Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mély mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -2,1%; S&P -2,2%; Nasdaq -2,4%). A gyenge német állampapír aukció a legrosszabb szcenáriókkal kapcsolatos aggodalmakat hívta életre.
- Németország ugyanis csak a meghirdetett mennyiség mindössze felét, 3,64 milliárd eurónyi 10 éves állampapírt értékesített a tegnapi aukción 1,98%-os átlaghozam mellett. A gyenge vételi érdeklődés miatt a lefedettség mindössze 1,1-szeres volt. A 10 éves német kötvény hozama közel 30 bázisponttal, 2,1%-ra emelkedett a másodlagos piaci kereskedésben.
- Az amerikai kötvényeket azonban viszik, mint a cukrot. Az Egyesült Államok tegnap 29 milliárd dollár értékű 7 éves papírt értékesített rekord alacsony hozamszinten. Ez azért is különösen érdekes, mert a napokban éppen a költségvetési bizottsági megállapodás hiánya miatt aggódtak a befektetők.
- Arról pedig egyelőre semmi hír, hogy a költségvetési bizottság megegyezne az 1.200 milliárd dolláros tervről, így az 2013. január 1-től automatikusan életbe léphet.
- Makroadatok egész dömpingje érkezett tegnap, de nagyon nem tudták befolyásolni a negatív hangulatot.
- A tartós cikkek rendelésállománya a várt 1,2% helyett mindössze 0,7%-kal esett vissza októberben, ha azonban a szállítmányozást leszámítjuk, úgy a várt stagnálás helyett 0,7%-os emelkedés mutatkozott.
- A személyi jövedelmek a várt 0,3%-kal szemben 0,4%-kal emelkedtek múlt hónapban, a kiadások pedig 0,1%-kal emelkedtek az előrejelzett 0,3%-os értékkel szemben. A munkanélküli segélykérelmek a vártnak megfelelően kis mértékben nőttek múlt héten.
- A Michigani Egyetem novemberi fogyasztói bizalmi indexét 64,5-ről 64,1 pontra csökkentették a felülvizsgálat során.
Amerikai, európai részvények:
- Egy milliárd eurós költségcsökkentésre készül a Nokia-Siemens, melynek keretein belül globálisan 17 ezer munkahelyet tervez megszűntetni.
- 20%-kal, 12 euró centre növelné egy részvényre jutó osztalékát az Infineon.
- A BMW bejelentette, hogy szerény, inflációkövető áremelést hajt végre az USA-ban jövőre.
Olaj és arany:
- 1,9%-kal 96 dollárig esett a WTI kőolaj ára tegnap. Jelenleg 96,3 dolláron kereskednek a nemesfém hordójával.
- Rendkívüli mértékben, 6,2 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek múlt héten, míg az elemzők 500 ezer hordós emelkedést vártak.
- A nagy készletcsökkenés ellenére a gyenge német aukcióval kapcsolatos aggodalmak negatív irányba mozdították a kőolaj árát. A benzinkészletek 4,5 millió hordós emelkedése azonban az üzemanyag kereslet gyengeségére utal.
- Az arany ára kismértékben, 0,4%-kal esett tegnap, ma reggel 1.694 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -1,8%, Shanghai -0,0%, Hang Seng -0,3%, Kospi +0,7%, All Ordinaries -0,2%).
- Nap közben fellélegeztek a piacok, miután a kínai jegybank hat vidéki bank számára 16,5%-ról 16%-ra csökkentette a tartalékképzési limitjét. A döntés péntektől lép életbe. Pozitívan reagáltak a hírre a kínai ingatlanfejlesztők, mivel reményeik szerint így könnyebben juthatnak új hitelekhez (Bank of China +0,4%, ICBC +0,5%, China Resources Land +3,0%).
- Gyengén szerepeltek a japán exportőrök (Nintendo -4,2%, Fujitsu -2,36%) és a nyersanyagcégek (JX Holdings -2,4%) a mai kereskedésben.
- A japán indexnek nem tett jót, hogy az S&P szerint Noda miniszterelnöknek nem sikerült megbirkóznia az államadósság problémájával, ami az ország szuverén besorolásának rontását vonhatja maga után.
- Londoni választott bírósághoz fordult a Suzuki, hogy így kényszerítse a Volkswagent arra, hogy visszaadja 19,89%-nyi részvénypakettjét.
Devizák:
- A csökkenő trendcsatornán belül nagyot erősödött tegnap a dollár. Az EUR/USD árfolyama 1,335-ig zuhant, és egyre közelebb kerül az 1,315-ös támaszhoz.
- Fordult a japán jen árfolyama, és gyengülni kezdett a távol-keleti fizetőeszköz. A 20 és 30 napos mozgóátlagok (77,1) állították meg az emelkedést, rövidtávon azonban bizonytalan a további irány.
- A 30 napos mozgóátlag megfordította a forint árfolyamát, és több mint 5 forintos gyengülést láthattunk. Az árfolyam ismét 310 fölé került, ellenállást a 317-es maximum jelent.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel, a tegnapi negatív hangulat enyhült a tőzsdéken.
Erste kommentár
Sikertelen lett a német kötvénykibocsátás, melynek hatására azért a várhatónál kisebb aggodalom alakult ki a piacokon. Ez is mutatja, hogy a németek nem dughatják homokba a fejüket. Ha az eurózónában baj lesz, a németeknél is baj lesz, még akkor is, ha szétesik az EMU, hiszen a kőkemény német márka már nem fogja azokat az előnyöket biztosítani a németek számára, mint az euró. Úgy járnak majd, mint a svájciak. Az erős pénz gyilkolja meg a gazdaságukat. Vagyis rájöttek a befektetők, hogy nem is olyan jó német kötvényeket venni, sokkal jobb amerikait. Így a dollár erősödik, az euró pedig gyengül. Talán ez az akció felnyitja a németek szemét, s rájönnek, hogy meg kellene adni a jogosítványt az EKB.-nak a nyomtatott pénzből történő kötvényvásárlásokra, mint ahogy a svájciak is elkezdtek pénzt nyomtatni, amire végül is eddig nem is volt szükség. Ez lehetővé tenné, hogy a kormányok kisebb áldozatok árán hajtsák végre a szükséges kiigazításokat. S így a recesszió valószínűsége is csökkenne. Így végül a kockázati prémiumok csökkenésén keresztül emelkedés következhetne be a részvénypiacokon.
Rövid hírek
- Kartellgyanú miatt indított eljárást hét magyar bank ellen a GVH. A gyanú szerint az OTP, az Erste, az MKB, a Raiffeisen, a CIB, az Unicredit és a Fundamenta összehangoltan járt el, amikor szeptember 22 után emelte jelzáloghiteleinek kamatait. A Bankszövetség véleménye szerint a lépés alapvetően kérdőjelezi meg a kormány szándékát, hogy egyezségre jusson a bankokkal a devizaalapú jelzáloghitelek kérdését illetően. Az OTP együttműködik a Versenyhivatallal, de megalapozatlannak tekint minden kartellgyanút.
- A Podravka bejelentette, hogy megegyezett az OTP-vel, így a 10,64%-nyi Podravka részvényhez kapcsolódó követelések megszűnnek. A Podravka 2011-es eredményét 19 millió kunával befolyásolja pozitívan a megegyezés (779 millió forint, 2,5 millió euró). A Podravka részvényei úgy kerültek az OTP-hez, hogy a horvát vállalat nem tudta visszafizetni 37 millió eurós hitelét. Az OTP 2011 júliusában értékesítette a részvényeket, azonban a bekerülési és az eladási ár közötti 11,58 millió eurós különbözetet (OTP részvényenként 13 forint) a Podravkának kellett volna állnia.
- 10 millió eurót ruházna be a MOL Szlovéniában, hogy meglevő 7,2%-os kiskereskedelmi piaci részesedését 10%-ra növelje. A MOL-nak jelenleg 37 kútja van Szlovéniában, és 5 új kutat nyitna.
- Magyarországon elsőként, december elsejétől indítja interaktív műholdas televíziós szolgáltatását a Magyar Telekom, jelentette be Christipher Mattheisen vezérigazgató. A Magyar Telekomnak több mint 270 ezer műholdas tv előfizetője, 200 ezer IPTV előfizetője és 220 ezer kábeltévé előfizetője van.
- 2011. november 23-án a PannErgy 2.200 darab saját részvényt vásárolt 633 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.834.279 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,46%-a.
- A Rába részvényekre nemrég nyilvános vételi ajánlatot tevő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő december első napjaiban kezdeménezni fogja az Európai Bizottság eljárását a tranzakció egységes, az egész EU területére kiterjedő versenyjogi engedélyezésére. Az eljárás 2-3 hónapot vehet igénybe, vagyis ennyivel később jutnak pénzükhöz a részvényesek.