Nemzetközi hírek
USA: Nap végére pluszba húzták a befektetők a tengerentúli részvényindexeket (Dow +0,1%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,7%). A kereskedés utolsó órájában érkező vételi erő fordította a pozitív tartományba az addig enyhe mínuszban ténfergő Dow és S&P indexeket. Ezzel a lendülettel ismét új lokális csúcs született az S&P-ben 1145 pontnál. A piac által nagy figyelemmel kísért munkanélküliségi ráta decemberben is 10%-on maradt, a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma azonban a várt stagnálással szemben 85 ezer fővel csökkent a hónap során. A Dow-n belül a Coca-Cola veszítette a legtöbbet (-1,85%) miután a JP Morgan felülsúlyozásról tartásra minősítette le a vállalat részvényeit. A pénzügyi papírok is gyengén teljesítettek, 0,6%-os esés után, mivel a Citigroup elemzői több amerikai nagybank eredményvárakozását csökkentették. Az emelkedést a szállítmányozási szektor vezette; a UPS árfolyama 4,8%-ot emelkedett miután a menedzsment bejelentette, hogy - a jelenleg még nem publikált - negyedik negyedéves eredménye meghaladja a várakozásokat. Az USA-ban az Alcoa-val ma kezdődik a gyorsjelentési szezon.
Olaj és arany: Pénteken stagnált az olaj árfolyama, ma reggel azonban új csúcs született a fekete arany piacán is, 83,67 dolláros hordónkénti árfolyamnál. Az emelkedést egy vasárnap publikált jelentés is segítette, miszerint a kínai olajimport rekordnagyságú 203,8 millió tonnára nőtt 2009-ben. Több befektető spekulál arra, hogy a kieső USA-beli keresletet a kínai olajéhség ellensúlyozza, így lehet még emelkedési potenciál a nyersanyagban. Az arany ára is meglódult ma reggel, és jelenleg 1154 dolláron tartózkodik a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet: Kína vezetésével emelkednek az ázsiai piacok. A japán tőzsde ma zárva van. (Nikkei -, Hang Seng +1,3%, Shanghai +1,4%, Kospi +0,4%) Kínában több olyan hír is napvilágot látott, melyek kedvezően befolyásolták a piacok teljesítményét: (i) Decemberben az export 17,7%-kal nőtt, és így megtört a 13 hónapja tartó csökkenő trend. (ii) Eközben az import rekord mértékben, 55,9%-kal bővült. (iii) Pénteken engedélyezték a határidős részvényindexekkel történő kereskedést és a shortolást. A prímet a bankok és brókercégek vitték (Haitong Securities +4,1%, China Construction Bank +4,1%). Figyelemre méltó azonban, hogy egy kormány által készített tanulmány a kínai gazdaságtól 16%-os bővülést, gyorsuló inflációt vár az idén, és nem zárja ki egy ingatlan-lufi kialakulásának lehetőségét sem.
Devizák: A péntek délutáni kiábrándító munkanélküliségi adat után gyengülni kezdett a dollár az euró ellenében. A lendületes mozgás a reggeli órákban is folytatódott, az árfolyam áttörte az 1,445-ös ellenállást, és elindult az 1,468-as szint felé. Jelenleg 1,450 környékén jár a kurzus. A jen erősödött a dollárral szemben, az árfolyam 92,2. A forint is erősödni tudott, elrugaszkodott a 270-es szinttől, jelenleg 267,5 az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
Kína tovább dübörög. Az exportja 13 hónapja zsugorodott, míg most újra a növekedés útjára lépett. Nem is akárhogy; 17,7%-os volt az év/év összehasonlítású növekedés, míg az elemzők csak 5%-ot vártak. Ugyanakkor az import is megugrott, 32,5% helyett 55,9%-kal bővült. Persze ez azt eredményezte, hogy a kínai kereskedelmi többlet „csak" 18,4 Mrd dollár lett a várt 20 Mrd-dal szemben, de ez nem érdekelte a befektetőket. Ugyanis a brutális növekedés a kereskedelem terén azt sugallja, hogy vége van a fejlett világ elmúlt nyolcvan évben mért legnagyobb recessziójának és újra itt van a bővülés ideje. Így a vásárlók újra a lovak közé csaptak.
Vállalati hírek
A MOL is jegyezhet az INA új kötvényeiből
Kötvényeket bocsáthat ki az INA az elkövetkező hónapok során a MOL szerint. Horvát kormányhoz közeli források szerint az INA 200 millió euró értékben bocsáthat ki kötvényt. A befolyt összeget az állam felé fennálló adótartozás kiegyenlítésére és a működés finanszírozására fordítanák. „A horvát kormánnyal együtt kialakítottuk annak lehetőségét, hogy az INA átváltható kötvényeket bocsásson ki. Összeggel, struktúrával és időzítéssel kapcsolatos részletek egyelőre nem állnak rendelkezésre", nyilatkozta a MOL a Reuters-nek.
A piac arra spekulál, hogy a MOL jegyzi le a kötvények nagy részét. Amennyiben a teljes mennyiséget a magyar olajcég szerzi meg, és részvényre konvertálja, kb. 8 százalékponttal növelné részesedését az INAban (jelenlegi részvényárfolyammal számolva). Így részesedése valamivel 50% fölé kúszna a horvát vállalatban. Ha azonban csak a felét jegyezné le, részesedése nem sokkal változna a jelenlegi 47%-hoz képest. Véleményünk: a hír enyhén pozitív, azonban sem az INA, sem a MOL részvényeinek árfolyamát nem befolyásolja.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom nyerte a Honvédelmi Minisztérium 491 millió forintos közbeszerzési eljárását, melynek keretében két éven át 2240 előfizető számára nyújt mobil távközlési szolgáltatást. A szerződés kicsi ahhoz, hogy befolyásolja a részvény értékelését vagy árfolyamát.
- Az OTP-nél folytatja pályafutását az MNV nemrégiben lemondott vezérigazgató-helyettese, Benedek Fülöp. Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.