Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Bár pluszban nyitottak az amerikai részvénypiacok, nap végére minden fontosabb index mínuszba süllyedt (Dow -0,2%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,6%). A magas olajár újra erősíti a világgazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat.
- Nem segítette a hangulatot pénteken, hogy a demokraták és a republikánusok nem tudtak megegyezni a költségvetésen, így felmerült a veszélye, hogy - 15 éve először - a szövetségi költségvetés egy része zárolásra kerülhet.
- Az USA ugyanis közelít a 14.300 milliárd dolláros törvény által engedélyezett államadóssági limithez, melyet az Obama-kabinet bővíteni kíván. A republikánusok azonban, hogy megszavazzák a korlát emelését, a múlt héten bejelentett 38 milliárd dolláros kiadáscsökkentésnél sokkal nagyobb kiigazítást várnak el.
- A Bloomberg szerint a Fiat tovább növelné a jelenleg 25%-os részesedését a korábban csődvédelmet kérő amerikai Chryslerben. Meg nem erősített hírek szerint az autógyártó részesedése szektortársában akár már e héten 30%-ra emelkedhet.
- Ma az amerikai piac zárása után nyitja a gyorsjelentési szezont az Alcoa. Az elemzői konszenzus szerint a részvényenkénti profit 27 centre nőhet a 2010 első negyedévében elért 10 centről. A bevételek 24%-kal, 6 milliárd dollárra emelkedhetnek az előrejelzések szerint az acélgyártó óriásvállalatnál.
Olaj és arany:
- 2,3%-kal, 112,8 dollárra emelkedett pénteken a WTI olaj ára, ma reggel viszont már a 113,5 dolláros szintet is érintette a nyersanyag hordónkénti jegyzése.
- A Brent olaj ára 127 dollárig emelkedett. Mindkét típus ára a 2008 nyári szinteken mozog dollárban mérve. A történelmi csúcs 140 dollár felett volt. Ha a Brent olaj árát forintra átszámoljuk, akkor történelmi csúcsot, 23.000 forint feletti szintet ért el a nyersanyag hordója.
- A líbiai harcok és a közel-keleti feszültségek fűtik az olaj árát. Bár a szaúdi olajminiszter elmondása szerint országa rendelkezik elég többletkapacitással, hogy kezelje a kínálatban bekövetkező sokkokat, a piacot nem nyugtatta meg túlzottan a véleménye.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel is (Nikkei -0,4%, Shanghai +0,5%, Hang Seng -0,4%, Kospi -0,2%, All Ordinaries +0,6%).
- A várt 4,2 milliárd dolláros deficit helyett 140 millió dolláros többletet mutatott Kína külkereskedelmi mérlege márciusban, így a negyedéves egyenleg 1,02 milliárd hiány lett. Az év harmadik hónapjában az export 35,8%-kal, az import 27,3%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
- A géprendelések februárban 2,3%-kal estek vissza Japánban a várt 0,9%-os esés helyett. Az adat annál is inkább kiábrándító, mivel még a földrengés előtti időszakra vonatkozik, tehát várhatóan a márciusi adat is gyenge lesz.
- A japán kormány ma bejelentette, hogy korlátozást vezetnek be az áramfogyasztásban, ami újabb csapás a vállalatok számára.
- A Nikkei komponensei közül ismét azok estek a legnagyobb mértékben, melyek termelését negatívan befolyásolta a katasztrófa. A Sharp (-0,8%) be is jelentette, hogy csökkenti folyadékkristályos kijelzőinek gyártását, mivel akadozik a beszállítás. A Sony (-1,7%) szintén gyárbezárásokat jelentett be. Néhány autógyártó Japánban már újrakezdte a termelést, azonban külföldi üzemeikben továbbra sem indult el a gyártás (Toyota -2,7%, Honda -2,2%).
- Szerte a régióban jól teljesítettek az olajcégek az olajár rally-ja miatt (PetroChina +3,7%, Cnooc +0,2%).
Devizák:
- Pénteken tovább gyengült a dollár, az árfolyam megközelítette az 1,45-ös ellenállást. A reggeli órákban, enyhe korrekciót követően 1,447-nél araszol az EUR/USD devizapár.
- Korrigált a japán jen, az árfolyam 84,7-ig süllyedt. A régóta tartó jenerősödés után már várható volt a pihenő, azonban hamarosan ismét gyengülhet a távol-keleti fizetőeszköz.
- Pénteken valamelyest erősödött a forint (263,6-ig), melyet gyengülés követett a reggeli órákban (264-ig).
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Új csúcson az olajár, az USA költségvetése körül komoly feszültségek halmozódnak, a hétvégi Ecofin ülésen pedig az európai adóssághelyzet, és a bankok tőkeellátottsága miatt aggódtak. Az USA szerencséje, hogy a piac még nem bünteti nagyon a túlméretezett államadósságot, sem a bátortalan hiánylefaragási kísérleteket. Bár a napokban emelkedett a hosszú lejáratú amerikai hozamszint, de még mindig 3,6% alatt tartózkodik a 10 éves államkötvények hozama. A magyar piacra tekintve pozitív képet láthatunk, amihez ma a nemzetközi hangulat is asszisztál. A Brent olaj szárnyalása a MOL-nak kedvez, a hitelezés megindulásával pedig az OTP árfolyama törhet magasabbra.
Rövid hírek
Richter, Egis: a Napi Gazdaság weboldalán további részletek láttak napvilágot a reformcsomag gyógyszergyártókat érintő elemeiről. A cégeknek az eddigi 12% helyett ezentúl 18%-ot kellene befizetniük az alapba, valamint megdupláznák az orvoslátogatói díjakat is. További intézkedés, hogy az OEP és a gyártók közötti, úgynevezett támogatásvolumen szerződéseket lejáratukkor hozzávetőleg 10%-kal alacsonyabb értéken kötnék újra. Ha a tervezett intézkedések nem érnék el a kívánt hatást, akkor akár hatósági árakat is bevezethetnének. Korábban már jeleztük, hogy a fenti intézkedések egyelőre tervezetek, sok részlet ismeretlen még. Mivel a gyógyszerpapírokon már korábban jelentkezett az eladói nyomás, további árfolyamhatásra csak az intézkedéscsomag véglegesítésekor számítunk.