Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti negatív hangulat után pluszban zártak az amerikai részvénypiacok tegnap a nyersanyagárak és a dollár értékének stabilizálódása nyomán (Dow +0,5%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,6%). Emelkedni tudtak a gyógyszer, a távközlési, illetve a technológiai papírok. Az energia- és nyersanyagtermelők részvényei még mindig a vesztesek közé tartoztak. A nap fő vesztese a Cisco lett.
- A Cisco árfolyama 4,8%-ot esett, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett. A hálózatokkal foglalkozó cég szerdán zárás után tette közzé a gyorsjelentését, mely ugyan a vártnál jobb számokat tartalmazott, az ezt követő konferenciahívás keretében azonban a menedzsment negatív hangot ütött meg a jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban.
- A kezdeti csökkenésért a vártnál gyengébb makroszámok okolhatók. A heti munkanélküli-segélykérelmek száma a vártnál kisebb mértékben 434 ezerre csökkent, és utólag felemelték a múlt heti 474 ezer fős számot is.
- A kiskereskedelmi forgalom áprilisi növekedése is elmaradt a várakozásoktól, 0,6% helyett 0,5%-kal tudtak emelkedni az értékesítések, ami tavaly július óta a leglassabb emelkedés. A gépjármű és üzemanyag eladásoktól tisztított forgalom csak 0,2%-kal emelkedett.
- A termelői árak a vártnál nagyobb mértékben 6,8%-kal emelkedtek áprilisban. Ez a fogyasztói árakat is újabb nyomás alá helyezheti, és az infláció növekedése pedig a gazdaságot támasztó rendkívül laza monetáris politikát veszélyezteti.
- A Philadelphiai Fed elnöke nyilatkozta tegnap, hogy ha a gazdaság folytatja ezt a pályát, akkor a Fed a nem túl távoli jövőben vissza kell vonja a rendkívüli magas likviditást a piacról (alacsony kamat + QE2).
- Ma inflációs adatok érkeznek az USA-ból, továbbá a Michigani Egyetem publikálja a fogyasztói bizalmi index értékét.
Olaj és arany:
- A szerdai esés után csütörtök reggel már emelkedni tudott a WTI kőolaj ára, és 99 dollár körül stabilizálódott a nyersanyag ára.
- A keresleti és kínálati sokkok küzdenek egymással. A nem értékesített raktárkészletek 20 éves csúcs közelében vannak Amerikában, ami a jelenlegi árakon már alacsony kereslet jele. A kínálati oldali aggodalmakat a közel-keleti és észak-afrikai konfliktusok fűtik.
- Az autózási szezon kezdete jelenthet némi potenciált a kereslet élénkülése szempontjából.
- Az arany ára kis mozgásokat követően 1.504 dolláron mozog.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,9%, Shanghai +0,3%, Hang Seng +0,0%, Kospi -0,1%, All Ordinaries +0,2%).
- A kínai jegybank 0,5 százalékponttal emelte a bankok kötelező tartalékrátáját. Így a ráta a nagy bankok számára 21%-ra, a kisebbeknek 19%-ra nő. A döntés hétfőtől lép érvénybe és egyes számítások szerint 370 milliárd jüant von ki a rendszerből. A piac már napok óta számított egy ilyen lépésre, ezért az indexeket nem érte megrázkódtatásként a bejelentés.
- A Bank of Korea viszont meglepő módon nem változtatott az alapkamat 3%-os szintjén, amit az inflációs nyomás enyhülésével (a fogyasztói árindex áprilisban 4,2%-kal nőtt a márciusi 4,7% után) és az erősödő wonnal indokolt.
- Japánban elsősorban a bankrészvények kerültek nyomás alá, miután a kormány felszólította a Tepco (-5,6%) hitelezőit, hogy könnyítsenek a bajba jutott vállalat terhein, ami kiesést jelent a bankok számára. (Mitsubishi UFJ -2,5%, Mizuho Financial -3,0%). A csökkenő olajár következtében az Inpex 4,3%-ot, a Japan Petroleum Exploration 4,1%-ot esett.
- Az előző 11,6 milliárd jenes veszteség után 30,8 milliárd jen nyereséget ért el a Nissan (+3,5%) pénzügyi évének negyedik negyedévében, miután az erős amerikai, kínai és európai értékesítés ellensúlyozta az erős jen hatását. Az eredmény messze felülmúlta a piac 24,39 milliárdos várakozását.
Devizák:
- Az 1,415-ös támasz megfogta az EUR/USD csökkenését, az árfolyam visszapattant a szintről. Ezért tegnap dollárgyengülést láthattunk, melyet a reggeli órákban enyhe erősödés követett. Jelenleg 1,421 környékén araszol a kurzus.
- A japán jen gyengülését a 20 napos mozgóátlag állította meg tegnap (81,3), és a hajnali kereskedésben már 80,6-ig erősödött a japán fizetőeszköz.
- A forint tovább gyengült a tegnapi kereskedés során, és így már 266,5 felett jár az árfolyam.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Miközben továbbra is Görögországgal vannak sokan elfoglalva, azért születnek meglepetések is. A német gazdaság továbbra is dübörög. Az első negyedéves előzetes GDP növekedés 5,2% lett a várt 4,5%-kal szemben, pedig az utóbbi is növekedést jelentett a negyedik negyedévi adathoz képest. Ez azért fontos nekünk, mert a német gazdaság köldökzsinórján lélegzik a magyar. Ugyanis az export szempontjából számunkra meghatározó (~30%) Németország. Most ráadásul nincs belső fogyasztás, vagyis a magyar gazdasági növekedés javarészt az exporttól függ, s azon belül pedig a némettől. Közben parázunk a görögöktől. Ugyanakkor, ha a kötvényárfolyamokra nézünk, akkor azt látjuk, hogy a kötvénybefektetők már nem paráznak. Hetek óta nagyjából ugyanaz az árfolyam, 50-60%. Ugyan jó a német gazdasági adat, de péntek 13 lévén azért ne túlozzuk el a jelentőségét, legalábbis ami a tőzsde mozgására való hatását illeti.
Vállalati hírek
OTP, FHB: a kkv-knak nyújtott hitelek és a lakáshitelek csökkenthetik a bankadót
A Napi Gazdaság információi szerint a bajba jutott lakáshiteleseket megsegítő csomag két olyan tételt is tartalmaz, mellyel a bankok maximum 20%-kal (a bankszektor egészére nézve mintegy 25 milliárd forinttal) csökkenthetik a fizetendő bankadót.
- A kis- és középvállalkozások számára nyújtott hitelekkel maximum 15%-kal csökkenthető a fizetendő bankadó. Az adócsökkentés alapja a 2010 decemberi értékhez képest 5%-ot meghaladó, árfolyamszűrt állománynövekmény 5%-a. A napilap szerint nem lesz könnyű feladat, ha a bankok ki akarják használni ezt a fajta adókedvezményt, hiszen mintegy 720 milliárd forinttal kellene növelniük kkv-knak nyújtott hiteleket. A PSZÁF adatai szerint a bankok tavaly összesen 3.300 milliárd (2009-hez képest plusz 424 milliárd) forintnyi hitelt folyósítottak a kis- és középvállalatoknak. Az adócsökkentés alapjának kiszámításánál ugyanakkor nem lehet figyelembe venni a pusztán likviditási célokat szolgáló hiteleket.
- Tegnapi sajtóhírek szerint a bankok a folyósított a lakáshitelek 5%-ának erejéig, maximum 15%-kal csökkenthetik a bankadót.
A két tétellel a bankok összesen legfeljebb 20%-kal tudják csökkenteni a fizetendő bankadót, azonban a megszabott kritériumok teljesítése nem könnyű. A kezdeményezés alapvetően kedvező a bankok számára, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy ez egyelőre még csak javaslat. Árfolyamhatásra nem számítunk sem az OTP, sem az FHB esetében.
Rövid hírek
- MOL: Áldott Zoltán az INA igazgatóságának elnöke a szíriai vizeken történő kutatásokról tárgyalt a szír miniszterelnökkel tegnap Damaszkuszban. Áldott Zoltán elmondta, hogy szeretnék bővíteni kutatásaikat az országban. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvánosságra hozta végleges határozatait az infrastruktúrához való nagykereskedelmi hozzáférés és a szélessávú hozzáférés piacáról. A határozat a Magyar Telekomot jelentős piaci szereplőként definiálja és kötelezi, hogy hozzáférést nyújtson passzív infrastruktúrájához. A határozat a társaságot bitfolyam hozzáférés nyújtására is kötelezi a réz, kábel és száloptikai hálózatán „retail minus" alapú árképzéssel. A szabályozott árak ősszel jelennek meg.
- A PannErgy várhatóan ma tőzsdezárás után, a Danubius pedig vagy ma zárás után, vagy hétfő délután teszi közzé 2011. I. negyedéves időközi vezetőségi beszámolóját.