Nemzetközi hírek
USA: Gyenge nyitás után fellendülést mutattak tegnap az USA részvénypiacai (Dow +0,8%; S&P +0,7%; Nasdaq +0,7%). A vegyes makroadatokat a várakozásokat meghaladó vállalati eredmények követték. Zárás után 30 perccel a Fed hűtötte le a piaci kedélyeket, ma az eladók kerülhetnek fölénybe. A vártnál többen, 473 ezren folyamodtak munkanélküli segélyért múlt héten, és így nőtt a tartós segélyben részesülők száma is (4.563 ezer). A Leading Indicators mutató alulmúlta a várakozásokat, és csak 0,3%-kal emelkedett, a februári előretekintő Philadelphia Fed konjunktúramutató azonban az előrejelzéseknél nagyobb mértékben emelkedett 17,6 pontra. Pozitív meglepetést okoztak a vállalatok, melyek tegnap publikálták negyedéves gyorsjelentésüket. A Wal-Mart 13,6%-kal 1,17 dollárra tudta növelni EPS-ét 2009 negyedik negyedévére a 2008-as 1,03-ról, míg a Dell profitcsökkenése (-3,4%) kisebb lett, mint várták. A Goodyear az előrejelzésekkel szemben nyereséges tudott lenni, 14 centes EPS-e határozott javulást jelent az egy évvel korábbi 118 centes részvényenkénti veszteséget követően.
Fontos hír, hogy a Fed a korábbi 0,5%-ról 0,75%-ra emelte az ún. diszkontrátát, melyen a központi bank közvetlenül nyújt hitelt a pénzintézeteknek. A cél, hogy a bankok ne közvetlenül a Fed-hez, hanem a gazdaság egyéb szereplőihez forduljanak forrásért. Bár nagyon ügyeltek a döntéshozók, hogy kommunikációjukban jelezzék, ez még nem a kamatemelési ciklus kezdete, hiszen az alapkamat továbbra is 0,25%-on marad. A lépés azonban mindenképpen a vészterhes időkben nyújtott likviditásbővítő intézkedések lassú kivezetését jelzi. A tőkepiaci kedélyeket azonban alaposan borzolhatják a hasonló események, így ma esésre számítunk a negatív hangulatban.
Olaj és arany: Tegnap 79 dollár fölé emelkedett az olaj ára a gyenge készletadatok ellenére, majd a ma reggeli negatív hangulatban 78 dollár környékére húzódott vissza a kurzus. A hír azonban nem érintette olyan érzékenyen a fekete arany piacát. Az Energiaügyi Hivatal jelentése szerint múlt héten több mint 3 millió hordóval emelkedtek a kőolajkészletek, és 1,6 millióval a benzinkészletek. Mindkét adat rosszabb, mint arra az elemzők számítottak, de a hír ellenére napi csúcson zárt tegnap a nyersanyag ára. Mi lesz, ha egyszer jobb készletadatok jönnek? Az arany ára tovább gyengült ma reggel, ahogy a dollár ismét heves erősödésbe kezdett az euróval és a jennel szemben. A nemesfém árfolyama jelenleg 1102 dollár unciánként.
Távol-Kelet: A Fed döntése beárnyékolta a kereskedést Ázsiában (Nikkei -2,1%, Hang Seng -2,4%, Kospi -4,7%, All Ordinaries -0,4%). Japánban a gyenge jen segített az exportcégeknek (NEC Electronics +5,4%, Sony +0,2%), a többiek azonban menthetetlenül Délnek vették az irányt (Nippon Steel -1,8%, Toyota - 0,7%). A Cnooc és a Sinopec fontolóra vették, hogy ajánlatot tegyenek a Devon Energy azerbajdzsáni Chirag-Gunashli olajprojektjének 5,6%-ára. A tranzakció értéke 3 milliárd dollárra tehető. Szingapúr megemelte 2010-es növekedési kilátásait (4,5-6,5%). Az ausztrál jegybank elnöke szerint a várt robusztus gazdasági növekedés elkerülhetetlen velejárója lesz a megugró infláció. A National Australia Bank (-2,7%) szinten maradó negyedéves profitról számolt be, miután azonban a Westpac a hét elején 33%-os profitbővüléssel örvendeztette meg a befektetőket, egy „szinten maradást" nem értékeltek. (Kína, Tajvan és Vietnam piacai még zárva vannak.)
Devizák: A Fed tegnap este bejelentette, hogy 50 bázispontról 75 bázispontra emeli a diszkontrátát. A hír hatására a dollár látványos erősödésbe kezdett, és 1.35-alá került az árfolyam. A reggeli órákban már 1,347 környékén mozog az EUR/USD. A jen tovább gyengült a dollárral szemben, 92-ig emelkedett az árfolyam. A forint enyhén gyengült, és továbbra is egy szűkülő alakzatban mozog. 272 környékén mozog az EUR/HUF.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős piacok, a Fed hír alaposan megtépázta a tegnap még oly optimistának tűnő jövőképet.
Erste kommentár
A Fed váratlan diszkont kamatráta emelése megrendítette a piacokat. Ezzel ugyanis azt az üzenetet küldték a döntéshozók, hogy tessék végre talpra állni, és ha rövid, likviditási hitelre van szüksége egy banknak, azt a piacról szerezze be, és ne a „jegybanktól". Az üzenet kettős. A piacok kezdenek visszatérni a normális üzemi környezetbe a Fed szerint. Ez jó. Hogy a plusz likviditás szép lassan eltűnik, az rövidtávon rossz, de hosszú távon jó, hiszen nem fog inflációt gerjeszteni. Ugyanakkor a túlfűtött árak több eszközosztályban a plusz likviditás visszavételével normalizálódnak, azaz csökkennek. Ez rendjén is van így. Az árak valóságba való visszatérése után egy egészséges emelkedés alakulhat majd ki, amelyet nem a mesterséges pénz, hanem az eredmények, és az azok által generált pénztöbblet fog emelni. Persze ez valószínűleg inkább a jövő év zenéje lesz. Idén inkább a likviditás csökkenési intézkedéseké és a kamatemeléseké lehet a főszerep.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.