A PSZÁF megunta a biztosítók "díjhirdetési technikáit"

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 10 pontba foglalta össze azokat az eseteket, melyek az elmúlt évek kampányaiban az autósok szabad biztosítóváltását, illetve a tarifák átláthatóságát nehezítették és jogszerű, kiszámíthatóbb tarifákat követel a biztosítóktól. A Biztosítás.hu frissen kiadott elemzése szerint mindez a verseny tisztaságát segíti majd elő a novemberi kampányban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ma reggel tette közzé 10 pontját, melyben példálózó jelleggel, a teljesség igénye nélkül fel kívánja hívni a figyelmet az általa elfogadhatatlannak ítélt és a biztosítók által eddig széles körben alkalmazott díjhirdetési technikákra. „A PSZÁF iránymutatása a verseny tisztaságát segíti majd elő a novemberi kampányban." - hangsúlyozta Rácz István, a  Biztosítás.hu ügyvezető igazgatója. A kiadott felügyeleti elvárások nehéz helyzetbe hozhatják a biztosítókat, mivel a rövidesen meghirdetésre kerülő tarifák a legtöbb helyen már elkészültek, de most elölről lehet kezdeni a számításokat. Az elvárásoktól való eltérést a PSZÁF a 2010. január 1-jétől jelentősen kiszélesedett felügyeleti bírságkeret között értékeli majd.

A felügyeleti elvárások legfontosabb alapelve, hogy a forgalmi engedélyéből és a meghirdetett tarifából az autósnak - mindenféle egyéb adat nélkül - egyértelműen ki kell majd tudnia számolni következő évi kötelezőjének díját. Mindez azt jelenti, hogy pl. a korábban több biztosító által is alkalmazott módszer, amikor a biztosító csak az indexdíjat tette közzé és azt mondta az autósnak, hogy új díjának kiszámítása érdekében keresse elő az elmúlt évi díját is - a jövőben már nem alkalmazható. Ugyanígy nem lehet olyan típusú kedvezményeket alkalmazni, amelyek technikai teljesülése az autós által előre nem ítélhető meg, mint pl.: díj azonnali megérkezése a biztosítóhoz bankkártyás fizetés esetén, vagy az ajánlat elektronikusan feldolgozható formában, automatikus módon történő beérkezése a biztosítóhoz.

Szintén nem megengedett a jövőben az önrész alkalmazása (ezt már tavaly is büntette a felügyelet), valamint az év közben változó paraméterek miatti év közbeni díjváltozás sem. A Biztosítás.hu szerint az utóbbi esetben a partnerkedvezmények szabályozásáról van szó, ami annyit jelent, hogy akinek a biztosító például meglévő lakás, vagy CASCO biztosítására hivatkozva kedvezményt adott, attól akkor sem vehető vissza a kedvezmény, ha az illető esetleg éven belül felmondaná meglévő CASCO vagy lakásbiztosítását. Ugyanígy nem lehet majd díjat változtatni év közben, ha valaki lakhelyet változtat. Vagyis ha például Budapestről vidékre költözünk, nem élvezhetjük egyből a kedvezőbb vidéki tarifát, illetve fordított esetben sem kell többet fizetnünk, ha év közben felköltözünk a fővárosba.

A PSZÁF nem tolerálja a jövőben - a tavaly egyes direktbiztosítók által alkalmazott - ún. ajánlói rendszereket sem, amikor a kedvezmény mértéke ahhoz van kötve, hogy ki, hány másik autósnak ajánlja tovább adott biztosító kötelező biztosítását.

Végül, de nem utolsó sorban azt is elvárja a felügyelet, hogy a tarifák ne rejtsék el a meglévő és a megszerezni kívánt ügyfelek részére kínált díjak közötti különbségeket, ami akár a kettős mérce végét is jelentheti. A jövőben könnyen lehet, hogy nemcsak az új, megszerezni kívánt ügyfeleknek, hanem a meglévő ügyfeleknek is olcsóbb díjakat ajánlanak majd a biztosítótársaságok. 

5/2010. számú Vezetői körlevél
a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási díjtarifa-hirdetéssel kapcsolatos felügyeleti elvárásokról
Az idei évtől kezdődően – szakítva a korábbi évek gyakorlatával – megszűnik annak lehetősége, hogy a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási tevékenységet művelő biztosítók az október 30-ai díjhirdetést megelőzően díjtarifájukat kétoldalú konzultációkon egyeztessék a Felügyelettel. A Felügyelet jelen körlevélben foglalja össze azokat az elvárásokat, amelyeket a jogszabályi előírások alapján a díjat meghirdető biztosítókkal, illetve a díjtarifákkal szemben támaszt. A 2010. január 1-jétől hatályba lépett, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Gfbt.) – a korábban hatályos szabályozástól eltérően – egyértelműen rögzíti, hogy a biztosító az október 30-áig két országos napilapban és a honlapon meghirdetendő, egyedi- és gépjárműflotta-szerződésekre vonatkozó díjtarifájának egy meghatározott naptári évre vonatkozóan a biztosító által megállapított alapdíjak mellett a díj meghatározásánál alkalmazható valamennyi korrekciós tényezőt tartalmaznia kell.
A Gfbt. rendelkezései szerint a biztosító mind az egyedi szerződés, mind a flottára kötött szerződés díját a közzétett, a biztosítási szerződés soron következő biztosítási időszakának – illetve a szerződés tartamának – kezdőnapján érvényben lévő díjtarifa alapján köteles kialakítani, és az így kialakított díjat az adott biztosítási időszak alatt nem változtathatja meg. A hatályos Gfbt. alapján előbbi szabály alól egyedüli kivételt a bonus-malus rendszerre vonatkozó rendeletben meghatározottak szerinti bonus-malus osztályba való besorolás miatti díjváltozás képez az egyedi szerződések esetében. Egyéb okból a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási díj biztosítási időszak alatti megváltoztatása nem lehetséges. A Felügyelet felhívja a biztosítók figyelmet, hogy a díjtarifákat a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény rendelkezéseinek tükrében is értékeli.
Az egyedi és a gépjárműflotta díjtarifáknak lehetővé kell tenniük valamennyi kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződéskötési kötelezettséggel terhelt üzembentartó számára, hogy a meglévő – illetve más biztosítónál – köthető biztosítása következő évi díját a biztosítók által közzétett díjtarifák alapján egyértelműen meghatározza, összehasonlítsa, ezáltal a számára legelőnyösebb biztosítás megkötésére tegyen ajánlatot. Ennek alapján a közzétett díjtarifáknak pontosan és teljes körűen tartalmazniuk kell azon adatokat és információkat, amelyek a díjtarifa hatálya alá tartozó szerződés díjának meghatározásakor figyelembevételre kerülnek.
A díjtarifák értékelésekor a Felügyelet az ügyfélérdekeket, azok tényleges sérelmét – vagy sérelmének kockázatát – értékeli a biztosítók közötti tisztességes versenyt esetleg sértő magatartás fennállása esetén is. Előbbiek természetesen nem érintik más felügyeleti hatóság eljárását az annak hatáskörébe tartozó jogszabályok alapján.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo