A hibrid agrárkártya

Hibrid hiteltermék a folyószámlahitelként működő, de a forgóeszközhitel funkcióját is ellátó újdonság: az első félév végéig megjelenik a piacon az Agrár Széchenyi Kártya.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

Új szereplők jelenhetnek meg a támogatást élvező vállalkozók között: az Agrár Széchenyi Kártya kedvezményes folyószámlahitelt azok a vállalkozások és természetes személyek igényelhetik majd, amelyek megfelelnek a kis- és középvállalkozások jogszabályban meghatározott feltételeinek. A konstrukció az agrárium szereplőit - a mezőgazdasági termelőket, feldolgozókat, az egyes alágazatok gazdálkodóit, a vadászokat, halászokat, erdészeket - hozhatja kedvezőbb helyzetbe.


Feldman Zsolt: "a kártya kamat- és garanciavállalási támogatással működik majd"

Folyamatos finanszírozás

Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a Piac & Profitnak elmondta: a kártya elindításakor a gazdálkodók folyószámlahitelt vehetnek fel, s az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány úgy lesz kezességvállaló, hogy az éves díj felét átvállalja az állam. A konstrukció figyelembe veszi, hogy az uniós szabályok szerint más előírások vonatkoznak a mezőgazdasági szereplők támogatására, mint az iparban, a szolgáltatások területén működőkre, s hogy ebben az ágazatban természetes személyek is kaphatnak támogatást. A folyószámlahitel összege minimum 500 ezer, maximum 25 millió forint lehet, a kamattámogatás pedig a teljes futamidőre - három év - értendő, és évi 2 százaléknak felel meg.

A szabad felhasználású hitelből mindazon költségeket állhatják a gazdálkodók, amelyek a folyamatos munka finanszírozásához elengedhetetlenek. Ezek, az agrárium jellegének megfelelően főleg tavasszal, a termelési ciklus elején jelentkeznek: ilyenkor szokás vetőmagot vagy éppen műtrágyát, növényvédő szert vásárolni, s a takarmányért is lehet fizetni a kártyával.

A helyettes államtitkár utalt rá, hogy a hároméves futamidejű konstrukció tartalma más, mint a klasszikus Széchenyi Kártya egy plusz egy éves megoldása, ez egyfajta hibridhiteltermék, amely nem forgóeszköz-, hanem folyószámlahitel, de mindkét funkciót képes ellátni. Végül is két oldalról kap segítséget a mezőgazdaság az államtól, a kártya kamat- és garanciavállalási támogatással működik majd, de 15 milliárd forintos kerettel kedvezményes forgóeszközhitelt is elindít a tárca az MFB-n keresztül.

Kedvezőbb áron

Feldman Zsolt szerint az Agrár Széchenyi Kártyával más hiteltermékekhez képest kedvezőbb áron juthatnak finanszírozáshoz a gazdálkodók, ugyanis a terméket mintegy 10 százalékos kamatszint jellemzi, amelyet csökkent a 2 százalékpontos kamattámogatás, vagyis a ténylegesen fizetendő kamat 8 százalék körül várható. Költségcsökkentő tényező az 50 százalékos kezességdíj-támogatás is. Ilyen olcsón nehéz forráshoz jutni akár más banki hitelek, akár a „baráti szféra" révén.

Az agrárium kártyáiért a KA-VOSZ Zrt. által koordinált, minden megyében jelen lévő, az iparkamarák és a VOSZ által működtetett regisztrációs irodákban kell majd kopogtatni -családi vállalkozások, őstermelők is igényelhetik, ők is hiteljogosultak, a kkv-törvényt nemrégiben éppen ezért módosították -, itt indítják el a hiteligényléseket, s a banki válaszok is oda futnak be. A vidékfejlesztési tárca helyettes államtitkára a természetes személyek segítésének „hátteréről" megjegyezte: úgynevezett könnyített fedezetet is tervez a javukra a minisztérium, mégpedig 15 millió forint értékig, s megjelenik az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezességvállalása is: az állam megosztja a kockázatviselést a bankkal.

A tárca azt várják, hogy kedvezőbbek lesznek a mezőgazdasági kkv-k finanszírozási költségei, s a kereskedelmi bankok is aktívabban bekapcsolódnak a szektor hitelezésébe. Talán a számlaadó készség is megnő a gazdák körében. A munkahelyek megőrzéséhez, a munkahelyteremtéshez is hozzájárulhat az új konstrukció, amely a tárca tervei szerint az első félév végén megjelenhet a piacon.

Forgóeszközhitelek
■ Elsősorban takarmány vásárlására fordíthatják a forgóeszközhitelt a gazdálkodók, amelyhez várhatóan májusban juthatnak hozzá. A szaktárca 15 milliárd forintot különtett el erre a célra. A gazdálkodók 1–50 millió forint összegben, termeltetők 250 millió forintig vehetik igénybe a forrást.
Önerő nem szükséges. A kamat mértéke a jelenlegi piaci viszonyok szerint mintegy 7,8 százalék, a futamidő három év. A hitel célja a mezőgazdasági termelés, elsősorban az állattenyésztés versenyképességének javítása.
■ A kormány 5 milliárd forinttal megemelte az agrárforgóeszköz vis maior hitelprogram keretét, így a korábbi 6 milliárd forinttal együtt most már 11 milliárd forint áll rendelkezésre.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo