Erste kommentár
Örülhetünk. Ugyan még nincs totális megegyezés az EU-val, de azért közelítünk felé, legalábbis a tegnapi Orbán-Barroso találkozó eredménye ezt sugallja. Ráadásul az MNB is meglepetést okozott, hiszen nem emelt alapkamatot. Most sokan azt gondolják, hogy vége a kamatemelési periódusnak, így megveszik a magyar kötvényeket, s ezen keresztül a forint - ami komoly határon billeg - is erősödik. Nagy kérdés, hogy át tudja-e törni ezt a szintet. Először is kamat szinten tartás: szerintünk alapvetően a gazdaságpolitikai bizonytalanság miatt voltak a kamatemelések. Ráadásul az elnök azt is elmondta, hogy az inflációs cél 2013 elejére teljesülhet. Annak fényében, hogy a kormány elkötelezett a szükséges változtatásokra és a bizonytalanság csökkentésére, már nem is olyan meglepő az alapkamat szinten tartása. Akkor mi a helyzet a forinttal? Ma reggel 298 környékén szintre érkezett. Sokat erősödött mostanában, így kissé kételkedünk a szint áttörésében. A BUX esetében továbbra is közelítjük a 200 napos mozgót és a rést, amely egy kicsit följebb van. Ráadásul a nemzetközi hangulat is pozitív, elsősorban a brutális Apple eredménynek köszönhetően. Különben egy „kis" osztrák cég, az AT&S már jó ideje mondogatja, hogy nem tudja kielégíteni a mobil-alkatrész megrendeléseit. Vagyis fut a szekér ennél a cégnél is. Összességében ma tovább emelkedhetünk, de ne feledjünk, komoly ellenálláshoz közelítünk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Kis mínuszban fejezték be a kereskedést az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -0,3%; S&P -0,1%; Nasdaq +0,1%), a technológiai szektor felülteljesítése nyomán a Nasdaq pluszban zárt. A görög tárgyalások a hírek ellenére ismét megakadtak, az USA-ból azonban jó gyorsjelentések érkeztek.
- Az európai pénzügyminiszterek visszautasították Görögország magánhitelezőinek követeléseit a tegnapi Ecofin ülésen. A részleges hitelelengedésről és kötvénycseréről szóló tárgyalások így ismét megrekedtek, és felmerült, hogy a dél-európai ország márciusban nem tudja majd törleszteni a 14,5 milliárd eurós esedékes adósságszolgálatát.
- Európában a bankrészvények veszítettek leginkább értékükből, az USA-ban ellenállóbbnak bizonyult a szektor.
- A svájci Petroplus olajfinomító csődvédelembe menekülhet, jelentette be a vállalat. Múlt hónapban a cég 1 milliárd dolláros hitelkeretét függesztették fel.
- Az amerikai gyorsjelentések összességében pozitív képet festettek. A McDonald's vártnál jobb, 1,33 dolláros részvényenkénti eredményt ért el, és a bevételi számai minden régióban növekedést mutatnak. A részvény árfolyam azonban 2,2%-ot esett. A befektetőket ugyanis aggasztja a dollár erősödése, mivel az rontja az exportban is erős társaság profitabilitását.
- Az Apple rekordprofitot könyvelt el a legutolsó negyedévében. Egy részvényre jutó eredménye a várt 10,1 dollár helyett 13,9 dollárra emelkedett, ami több mint duplája az egy évvel korábban elért számnak. Eladási számokban is rendkívüli növekedést ért el a cég, az iPhone és iPad értékesítések soha nem látott szintre emelkedtek. Az Apple árfolyamán 7,3%-ot rántottak a zárás utáni OTC piacon.
Olaj, arany:
- 99 dolláron tartózkodik jelenleg a WTI olaj ára a tegnapi 0,6%-os esést követően.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat, 1,45 millió hordós emelkedést várnak az elemzők. A benzinkészletek terén 2 millió hordó emelkedés lehet.
- Az arany ára 0,7%-kal eset tegnap, jelenleg pedig 1.668 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Japán kivételével továbbra is zárva tartanak a távol-keleti piacok holdújév ünnepe miatt. (Nikkei 1,1%).
- Ausztráliában alacsonyabb lett az infláció, a várt 3,3% helyett 3,1%-ra csökkent a fogyasztói árindex.
Devizák:
- Az elmaradt kamatemelést követően hirtelen másfél forintot ugrott az árfolyam 303,4-ig. A napi maximumról azonban gyors forinterősödés indult, és az esti órákban már egyhavi csúcsot állított be a forint. Az árfolyam 300 alatt, 298,9-nél zárta a napot, és a reggeli órákban is a támasz alatt tartózkodik az EUR/HUF kurzusa.
- Nyugodt hangulatban, szűk sávban oldalazott tegnap a dollár, az 1,30-as szint felett. A további irány kérdéses. Ha folytatódik az emelkedés a devizapárban, akkor 1,315-ig is elmehet napok alatt a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- A belga De Tijd újság szerint a Total 1 milliárd dollárt tervez befektetni az antwerpeni finomítójába, illetve a kapcsolt petrolkémiai üzemekbe. Az újság a Total finomítói és petrolkémiai üzletágáért felelős igazgatójára, Patrick Pouyanne-re hivatkozik.
- A Commerzbank a kockázati súlyozás módosításával oldana fel forrásokat, így 1 milliárd euróval javítaná a bank a tőkehelyzetét - írta a Financial Times Deutchland, meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A bank a vezetők szerint állami segítség nélkül is bevonhat 6,3 milliárd eurót, ami több, mint a 9%-os Tier-1 tőke-megfelelési ráta eléréséhez szükséges 5,3 milliárd. A banknak eddig már 3 milliárd eurót tőkét sikerült bevonnia.
- Az E.ON-t is elérte e recesszió szele, na meg az atomerőmű bezárások negatív hatása. Globálisan 11.000 embert szándékozik leépíteni, hogy a költségeket csökkentse.
- A Banco Santander sajtóértesülések szerint 4Mrd euró céltartalékot képezhet a 2011-es eredmény után a szigorúbb leírási szabályok miatt. Ez 44 cent részvényenként, ami a jelenlegi árfolyam 7%-a.
- A MOL tájékoztatása szerint az Irán elleni szankciók érdemben nem befolyásolják a cégcsoport működését. A MOL olasz finomítója, az IES ugyan elsősorban iráni olajat használ, de más forrásból tudja pótolni. Az IES ugyanakkor a MOL összes finomítói kapacitásának csupán 11%-át adja. A finomítói profitok Európa-szerte, így a MOL esetében is nyomás alatt vannak. Az iráni szankciók tehát nem igazán lesznek hatással a cég profitjára és értékeltségére.
- Gyuris Dániel, az OTP vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a bank növelni szeretné a mezőgazdasági hitel-kihelyezést. A tavalyi 13%-os piaci részesedésüket idén 15%-ra növelnék. Mivel a mezőgazdaság a válságban is relatíve jól teljesített, így a hír kismértékben kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor tegnap José Manuel Barroso-val, az Európai Bizottság elnökével tárgyalt. A találkozó után a magyar miniszterelnök elmondta, hogy vannak még nyitott kérdések: (i) Szerinte a bírói korhatár elsősorban nyugdíj kérdés, nem befolyásolja a függetlenségüket, így ehhez a szabályhoz a magyar fél ragaszkodik. (ii) A monetáris tanács tagjainak esküt kell tenniük az alaptörvényre. (iii) Továbbra is érvényben marad az MNB elnök fizetési plafonja is. A kormány kész azonban (i) elfogadni az unió pénzügyi stabilitás paktumát, (ii) és eltekinteni az MNB és az PSZÁF összevonásától, (iii) valamint az adatvédelem kérdésében is kész a kompromisszumra. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy gyors megegyezésre van esély, így hamarosan megkezdődhetnek a hitel-tárgyalások.