Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Bár a nagy lejtmenetből feltápászkodtak a piacok tegnap nap végére, csak a Nasdaq ért a pozitív tartományba (Dow -0,3%; S&P -0,1%; Nasdaq +0,1%). A technológiai szektor, az ipari vállalatok, és a pénzügyi papírok tudtak emelkedni, az olaj, a telekom és a gyógyszer szektorindexek mínuszban zártak.
- A vártnál gyengébb makroadatok mellett a Moody's is borzolta a befektetők kedélyeit. A hitelminősítő ugyanis bejelentette, hogy negatívra ronthatja az USA „AAA" adósbesorolásának kilátását, amennyiben július közepéig nem emelik a törvényileg szabályozott abszolút értékű államadósság limitet.
- Csalódást okozott a heti munkanélküliségi statisztika. A frissen munkanélküli segélyért folyamodók száma csak 422 ezer főre csökkent múlt héten, a várt 417 ezerrel szemben. A tartósan segélyért folyamodók száma 3,715 millióra emelkedett.
- 1,2%-kal csökkent az ipari rendelésállomány, a várt 1%-os visszaeséssel szemben.
- Ma jelenik meg a kormányzati munkaerőpiaci jelentés, melyben nyilvánosságra kerül a munkanélküliségi ráta, valamint a foglalkoztatottság májusi alakulása. A piac feszülten várja az adatokat, félő, hogy az elmúlt hetek során látott makroszámok nyomán nem fog nagy örömöt okozni a jelentés.
- Az elemzői konszenzus szerint 9,0%-ról 8,9%-ra csökkenhet a munkanélküliség, és 165 ezer fővel emelkedhet a foglalkoztatottság a nem-mezőgazdasági szektorokban. Több elemző a napokban megjelent rossz hírek hatására rontotta a várakozását, ezek többsége magasabb munkanélküliségi rátát és alacsonyabb foglalkoztatottság bővülést vár.
Olaj és arany:
- Az olaj ára a vártnál jóval gyengébb készletadatok nyomán 1,8%-os mínuszban is járt, majd nap végére visszatért a 100 dolláros szint fölé a hordónkénti árfolyam. - Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint 2,9 millió hordóval emelkedtek a kőolaj készletek múlt héten, míg az elemzők 1,6 millió hordós csökkenést vártak. Jelenleg 373 millió hordóra rúg az amerikai készletállomány, ami már csak egy hajszálnyira van a 2009-es csúcshoz, 375 millió hordóhoz. A benzinkészletek is 2,6 millió hordóval emelkedtek, szemben a várt 900 ezer hordós szinthez, ám az állomány itt a szokott szinten (212 millió hordó) mozog.
- Az arany ára a tegnap kibontakozó tőkepiaci optimizmus során zuhant, majd a nap második felében, némileg visszaerősödött a nemesfém árfolyama. Jelenleg 1.530 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet: - Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei -0,6%, Shanghai +0,7%, Hang Seng - 0,4%, Kospi +0,0%, All Ordinaries -0,4%). A befektetők a partvonalat választották a délutáni amerikai munkaerő-piaci adat megjelenése előtt.
- Kicsúszott a talaj a japán exportőrök lába alól, miután a jen erősödni kezdett. Veszítettek értékükből a chip-gyártók is, miután egy riport arról számolt be, hogy az első negyedéves RAM értékesítések elmaradtak a várttól. (Elpida Memory -3,0%, Renesas Electronics -2,3%) Ismét esett a Sony (-0,4%), miután egy hackercsoport bejelentette, hogy feltörte a vállalat filmportálját. Az LG Electronics 2,3%-ot esett, miután bejelentette, hogy nem tapasztal fordulatot a mobiltelefon értékesítésében a negyedév során.
- Esett a kínai bankok árfolyama is, mivel ismét előtérbe kerültek a kormány megszorító intézkedései (CCBC -1,3%, Bank of China -1,0%).
- Hillary Clinton bejelentette, hogy már az FBI is vizsgálja, hogy valóban érte-e hackertámadás a Google e-mail rendszerét Kínában.
Devizák:
- Tegnap tovább gyengült a dollár az 1,45-ös ellenállásig. A szint áttörése esetén egészen az 1,495-ös maximumig nyílik tér felfelé.
- A japán fizetőeszköz stagnált a tegnapi kereskedés során, az árfolyam továbbra is a 80,7-es támaszon mozog.
- Tovább erősödött tegnap a hazai fizetőeszköz, a 266 forintos támasz áttörése után 265,5-ig süllyedt az EUR/HUF árfolyama.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban vannak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A magyar tőzsde valahogy kihúzta magát a tegnapi részvénypiaci öntésből, és pluszban fejezte be a kereskedést. Eközben a fejlett piaci részvények zuhantak, a DAX 2%-ot eset, a hazai piac zárásakor pedig az amerikai indexek is a mélyben voltak. Ma ezek után már igazán jó kérdés, hogy merre tovább. A befektetők feszülten várják az amerikai munkapiaci jelentést. Véleményünk szerint jó eséllyel láthatunk az elemzői konszenzusnál rosszabb adatokat (magasabb munkanélküliség, alacsonyabb foglalkoztatottság bővülés), de a piac is beárazta már az aggodalmakat. Kérdés, hogy mennyire lesz rossz ez a jelentés, illetve, hogy ebből mit áraztak be a befektetők. Úgy gondoljuk, hogy - ha nem is tartósan - de időlegesen jöhet egy lejtmenet az adat közlése után.
Vállalati hírek
7.000 forintra módosítottuk OTP célárunkat - vállalatelemzésünk összefoglalója
Az első negyedéves eredmény alapján felülvizsgáltuk középtávú előrejelzéseinket, és célárunkat 6.660 forintról 7.000 forintra emeltük. Ez a jelenlegi részvényárhoz képest 15%-os emelkedési potenciált jelent. Ezért megerősítjük Felhalmozás ajánlásunkat. Az OTP jelenleg a 2011-es könyv szerinti érték 1,11-szeresén, a 2011-es egy részvényre jutó eredménynek pedig 9,9-szeresén forog, ami 26%, illetve 11%-kal alacsonyabb az marzsaira, az orosz, a bolgár és az ukrán leányok marzsainak köszönhetően közép távon mégis emeltük nettó kamatbevétel előrejelzéseinket. 2011-ben 160,6 milliárd forintos adózott eredményt várunk a bankcsoporttól, ami 14%-kal alacsonyabb, mint a korábbi előrejelzésünk. 2011-ben 36%-os, 2012-ben pedig 42%-os profitbővüléssel számolunk az alaptevékenység esetében. Már a tavalyi évben is látszott, hogy egyre nagyobb szerephez jutnak a külföldi leánycégek, hiszen míg 2009-ben még veszteséget termeltek, addig 2010-ben már a csoport adózás előtti eredményének 18%-át adták. Előrejelzéseink szerint ez az arány 2012-ben pedig már elérheti a 44%-ot.
Rövid hírek
- Horvátország szeretné, ha a MOL-lal felülvizsgálnák az INA-ra vonatkozó 2003-es és 2009-es megállapodásokat. Djuro Popijac gazdasági miniszter szerint el kívánják érni azokat a célokat, amiket eddig nem sikerült, ugyanis a kormány célja, hogy megteremtse az ország energiaellátásának biztonságát és olyan beruházásokat hajtsanak végre, amiket eddig nem tettek. A hír nem ad okot aggodalomra. Olvasatunkban ez azt jelenti, hogy a kormány szeretné felgyorsítani a fejlesztési programot, ami mindkét fél célja, azonban ahhoz, hogy ezt végre lehessen hajtani, a MOL-nak megkérdőjelezhetetlen vezető szerepet kell kapnia az INA-ban. Nem tartjuk kizártnak, hogy a magyar kormánynál levő MOL-részvények kb. 10%-át adnák cserébe közvetlenül vagy közvetetten a horvát kormánynak INA részvényekért. Ez biztosítaná az energiaellátás biztonságát Horvátország számára és szavatolná a stabil tulajdonosi bázist, ami a MOL és az INA mélyebb integrációját tenné lehetővé.
- Mától osztalékszelvény nélkül forog a Richter. A társaság 860 forint osztalékot fizet részvényenként.
- Az FHB bejelentette, hogy 2011. június 2. napjával Dr. Landgraf Erik és Nguyen Hoang Viet felügyelő bizottsági tagsága - megbízatásuk időtartamának lejártára tekintettel - megszűnik. A fenti tisztségek megszűnése a nevezett személyek FHB bankcsoportban betöltött munkaviszonyát és esetleges egyéb tisztségeit nem érinti. Árfolyamhatásra nem számítunk.