Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Hatalmas mínuszok alakultak ki az amerikai részvénypiacokon, az indexek hét napja esnek (Dow -2,2%; S&P -2,6%; Nasdaq -2,7%). Bár a két politikai oldal megállapodása révén a csődtől megmenekült az USA, a megszorítások miatt a piac az újabb recessziótól fél.
- Az S&P500 index 1.254 ponton fejezte be a kereskedést, így az egész idei évi növekedést elvesztette a vezető amerikai részvényindex.
- A Moody's ismét az AAA minősítés felülvizsgálatára figyelmeztetett, mivel lazulhat az elfogadott költségvetési szigor, és lassulhat a növekedés az USA-ban.
- Nem segítettek a tegnapi makroadatok sem, sőt inkább alátámasztották a félelmeket. A személyi jövedelmek a várt 0,2%-os emelkedéssel szemben mindössze 0,1%-kal emelkedtek júniusban, de a májusi 0,3%-os növekedést is 0,2%-ra csökkentették a felülvizsgálat során. A személyi kiadások 0,2%-kal estek vissza júniusban, míg a piac 0,1%-os emelkedést várt.
- A gépjármű-értékesítések valamivel szebb képet mutattak. Júliusban 12,2 millió járművet értékesítettek, szemben az előrejelzett 11,8 millióval. A belföldi értékesítés 9,6 millió darabra rúg, a várt 9,2 millióval szemben.
- A Pfizer gyógyszergyár a vártnál némileg jobb, részvényenként 60 centes profitról számolt be tegnap. A piac azonban nem volt túl boldog a cég gyorsjelentésével, a vállalat részvényei ugyanis 4,6%-kal értékelődtek le a tegnapi kereskedésben.
- Ma foglalkoztatottsági és szolgáltatóipari adatok érkeznek az USA-ból, a vállalatok közül pedig a Mastercard és a Time Warner publikálja negyedéves számait.
Olaj és arany:
- Az amerikai gazdasági kilátások gyengülése további mínuszokat hozott az olaj piacán is. A WTI kőolaj ára 1,2%-kal 93,5 dollárra esett.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé az olajkészlet adatokat. A piac ezúttal 2,3 millió hordós további növekedésre számít a kőolajkészletek tekintetében, míg a benzinkészletek 1 millió hordóval emelkedhetnek.
- A részvényekből kiáramló pénz egy része az aranyba áramlik, a nemesfém ára ismét új történelmi csúcsot ütött 1.661 dolláron. Jelenleg 1.657 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Közel-Kelet:
- A negatív tartományban volt a legtöbb ázsiai index ma reggel (Nikkei -2,0%, Shanghai Composite +0,1%, Hang Seng -1,9%, Kospi -2,6%, All Ordinaries -2,0%).
- Nagyot estek azok a vállalatok, melyek eredménye erősen függ az amerikai kereslettől, mivel a befektetők egyre jobban aggódnak a gazdasági fellendülés esélyei miatt. A Cosco Pacific kikötő-üzemeltető 7,1%-ot, a Li & Fung kereskedőcég 4,6%-ot veszített értékéből. Mélyrepülésbe kezdtek a nyersanyagcégek (BHP Billiton -3,2%, Rio Tinto -2,8%) és acélgyártók (JFE Holdings -3,4%, BlueScope Steel -5,4%).
- Mivel az adósságválsággal kapcsolatos félelmek sem enyhültek, a pénzügyi szektor is nyomás alá került (Sumitomo Mitsui Trust -3,0%, HSBC -1,7%).
- Üdítő kivételt képeztek az aranybányák, miután a nemesfém árfolyama új történelmi csúcsra ugrott (Eldorado Gold +8,0%, Zhaojin Mining +4,1%).
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során tovább erősödött a dollár az euróval szemben. Zárásra 1,42-ig süllyedt a kurzus, a következő támasz 1,40 környékén látható.
- A japán fizetőeszköz tegnap zárásra már nem mutatott komoly elmozdulást, de a reggeli kereskedésben enyhe gyengülést láthattunk. 77,3 környékén kereskednek az USD/JPY devizapárral.
- A forint tegnap már nem állta olyan jól a sarat, és 268 környékéről a 271-es ellenállásig gyengült az árfolyam. 271 felett 273-nál látható a következő megálló.
- Tegnap további 10 forintot gyengült a forint a svájci frankkal szemben. 250,48-nál tetőzött az árfolyam, majd a reggeli órákban 249,3-ig korrigált vissza.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak a határidős részvényindexek az USA-ban
Erste kommentár
Égszakadás, földindulás! Nahát, a recesszió rémképe járja be a világot! Ráadásul ez már a vállalati eredményekben is meglátszik. Míg eddig csak a makrogazdasági kép romlott, addig az eredmények jók voltak. Most viszont már nincs miben hinni. Várjuk, hogy az elemzők, mikor igazítják modelljeiket az új pályákhoz, s mi fog kijönni belőle. A helyzet az, hogy mire kialakul az új kép addigra a piac valószínűleg be is fogja árazni azt. Akkor most mi fog történni? Várhatóan annyit esik a piac, hogy az új modellek alapján számított értékelések ugyanakkora alulárazottságot fognak mutatni, mint most. Ugyanakkor egy fontos momentum: Egyre csökken a valószínűsége, hogy a gazdaság magától magára talál. Azaz az őszi fellendülés, amely a vállalati költekezéseken keresztül valósulna meg - szerintünk -, egyre nagyobb valószínűséggel elmarad. Ha pedig így van, akkor a Fed-nek kell közbeavatkoznia. Hiszen nem érdemes félútról visszafordulni, ha már bent vagyunk az erdő mélyén. Tovább kell menni. Vagyis érik a QE3.