Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Tegnap a munka ünnepe (Labor Day) miatt zárva voltak az amerikai tőzsdék, a határidős indexek azonban újabb esést vetítenek előre a szabadnapról visszatérő USA piacain.
- Erősödnek az Eurózónával illetve annak bankrendszerével kapcsolatos aggodalmak, az olasz és spanyol kötvényhozamok ismét heves emelkedésbe kezdtek. A 10 éves olasz állampapír hozamrátája 5,56%-ra emelkedett, ami azonban még elmarad az augusztusban elért 6,2%-os csúcstól, illetve a 6%-os lélektani limittől.
- A bankok árfolyama továbbra is száguld lefelé. A Bank of America részvényei a német piacon 8,3%-ot estek. A Deutsche Bank vezérigazgatója szerint a részvény- és kötvénypiacok jelenleg a 2008-as pénzügyi krízishez hasonló képet festenek. A Deutsche Bank részvényei 8,9%-ot zuhantak.
- Az Amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság felülvizsgálja az Apple-t elmarasztaló határozatot, miszerint a cég megsértette az S3 Graphics Co. szabadalmait. A pozitív hír azonban inkább csak enyhítheti a negatív hangulat hatását az Apple részvényein.
- Az AT&T és a Deutsche Telekom bejelentette, hogy az összes lehetőséget megvizsgálják, hogy végre tudják vinni a T-Mobile USA 39 milliárd dolláros felvásárlását, melyet az amerikai hatóságok a verseny korlátozása miatt elutasítottak.
Olaj és arany
- Az amerikai WTI olaj árfolyama tovább esett tegnap és ma reggel is. A tegnapi 2,8%-os esést ma 3,5%-os további szakadás követte és így már csak 83,5 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az amerikai recessziós félelmek, az eurózóna adósságválsága, valamint az enyhe hurrikán szezon és a Líbiában stabilizálódó állapotok is mind a magas olajár törését hozták.
- Az arany ára folytatta az emelkedést és ma már elérte az augusztusi 1.913 dolláros történelmi csúcsot is. A már a menedékdevizákban sem bízó, az összeomlástól félő befektetők a nemesfémbe menekítik megtakarításaikat.
Távol-Kelet:
- Tovább estek az ázsiai indexek ma reggel, mivel nem csitulnak az európai adósságválsággal és az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmak (Nikkei -2,0%, Shanghai -0,3%, Hang Seng -1,5%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -1,2%).
- A globális gazdasági környezet bizonytalanságaira hivatkozva nem változtatott a 4,75%-os alapkamaton az ausztrál jegybank.
- Ismét a pénzügyi papírok jártak elöl az esésben (HSBC -2,8%, Sumitomo Mitsui -3,1%, Westpac Banking Corp -2,0%).
- Az olajár csökkenése magával rántotta a nyersanyagcégeket is (Cnooc -2,6%, BHP Billiton -2,2%).
- A nap vesztese a Toshiba lett, melynek árfolyama 6,1%-ot zuhant, miután a Wall Street Journal szerint újabb 20%-ot vásárolna a Westinghouse Electric-ben. A Toshiba és két másik vállalat 5,4 milliárd dollárért 2006-ban vette meg a Westinghouse-ot, mely az atomenergia kereskedelmi felhasználásához kínál technológiákat. A Toshiba most egyik korábbi partnerétől venne 20%-nyi
részesedést.
- A Dell és a kínai Baidu együtt fejleszt táblagépeket és mobilokat a jövőben. A befektetők egyelőre nem értékelték a hírt. Előbbi cég 3,1%-ot, utóbbi 2,7%-ot esett.
Devizák:
- Egyhuzamban hat kereskedési napja erősödik a dollár, a reggeli kereskedésben már csak hajszálnyira van az árfolyam a támaszt jelentő 200 napos mozgóátlagtól (1,402).
- A japán jen piacát továbbra is oldalazás jellemzi a 76,25-ös támasz felett.
- Nagy mozgás volt tegnap a forint piacán, az árfolyam tovább gyengült, és a reggeli órákban már 279 forintot közelíti.
Határidős piacok:
- Mély mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap elesett a DAX-ban a korábbi mélypont. Ez az alkotmánybírósági határozattól való félelemnek (EFSF), a bankrendszer feltőkésítése körüli aggodalmakkal, na meg az USA-ban induló jelzálogkötvények körüli perekkel magyarázható. Ugyanakkor a politikusok egyre inkább béna kacsáknak tekinthetők. Csak puffogtatnak a levegőbe, de nem csinálnak túl sok mindent. Tegnap az USA elnöke is beszélt, a piacban volt némi várakozás, hogy bejelent valami átfogóbb programot a munkaerő csökkentésére, de ez nem történt meg. Így a medvehordák szabadon garázdálkodnak a piacokon. Ráadásul a svájci döntéshozók sem túl vérmesek a nyilatkozatokkal a legújabb CHF erősödés kapcsán. Így hát a macik egyre inkább bevadulnak. Egy-szó, mint száz egyre rosszabbul néz ki a világ. A BUX is kiesett alul a háromszögből tegnap, amelyet oly akkurátusan épített az elmúlt hetekben. S most úgy tűnik, hogy megcélozta a 12.000 - 13.000 pont örüli szintet. Ha pedig így van, akkor látunk még 3.000 Ft körüli OTP-t és 12.000 Ft körüli MOL-t. Habár sötét képet festettünk itt föl, szavainkat inkább a technikai elemzésből látható jövőképre, mint sem a fundamentális véleményünkre alapozzuk.Rövid hírek
- Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója az InfoRádióban elmondta, hogy javasolta a minisztériumnak, hogy az innovációs hozzájárulás ne az adóból legyen levonható, hanem azt a cégek fizessék be a költségvetés felé, majd később különböző pályázatok formájában igényelhessék vissza. Bogsch hozzátette, hogy a generikus termékek árcsökkentésére bevezetett vaklicit rendszer 3 milliárd forint mínuszt jelent a Richter számára. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Gazdasági hírek
- Az MNB ajánlásokat dolgozott ki a jelzáloghitelesek terheinek csökkentésére, valamint a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzésére, melyeket megvitatandó hamarosan találkozik Simor András jegybankelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.