Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszos nyitás után hirtelen pluszba lendültek az indexek, azonban nagyon gyorsan elpárolgott a jókedv, a fontos technikai szintek egyelőre megtartották az indexeket, melyek a zárási rally-ban a pozitív tartományba kapaszkodtak. (Dow +0,6%; S&P +0,7%; Nasdaq +1,1%)
- Makrogazdasági adat Amerikában nem látott napvilágot, így a kereskedést elsősorban az európai problémák által okozott negatív hangulat befolyásolta. A befektetők úgy érzékelik, Németország elkötelezettsége a görögök megmentése mellett egyre gyengébb, így bármikor sor kerülhet a déli állam csődjére. Tegnap a franciák tartották rettegésben a piacokat, miután a Moody's leminősítéssel fenyegette meg a francia bankokat és tűz ütött ki egy atomerőműben. A Bank of France elnöke szerint azonban a francia bankoknak nincs sem likviditási, sem szolvencia gondjuk. Az EDF pedig közölte, hogy nem jutott radioaktív anyag a levegőbe. Amerikai zárás előtt napvilágot látott egy olyan hír, mely szerint Olaszország „jelentős" kínai segítséget kap az állampapírpiacán.
- Egyes hírek szerint Barack Obama a munkahelyteremtő program finanszírozásához várhatóan adóemeléseket fog bejelenteni, ami azonban a republikánusok ellenkezésébe ütközhet, akik nem támogatják az adóemelést.
- Erőt adott a technológiai szektornak (Intel +2%), hogy a Broadcom (-3,6%) chipgyártó 50 dolláros vételi ajánlatot adott a NetLogic Microsystems-re (+51%).
- A Bank of America (+0,6%) 30 ezer alkalmazottjától válik meg a következő néhány évben. A bank 2014-ig évi 5 milliárd dollárt tervez megtakarítani.
Olaj és arany:
- Több mint 2% erősödés után 88,19-en zárt tegnap a kőolaj. A pénteki esést a 20 és 30 napos mozgóátlagok állították meg, innen fordult emelkedő irányba az árfolyam. A ma reggeli kereskedésben már 89 környékén nyitott az árfolyam, és hamarosan ismét megpróbálhatja áttörni a 90-es ellenállást. Ebben az esetben pedig gyorsan megindulhat 100 dollár irányába.
- Az arany több, mint 2%-os mínuszban zárta a tegnapi kereskedést. 1.815 dollárig süllyedt a kurzus, melyet a reggeli órákban emelkedés követett. Jelenleg 1.831 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Óvatos pluszok jellemezték az ázsiai indexeket ma reggel (Nikkei +1,0%, Shanghai -1,2%, All Ordinaries +0,8%). Enyhült az európai adósságválság miatti félelem arra a hírre, hogy Kína hajlandó olasz kötvényeket vásárolni. A dél-koreai az aratóünnep miatt, a Hong Kong-i tőzsde az „ősz közepe ünnep" miatt nem nyitott ki.
- A piacok megnyugvását elsősorban a pénzügyi papírokon lehetett látni (Westpac +0,6, Daiwa Securities +3,1%), de jól teljesítettek a japán autógyártók is (Mitsubishi +3,1%, Honda +1,5%). A Suzuki 3,8%-ot erősödött arra a hírre, hogy a Volkswagen megegyezéses megoldást szeretne találni a jelenlegi nézeteltérésre. (Amint tegnap írtuk, a Suzuki a szerződésüktől eltérően nem kizárólag a Volkswagentől szerezte be a dízelmotorokat az esztergomi SX4-esekhez.) Még a Toyota is emelkedetett (+1,0%), pedig a Fitch leminősítette a cég hiteleit.
- Az amerikai hírek szárnyakat adtak a technológiai szektornak (Elpida Memory +10,7%, Renesas +4,4%).
Devizák:
- Tegnap megtorpant a dollár erősödése. A nap eleji zuhanást követően az 1,35-ös mélypont megfordította az árfolyamot, és a napi nyitó szintig, 1,368-ig kapaszkodott vissza. Túladott a kurzus, ezért további emelkedésre lehet számítani az EUR/USD párban.
- A japán jen tegnap lepattant a 77,8-as ellenállásról, és 77-ig erősödött a dollárral szemben. Hetek óta a 76,25-77,8 közötti sávban mozog a kurzus.
- A forintra továbbra is nagy nyomás nehezedik, az árfolyam tovább emelkedett a tegnapi kereskedés során, és a 284-et is megérintette. Innen korrekciót láthattunk, zárásra 282,2-ig jött vissza az EUR/HUF devizapár.
Határidős piacok:
- Pluszban vannak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Az, ami eddig csak pletyka volt, tegnap valósággá vált. Csakugyan belekergeti a kormány a magyar bankrendszert egy komoly veszteségbe. Azt addig értjük, hogy népszerű akar lenni, hiszen ki ne örülne annak, hogy 50 Ft-tal olcsóbban vehetne svájci frankot. (Ráadásul ez a differencia folyamatosan növekszik majd a döntésnek köszönhetően.) A kérdés az, hogy mi értelme van. Ha csak kevesen veszik igénybe, akkor a lakosság 19Mrd svájci frank alapú jelzáloghiteléből csak kevés tűnik el. Ráadásul ott vannak még a kisvállalkozások is hasonló nagyságú hitellel. Szóval egyelőre előny: a devizahitellel rendelkezők egy része, kb. 20%-a szabadul meg a hiteltől kedvezményesen. Így csökken a devizakitettség, de nem jelentősen. Hátrány: (i) bankrendszer meggyengül; (ii) külföldi befektetők elkerülhetik Magyarországot; (iii) a többi devizahitellel rendelkező nehéz helyzetbe kerül a forint esetleges leértékelődése miatt, amit a felgyorsuló hitelvisszaváltások okoznak. Vagyis a lépés nem old meg semmit, sőt inkább kárt okoz a gazdaságnak. Közben a görögök készülnek csendben csődbe menni. Viszont addig még van egy hónap, mert addig van pénzük. Így ma jöhet egy kis megnyugvás a nemzetközi „harctérről", de egyelőre nem oldódott meg semmi.
Vállalati hírek
Orbán Viktor országvédelmi tervének hat pontja
1. Uzsorások elleni lépések: 30%-ban maximalizált THM
2. Közmű költségek maximálása: államilag meghatározott árak bevezetése (i) szennyvízdíj és (ii) szemétszállítási díj esetében
3. a nyugdíj- és egészségügyi törvények finomhangolása
4. Otthonvédelmi program: (i) végtörlesztés 180-as svájci franknál, 250-es eurónál és 2-es jennél. A külföldi bankok anyabankjuktól kapnak majd támogatást, az OTP és az FHB mögött pedig ott áll a magyar állam. A törvények lehetővé teszik, hogy a parlament módosítsa a jelzáloghitel-szerződéseket, azonban ez nemzetközi intézmények helytelenítését vonhatja maga után. Nem teszik kötelezővé a bankok számára forint hitel nyújtását a devizahitelek refinanszírozása céljából. A miniszterelnök javasolja, hogy a parlamenti képviselők ne nyújtsanak be olyan indítványokat, melyek ezzel kapcsolatosak, mert ennek feltételeit a bankok határozzák majd meg. (ii) A devizahitelekkel kapcsolatban forintban felmerült költségeket csak forintban számolhassák fel a bankok. (iii) A bankok hozzanak létre pozitív adóslistát.
5. Pénzügyi védelmi terv: (i) a 4 milliárd eurós IMF-EU hitelt vissza kell fizetni anélkül, hogy új hitel felvételére kerülne sor. Korábbi nyilatkozatok szerint erre a kormány 3 milliárd eurós MNB tartalékának felhasználásával és a nyugdíjpénztáraktól átvett külföldi értékpapírok értékesítéséből származó 1 milliárd euróval lennel lehetőség. (ii) ha az EU jóváhagyja, 35%-os luxus áfa bevezetése
6. Bevezetésre kerül a Start munkaprogram
A fentiek közül a lényeges, hogy a max. 30%-os kamat a bankoknak elég, azonban az uzsorásoknak alacsony és hogy a bankoknak nem kötelező olcsó forinthitelt nyújtaniuk a devizahitelek kiváltásához. Így valószínűleg azok fogják a végtörlesztést választani, akik elegendő készpénzzel rendelkeznek ehhez, vagy akik már nagyon elkeseredetten próbálnak váltani. Következésképp a bankok várható vesztesége alacsonyabb lesz, mint maximum 1000 milliárd forint. Talán 100-200 milliárd forint, míg a nyújtott forinthitelek, melyek helyettesítik a devizahiteleket, részben kompenzálhatják a veszteségeket. Mindent egybevetve tehát a kép egy kicsit jobban fest, mint korábban.
OTP: Ha 20%-nyi végtörlesztéssel számolunk, az 47,5 milliárd forint, vagyis részvényenként 182 forint veszteséget jelentene.
FHB: Hasonló feltételezéssel élve a veszteség 7,5 milliárd forint lenne, vagyis részvényenként 113 forint.
Mind az OTP, mind az FHB közleményt tett közzé, melyben azt mondják, hogy a miniszterelnök beszéde nem tartalmazott elég részletet ahhoz, hogy a pontos pénzügyi hatás becsülhető legyen. A BÉT honlapja szerint a részvények kereskedése folytatódik.
Rövid hírek
- Világi Oszkár, a MOL igazgatóságának tagja, a SLOVNAFT vezérigazgatója és igazgatóságának elnöke 2011. szeptember 12-én 3 darab, a Magnolia Finance Ltd. által kibocsátott, 100 ezer euró névértékű, lejárat nélküli, MOL részvényre átváltható értékpapírt vásárolt 66%-os árfolyamon. A tranzakciót követően Világi Oszkár tulajdonában 5 darab Magnolia értékpapír van.
- A MOL a régióból egyedüliként bekerült a Dow Jones Fenntarthatósági Indexbe.
- Martonyi János külügyminiszter horvát kollégájával, Gordan Jandrokovic-csal a MOL-ról és az INA-ról tárgyalt, de a találkozó kimeneteléről részleteket nem közöltek.
- 2011. október 3. a következő részvények szerepelnek a BUX indexben: CIG Pannónia, E-Star, Est Média, Egis, FHB, Fotex, Magyar Telekom, MOL, Orco, OTP, PannErgy és Richter. A Rába kikerül az indexből. A kosárban szereplő pontos mennyiségeket szeptember 23-án határozzák meg.