Az elkövetkező napok kritikusak lesznek

A negatív tartományban zártak az amerikai indexek. Kismértékben tovább emelkedett az olaj és az arany árfolyama. Főként a technológiai papírok húzzák le az ázsiai indexeket. Erősödött a dollár és a jen, a forint gyengült. MOL: A Surgut érdeklődik az INA iránt. Ma további csökkenésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Esésbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek az elmúlt napok emelkedése után (Dow -0,9%; S&P -1,3%; Nasdaq -1,7%). A tegnap közölt makroadatok vegyes képet festenek. A vezető mutatók (Leading Indicators) a vártnál kisebb mértékben emelkedtek, a Philadelphiai Fed index viszont felülmúlta az előrejelzéseket. A friss munkanélküli-segély kérelmek emelkedtek az elemzői várakozásokat felülteljesítve. Összességében azonban nem mutattak rossz képet a gazdasági adatok, a tegnapi negatív hangulatot nem e mutatók fűtötték. A Dell tegnap zárás után közölte negyedéves gyorsjelentését, és a vártnál is nagyobb eredménycsökkenésről számolt be (EPS 23 cent). A számítógépgyártó árfolyama 6%-ot esett a zárás utáni kereskedésben. Az esést a félvezető szektor vezette, mely 3,3%-os mínuszban zárt miután a Bank of America alulsúlyozásra minősítette a szektort. A pénzügyi szektor is gyengén teljesített, és 1,9%-ot veszített értékéből. Az AOL 2.300 munkatársától kíván megválni, egy 300 millió dolláros költségcsökkentés keretein belül.

Olaj és arany: Az olaj ára az elmúlt napok optimizmusát követően visszaesett 77,8 dollárra. A részvénypiaci megingás és a dollár erősödése is a kőolaj árfolyamának gyengülése irányába mutatott. Az arany ára nem rendült meg a negatív hangulatban, a nemesfém az 1152 dolláros történelmi csúcsa közelében tartózkodik.

Makrogazdaság: A német termelői árak 7,6%-kal estek októberben, év/év alapon. A termelői árindex minimálisan alacsonyabb lett, mint várták.

Távol-Kelet: Lefele fordultak az ázsiai indexek is ma reggel (Nikkei -0,5%; Hang Seng -0,9%; Shanghai -0,4%; Kospi 0%). A japán jegybank (BOJ) 0,1%-on hagyta az irányadó kamatrátát, melyet a továbbra is csökkenő fogyasztói árakkal, vagyis a deflációval magyaráztak. A kínai jegybankelnök elmondása szerint, nem módosítják a jüan dollárral szembeni értékét, mivel az nem érinti Kína gazdaságát. A jegybankelnök ezzel válaszolt az őt ért vádakra, hogy miért nem gyengíti az ország a fizetőeszközének értékét, illetve miért nem engedi szabadon lebegni az árfolyamot. A japán bankszektor részvényei először emelkedtek a héten, a Sumitomo 3,5%-os, a Mitsubishi Financials 1,1%-os pluszban zárt. Esnek azonban a technológiai papírok és a nyersanyagtermelők.

Devizák: A tegnapi nap folyamán 0,25%-os erősödés volt tapasztalható a dollár árfolyamában, ma reggel azonban nem mutatott irányt a kurzus. A japán jen is erősödött a dollár ellenében (88,81), ami nyomást gyakorol az ország exportvállalataira. A forint tegnap 268,34-ig gyengült az euróval szemben, ma azonban az erősödés jeleit mutatja. A reggeli órákban 266,53-nál is járt a kurzus.

Határidős piacok: A határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak Amerikában.

Erste kommentár

Jelentős eséseket láthattunk tegnap. És csakugyan nem néz ki jól a világ. Mégis azt mondjuk, hogy ez még belefér a természetes korrekcióba. Pl. a BUX esetében a 19.700 pont körüli szint elesése jelentené azt, hogy itt valami gyökeres fordulat készül. Egyelőre „csak" egy beleadós nap volt, és a technikai kép azonban kezd borússá válni a rövid indikátorok alapján. Ugyanakkor még mindig tart az emelkedő trend, amelynek egy konszolidációs szakasza zajlik a lokális csúcsok közelében. Sőt, ennek a konszolidációnak a vége felé járunk. Tehát az elkövetkező napok kritikusak lesznek a további irány tekintetében. Egy esetleges kitörés esetén akár jelentős további emelkedés is következhet. Mindenestre várnunk kell a jelet a vételre vagy az eladásra.

Vállalati hírek

MOL: A Surgut érdeklődik az INA iránt

A MOL-ban 21,2%-os részesedéssel rendelkező Surgutneftegaz levelet küldött a horvát kormánynak, melyben jelezte, hogy elcserélné MOL pakettjét a MOL 47%-os INA részesdésére, írta a Bloomberg a Nacional horvát hetilapra hivatkozva. A MOL korábban azt mondta, nem áll szándékában az INA részesdés értékesítése. Amíg le nem zárul az ügylet a horvát kormány és a MOL között, nem lép életbe a MOL értékesítési tilalma. Ugyanakkor a horvát kormány nem látna szívesen más tulajdonost a MOL helyett, de az ügylet zárása most a kormányon múlik, mivel neki kellene átvennie az INA veszteséges gáz üzletágát. Véleményünk szerint most kevés az esély egy részvénycserére. Valószínű, hogy előbb a gáz üzletág kérdése oldódik meg. Árfolyamhatásra nem számítunk. A horvát kormány személyi változásokat kezdeményezett az INA felügyelő bizottságában. Damir Polacent és Vesna Orlandini helyét Ivan Suker és Bozidar Pankretic venné át. Az előbbi két FB tagot még az előző horvát kormány jelölte a bizottságba.

Rövid hírek

- A Richter 25.000 db saját részvény Budapesti Értéktőzsdén történő vételére adott megbízást. A társaság a részvényeket a bónusz programjához kívánja felhasználni.

- Az Elmű 17.651 millió forintos nettó profitról számolt be az első három negyedévben, ami 34,5%-kal kevesebb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az értékesítés árbevétele 6,1%-kal esett (202.546 millió forint) a csökkenő értékelési volumennek és a visszaeső ügyfélszámnak köszönhetően. A személyi jellegű kiadások (+6,3% a bérfejlesztésnek és egyéb személyi jellegű kifizetéseknek köszönhetően) és az egyéb működési költségek (+11.3% a céltartalék-képzésnek, értékvesztésnek és a vevőkövetelések átértékelésének köszönhetően) nőttek, így az üzem eredmény 35,4%-kal esett vissza. A tőkemódszerrel elszámolt vállalatok eredménye 192,1%-kal ugrott meg.

- Az ÉMÁSZ nyeresége az első kilenc hónapban 8.925,3 millió forint volt (-13,1%) A válság következtében csökkent az áramfogyasztás, mely az értékesítés árbevételének 18,7%-os visszaesésében mutatkozott meg (74.488,4 millió forint). Az egyéb üzemi bevételeket (+27,2%) és sikerült növelni a tőkemódszerrel elszámolt vállalatok eredményét (+110,2%) sikerült növelni. Ezzel egyidőben az anyagi kiadások csökkentek (-18,2%). Az üzemi eredmény 29,7%-kal, 7.941,4 millió forintra csökkent.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo