank of Japan monetáris lazításával kapcsolatos hírek, így a jen gyengült, ami jót tett az exportőröknek (Sony +2,0%, Honda +1,5%, Sharp +1,5%).

Devizák:

- Pénteken tovább gyengült a dollár, az árfolyam áttörte az 1,368-as szintet, és 1,38 állította meg a kurzust. A reggeli órákban kisebb korrekció látható, 1,376-ig csökkent az EUR/USD devizapár.
- A jen megközelítette a 82,9-es mélypontot, a hajnali kereskedésben azonban kisebb korrekció alakult ki, jelenleg 83,5 környékén mozog az árfolyam.
- A forint nagyot erősödött pénteken, elesett a 276 forintos támasz, és a 200 napos mozgóátlag alatt zárt a kurzus. 273,7-ig erősödött a hazai fizetőeszköz.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Csütörtökön kezdődik a gyorsjelentési szezon az USA-ban az Alcoa gyorsjelentésével. A piac 23%-os profitbővülést vár az elősző negyedéves 48%-kal szemben. Ugyanakkor hosszú távon is 10% fölötti eredménybővülést vár. Mivel a második negyedév jobb lett a várakozásoknál (+10% meglepetés), ezért most mindenki árgus szemekkel fogja figyelni, hogy megjelenik-e a makrogazdasági romlás a vállalati eredményekben vagy azok eredmény-kilátásaiban. Ha ez bekövetkezik, akkor árfolyamcsökkenésre számíthatunk, ha pedig nem, akkor viszont további, akár sokkal erőteljesebb árfolyam-emelkedés is bekövetkezhet. Tehát szemeinket most a vállalati profitokra és a vállalatok által megfogalmazott profitkilátásokra szegezzük.

Vállalati hírek

A várt új adót fizette be a MOL?

Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter pénteken Brüsszelben elmondta, hogy a kormány 35 milliárd forintot remél a MOL-tól, hogy a kormány teljesítse a hiánycélt (2010-ben a GDP 3,8%-a, 2011-ben 3% körül). Az olajpapír piacát megrázó hír után a MOL elmondta, hogy a gazdasági miniszter a már befizetett 35,8 milliárd dolláros büntetésre gondol, amit az EU szabott ki az olajvállalatra. A büntetést a cég azért kapta, mert 2008-ban, az uniós versenyszabályozással szemben bányajáradék kedvezményt kapott a hazai olajtársaság. A MOL-nak tehát a bányajáradék kedvezményt, valamint annak kamatait kellett befizetnie a magyar költségvetésbe. A jelen állás szerint tehát úgy tűnik, hogy a nemzetgazdasági miniszter nem az új adóról beszélt, amit az energia illetve telekom cégekre kívánnak bevezetni, hanem a már korábban kifizetett büntetésről. A Nemzetgazdasági Minisztérium azonban nem tudta megerősíteni ezt a vélekedést.

A hír nyomán a MOL részvényei sokat veszítettek értékükből pénteken napközben, amit azonban gyorsan ki is korrigált napon belül. Mivel nem érkezett megerősítés a minisztériumból, így további bizonytalanság van az ügyben. Továbbá nem lehet tudni, hogy milyen mértékű új speciális adót kíván majd a kormány kivetni az energiavállalatokra, így a MOL-ra is. Piaci vélekedések alapján 10-20 milliárd forint között lehet a MOL-ra kivetett adó mértéke jövőre. A negatív hatás tehát 300 forint lehet részvényenként, ami szerintünk azonban már be van árazva.

Rövid hírek

- FHB: Lezárult az Allianz Bank megvétele. Az FHB 1.829.864 darab FHB 'A' sorozatú törzsrészvényt ruházott át az Allianz Hungária Biztosító Zrt-re, és további 1,1 milliárd forintot fizetett a bankért. Az Allianz Bank mérlegfőösszege magyar számviteli szabályok szerint augusztus végén 85,5 milliárd forint volt. Ebből a hitelállomány 48,2 milliárd forint.
- Bankszektor: Kormánypárti képviselők ma nyújtják be a Parlamentnek a devizahitelesek megsegítését célul tűző törvényjavaslatot. A törvénytervezet nagyjából megegyezik a korábbi verzióval, egy pontot kivéve. Kikerült ugyanis az a passzus, mely szerint a bank az ingatlan értékét meghaladóan nem léphet fel további követeléssel az adóssal szemben. A törvényjavaslat nem lesz különös hatással a bankokra, igaz a devizahiteleseknek sem nyújt valódi segítséget.
- Bankszektor: Szász Károly, a PSZÁF elnöke hétvégén Szegeden egy konferencián elmondta, hogy a júniusban a magyar bankok nem teljesítő hiteleinek aránya 7,5% volt. Az eszközarányos megtérülés (ROE) pedig 11% volt az első félévben, ami azt jelzi, hogy stabil a bankrendszer.
- OTP: Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter lett az OTP kockázati tőketársaságának, a PortfoLion-nak a vezérigazgatója.
- A PannErgy fejlesztésekért felelős vezetője interjút adott a Magyar Nemzetnek, új információt azonban nem közölt.
- A PannErgy 100%-os tulajdonában lévõ PMM 120.000 darab sajátrészvény adásvételében állapodott meg a PannErgy Csoport egyik stratégia fúrópartnerével. A befolyó 123 milliós forintos vételárat a PannErgy kizárólag, geotermikus projektjeihez kívánja felhasználni. a PannErgy saját részvény állománya a tranzakció következtében 3.203.703 db törzsrészvény, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,22%-a.
- Magyar Telekom: A magyar mobilpiac egyes szereplői nem kívántak nyilatkozni a távközlési szektorra esetlegesen kivetendő új adóról. Mások azonban elmondták, hogy ha bevezetik, akkor az erősen visszavetheti a fejlesztéseket és a foglalkoztatottságot az üzletágban.
- Gueth János, az Egis felügyelőbizottságának tagja 100 Egis részvényt vásárolt 20.270 forintos átlagáron, és a tranzakció után 400 részvénnyel rendelkezik.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo