Az emelkedő trend még létezik

Kedvező gyorsjelentések nyomán részben ledolgozták keddi esésüket az amerikai részvényindexek. Vártnál alacsonyabb kőolajkészletek, és dollárgyengülés repítette az olaj árfolyamát, emelkedett az arany is. Ázsia: A kínai GDP adatnak köszönhetően gyengélkedtek az indexek. Gyengült a dollár, erősödött a forint, a jen továbbra is stagnál. Interjú Bogsch Erikkel, a Richter vezérigazgatójával. PannErgy: A mályi kút tesztelésének eredménye. Emelkedésre számítunk ma.

Nemzetközi hírek

USA:

- Részben ledolgozták a keddi zuhanást a tengerentúli részvénypiacok (Dow +1,2%; S&P +1,1%; Nasdaq +0,8%). Ezúttal a kedvező vállalati gyorsjelentések fűtötték a hangulatot, a Boeing élen járt az emelkedésben. Az S&P 1.178 ponton zárt (hétfői csúcs: 1.184 pont).
- A tegnapi nap sztárja egyértelműen a Boeing repülőgép gyártó volt. A vállalat részvényei 3,4%-os pluszban zártak a vártnál kedvezőbb gyorsjelentés, és emelt menedzsment prognózis nyomán. A harmadik negyedéves profit részvényenként 1,12 dollárra emelkedett, az elemzők által várt 1,07 dollár helyett. A tavalyi év azonos időszakában még 2,22 dollár veszteséget könyvelt el a cég részvényenként. A társaság bevételei majdnem megközelítették a 17 milliárd dollárt, ami 1,6%-os növekedés év/év alapon, és felülmúlja a várakozásokat. Pozitív hír továbbá, hogy a menedzsment megemelte idei évre vonatkozó profit várakozását, részvényenként 3,8-4 dollár közötti szintre, a korábbi 3,5-3,8 dollárról.
- A Wells Fargo számai is pozitív meglepetést hoztak, a bank 66 centes részvényenkénti profitja 4 centes emelkedést jelent a tavalyi harmadik negyedév óta, holott az elemzők eredménycsökkenésre számítottak. A kamat és díjbevételek többnyire megfeleltek a várakozásoknak. A vártnál jobb eredmény az alacsonyabb hitelveszteségeknek, és céltartalék-képzésnek tudható be. A Wells Fargo részvényei 4,3%-os pluszban zártak.
- Az eBay 32 centről 40 centre növelte részvényenkénti profitját a harmadik negyedévben, meghaladva ezzel a 3 centes elemzői konszenzust. Az internetes áruházat működtető cég árbevétele is meghaladta az előrejelzéseket.
- A Morgan Stanley gyorsjelentése azonban enyhe csalódást okozott. A befektetési bank részvényenkénti nettó eredménye 5 centre esett vissza a tavalyi év azonos periódusának 50 centes eredményéről. Az elemzői konszenzus 15 centes részvényenkénti eredményt várt. A bevételek 21,8%-kal estek év/év alapon 6,78 milliárd dollárra. A gyenge gyorsjelentés mögött a tőkepiaci forgalom további lassulása és mind az intézményi, mind a lakossági ügyfelek növekvő kockázatkerülése állt a menedzsment szerint. A Morgan Stanley a pozitív hangulatban végül enyhe mínuszban zárt.
- A Fed zárás előtt 2 órával tette közzé a Bézs Könyvet, melyből kiderült, hogy folytatódik az USA gazdasági növekedése, bár egyre csökkenő ütemben. A gyengélkedő ingatlanpiacon az árak stabilizálódnak, és egyes régiókban már erősödött a hitelek iránti kereslet szeptemberben. A jelentés publikálása nem járt komolyabb piacmozgató hatással. A piac a valószínű novemberi monetáris lazítással kapcsolatos információkra vár.
- Jim Rogers, neves befektető szerint a bankrészvények továbbra sem vonzóak, annak ellenére, hogy a bankbotrány során estek az árfolyamok. Szerinte ugyanis a bankok mérlege továbbra is tele van problémás eszközökkel a portfólió javulás ellenére. Véleménye szerint sávos kereskedés jellemezheti a bankrészvények árfolyamát az elkövetkezendő 5-6 évben.
- Ma a szokásos heti munkanélkülisegély-kérelem adatok mellett a Philadelphiai Fed index, valamint a Leading indicators kompozit mutató kerül nyilvánosságra. Vállalati fronton több fontos cég publikálja negyedéves gyorsjelentését (Xerox, Caterpillar, AT&T, Amazon.com, American Express, McDonald's), melyek piacmozgató hatással bírhatnak.

Olaj és arany:

- Tegnap közel 4%-ot emelkedett a kőolaj ára, melyben szerepet játszott a részvénypiaci optimizmus, a dollár gyengülése, valamint a vártnál alacsonyabb kőolajkészlet állomány. Ma reggel, 82,7 dolláron is járt a kőolaj hordónkénti ára.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 667 ezer hordóval emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten, a várt 1,5 millió hordós emelkedéssel szemben. Negatív meglepetést okozott azonban, hogy a benzinkészletek a várt 1,5 millió hordós csökkenéssel szemben 1,1 millió hordóval emelkedtek.
- A dollár gyengülése az arany árfolyamát is pozitív irányba tolta, a nemesfém azonban csak alig tudta ledolgozni a keddi korrekciót. Jelenleg 1.341 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel (Nikkei -0,1%, Hang Seng -0,1%, Shanghai Composite -0,8%, Kospi +0,2%, All Ordinaries +0,0%).
- A japán exportőrök egy részének sikerült leküzdenie a kezdeti mínuszokat, miután a jen kismértékben gyengült ma reggel (Sony +2,2%, Mazda +0,4%). Lapértesülések szerint a japán kormány fontolóra vette, hogy csökkentse a külföldi vállalatok társasági adójának mértékét (a jelenlegi 40%-ról öt százalékponttal), hogy ezzel több külföldi befektetőt vonzzon az országba.
- Kína gazdasága a harmadik negyedévben lassult (+9,6%), ami - bár egy éve a legalacsonyabb szám - nem meglepő a magas bázis és a kínai kormány által hozott intézkedések miatt. Utóbbiak célja épp a gazdaság túlhevülésének elkerülése volt.
- A fogyasztói árak - a várakozásoknak megfelelően - éves szinten 3,6%-kal nőttek szeptemberben az augusztusi 3,5%-os emelkedés után. A szeptemberi érték 23 hónapos rekordot jelent. Az ipari termelés 13,3%-kal nőtt szeptemberben, ami csökkenés az augusztusi 13,9%-hoz képest és elmarad a 13,6%-os konszenzustól is. A beruházások a január és szeptember közötti periódusban 24,5%-kal nőttek, míg a korábbi adat még 24,8%-os növekedést mutatott. A kiskereskedelmi forgalom 18,8%-kal nőtt az előző havi 18,4%-os bővülés után.

Devizák:

- Tegnap 180 fokos fordulatot láthattunk a dollár piacán. A tengerentúli fizetőeszköz 1,37-ről gyengülni kezdett, és teljes egészében ledolgozta a tegnap előtti erősödését. A ma reggeli kis korrekció után 1,39-nél tartózkodik az árfolyam.
- A japán jen továbbra is 81 felett oldalaz a dollárral szemben.
- A forint 278,5-ről újra erősödni kezdett, és a hajnali kereskedésben már a 276-os támasz környékén mozog.

Határidős piacok:

- Nincsen komolyabb elmozdulás egyelőre az amerikai határidős részvényindexekben.

Erste kommentár

Habár a kínai GDP a várakozásoknak megfelelően csökkenésnek indult, azért a növekedés (9,6%) még mindig nagyobb lett, mint amit az elemzők vártak (9,5%) a harmadik negyedévre. Az előző negyedévben még 10,3%-kal dübörgött a gazdaság. Nem nagy meglepetésre az infláció is emelkedett a várakozásoknak megfelelően 3,5%-ról 3,6%-ra. Ez a tegnapelőtti váratlan kamatemelés után borítékolható volt. Sőt, a piaci szereplők aggódhattak, hogy az árak emelkedése esetleg nagyobb lesz. Így a várakozásoknak megfelelő adatot akár pozitív meglepetésnek is felfoghatjuk. Így a dollár is elvesztette azt az erősségét, amit a kínai jegybank váratlan lépése okozott. Ugyanakkor még nem dőlt el semmi technikailag, egyelőre a 20 napos mozgóátlag visszatesztje történt meg. Azaz az emelkedő trend még létezik, ami pozitív a részvénypiacok szempontjából. Ha viszont újra 1,37 alá csökken, akkor a következő szint 1,325. Egy felmérés szerint jelenleg a befektetőknek csak 3%-a hisz a dollárerősödésben, míg több mint 90% a további gyengülésre fogadna. Egy ilyen statisztika általában már fordulós jeleket hordoz magában.

Vállalati hírek

Interjú Bogsch Erikkel, a Richter vezérigazgatójával

A Figyelő ma reggeli számában interjú olvasható Bogsch Erikkel, a Richter vezérigazgatójával. Az interjú főbb pontjai:
- A magyar gyógyszeripar történetében egyedülálló lépés egy svájci cég (PregLem) felvásárlása.
- A 295 millió svájci frankos „mérföldkő" kifizetése szakmai szempontokon alapul, méghozzá a méhmióma gyógyszer előrejutásához kapcsolódik, nem pedig pénzügyi mérföldkő. Ezáltal a Richter csökkenteni tudja az elkövetkező négy évben várható kockázatokat.
- Néhány éven belül évi 100-200 millió eurós bevételt hozhat az új termék. A Richter árbevétele jelenleg 1 milliárd euró körül van, ami mintegy 105 különböző terméket jelent. Ez azt is jelenti, hogy a méhmióma készítmény a cég vezető termékévé válhat.
- A Richter által vállalt 100 millió svájci frankos alaptőke emelésre a gyógyszer piaci bevezetésének támogatásához és más kisebb volumenű kutatási projektekhez van szükség.
- A terméket várhatóan 2012-ben dobják piacra. Mivel az alapmolekulát lincencbe vette át a PregLem, így a licencbe adó is részesül majd a bevételből, de a döntő hányada a Richtert illeti.
- A Richter a mióma gyógyszer értékesítésére építheti fel a nyugat-európai kereskedelmi hálózatát.
- A Richter K+F költségeinek már 60%-át fordítja eredeti kutatásra, csak 40%-át fejlesztésre, jórészt generikus termékekre. A biotechnológia előretörésével ez az arány még inkább el fog tolódni az eredeti kutatás irányába, tehát a PregLem akvizíció tökéletesen illeszkedik a Richter stratégiájához.
- A cég a PregLemre a rendelkezésre álló források 1/3-át költötte, így még lehetősége van további cégek esetleges felvásárlására is.
- A cég számaiból az látszik, hogy a tevékenységet nem befolyásolta, hogy meghiúsult a Polpharma akvizíció. A Richter mintegy 40 millió dollár bánatpénzre számít 2011 első negyedévében.
- A Richter bízik a Széchenyi Tervben, amely kiemelten foglalkozik a gyógyszeriparral.
- Már elindult a párbeszéd a kormány és a szektor között a gyógyszertámogatás módosításáról.

Az interjú nem tartalmazott újdonságot, így árfolyamhatásra nem számítunk.

PannErgy: A mályi kút tesztelésének eredménye

A PannErgy tegnap bejelentette, hogy a miskolcmályi geotermikus kút végleges tesztjének értékelése megtörtént. A mérések alapján a kitermelési hozam másodpercenként eléri a 110-150 literes mennyiséget, ami csaknem kétszeresen meghaladja az elsődleges tesztek bejelentett értékeit (70l/s), és az előzetes várakozásokat (25l/s). A mérések alapján a kifolyó víz hőmérséklete az előzetesen várt 110 °C helyett 105 °C. Így a termelő kút teljesítménye 105 °C -ról 55 °C -ra történő hőleadást számítva eléri a 30 MW-ot. Noha ez a kút önmagában is képes lenne biztosítani a szerződésben foglalt 300.000 GJ értéket, a PannErgy a rendszer biztonságos működése érdekében még egy termelő kutat fúr majd. A társaság azt is elmondta, hogy vízhozamát tekintve a kút a több mint 1.400 magyarországi geotermikus kút közül az első háromban van, vízhőmérsékletét tekintve pedig messze meghaladja azokat (77°C).

A hírt kedvezően értékeljük, hiszen a kút hozama jobb, mint azt az elsődleges mérések mutattak.

Rövid hírek

- A Magyar Telekom tegnap bejelentette, hogy 2010-ben előreláthatólag 27,5 milliárd forint különadót fizet válságadó címén. Az adó várhatóan az egyéb költségek között kerül elszámolásra, és csökkenti az adózás előtti eredményt. Ennek következtében a társaság 2010-ben várhatóan körülbelül 1 milliárd forinttal kevesebb társasági nyereségadót fizet. A különadót a Magyar Telekom - annak ellenére, hogy várhatóan egyéb költségként jelenti - rendkívüli tételként kezeli, ezért nem érinti a 2010-re publikált célkitűzéseket. A társaság a rendkívüli tételek nélkül számolt EBITDA esetében 2010-ben továbbra is 7-9%-os csökkenésre számít.
- Magyar Telekom: A Népszabadság információi szerint a magyar távközlési cégek képviselői Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel tárgyaltak, a megbeszélés részletei azonban nem ismertek.
- A GVH 200 millió forintra büntette a Magyar Telekomot félrevezető sms kvíz játék miatt.
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy a New York-i tőzsdét (NYSE) tegnap írásban értesítette, hogy meg kívánja szünteti a társaság amerikai letéti részvényeinek (ADS-ek) tőzsdei jegyzését. A társaság az előírásoknak megfelelően 2010. november 2-án ún. Form 25 dokumentumot szándékozik benyújtani az Amerikai Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC). A tőzsdei jegyzés megszüntetése várhatóan 2010. november 12-én fog hatályba lépni, amikortól a New York-i tőzsdén a Társaság amerikai letéti részvényeivel való kereskedés lehetősége megszűnik. A piac már várt a bejelentésre, így az nem járt árfolyamhatással. A lépéssel a Magyar Telekom 100 milliós nagyságrendben csökkenti költségeit, ami évi szinten kb. 1 milliárd vagyis részvényenként 1 forint.
- Amint az várható volt, az RFV aláírta Zilah önkormányzatával a város távfűtő-rendszerének modernizációjára és hosszú távú működtetésére kiírt szerződést. Mint arról korábban beszámoltunk a projekt beruházási igénye a következő négy évben 9 milliárd forint. Az RFV azzal számol, ha 5000 fogyasztó csatlakozik a rendszerhez, a projekt 1,5 milliárd forinttal növelheti a cég EBITDA-ját és 4 milliárd forinttal az árbevételét. A piac már számított a szerződés aláírására, ezért árfolyam reakciót nem várunk.
- 4.554 sajátrészvényt vásárolt az RFV 8.996 forintos átlagáron vezetői részvényopciós programja számára. Az RFV 9.104 sajátrészvénnyel és 94.000 részvényre szóló opcióval rendelkezik.
- A PannErgy 100%-os tulajdonában lévő PMM Kereskedelmi Zrt. (PMM Zrt.) 203.000 darab sajátrészvény adásvételében állapodott meg a PannErgy Csoport egyik stratégia fúrópartnerével. A feleka tranzakciót tőzsdén kívüli ügylet keretében bonyolították le. A befolyó közel 211 millió forintos vételárat (részvényenként 1.040 forint) a PannErgy kizárólag, geotermikus projektjeihez kívánja felhasználni. A fentieket figyelembe véve a PannErgy Nyrt. saját részvény állománya a tranzakció következtében 3.000.703 db törzsrészvény, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,25%-a.
- Az Elmű bejelentette, hogy az egyes ágazatokat terhelő különadóról szóló törvény rá is vonatkozik. A vállalatcsoport adózás utáni eredménye ezáltal várhatóan jelentősen csökkeni fog. A vállalat nem adott becslést a várható adóteherre vonatkozóan, azonban számításaink szerint: Az Elmű árbevétele 2009-ben 272 milliárd forint volt, ennek 1,05%-a 2,856 milliárd forint, ami részvényenként kb. 480 forint. A tavalyi év eredményéből a vállalat 2100 forint osztalékot fizetett részvényenként, míg az első félévben az egy részvényre jutó eredmény 2357 forint volt, vagyis egyelőre úgy tűnik, a cég idén is képes lesz kifizetni a tavalyi mértékű osztalékot.
- Az Émász esetében a 2009-es árbevétel 100 milliárd forintot tett ki, aminek 1,05%-a 1,05 milliárd forint, vagyis részvényenként 350 forint. A vállalat tavaly 1600 forint osztalékot fizetett részvényenként, míg az idei év első félévben egy részvényre jutó eredménye 3121 forint volt.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo