Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Gyorsan kiradírozták a Fed üzenetét követő plusszaikat az amerikai indexek és több mint 4%-os mínuszban zártak végül (Dow -4,6%, S&P -4,4%, Nasdaq -4,1%).
- Az USA leminősítésének visszhangja lassan elcsendesedik. Sőt, rekord alacsony hozamon keltek el a tegnapi aukción az amerikai kötvények. A 10 éves papírokból 24 milliárd dollárnyi kelt el, méghozzá 2,14%-os hozam mellett. A megajánlott mennyiségre több mint háromszoros volt a jelentkezés. Vagyis az amerikai kötvények a befektetők szemében továbbra is biztos befektetésnek minősülnek. Azért lett ismét fontos ez a kérdés, mivel felerősödtek a Franciaország esetleges leminősítését valószínűsítő vélemények. Igaz, az S&P kijelentette, hogy az ország AAA minősítése és stabil kilátásai nincsenek veszélyben. Ehhez később a Moody's és a Fitch is csatlakozott.
- A befektetők remegő kezeire utal a VIX index is, mely ismét 40 pont közelébe emelkedett.
- Leginkább a bankszektor esett (-6,9%). A Bank of America például 10,9%-os mínuszban zárta a kereskedést.
- Ma a júniusi külkereskedelmi mérleg lát napvilágot, illetve néhány fontos munkapiaci adat.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama pozitív nyitást követően egy szűk sávban oldalazott a tegnapi kereskedés során. A reggeli órákban sem láttunk nagy mozgásokat, 82,6 környékén araszol a kurzus. Hatalmasat zuhantak tegnap a kőolajkészletek, a várt 1,35 millió hordós emelkedéssel szemben 5,2 millióval csökkentek a készletek. Benzin terén 1,5 millió hordós csökkenést láthattunk a várt 900 ezer hordós emelkedéssel szemben.
- Tegnap ismét hatalmasat rallyzott az arany, harmadik napja törtelen az emelkedés. Zárásra 1.793-ig emelkedett a kurzus, melyet a reggeli órákban enyhe korrekció követett (1.785 dollár). Az árfolyam meglehetősen túlvett, ezért bármikor elindulhat egy gyors korrekció.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,7%, Shaghai Composite +0,3%, Hang Seng -1,2%, Kospi +0,7%, All Ordinaries +0,1%). Olyan hírek láttak napvilágot, mely szerint kínai befektetési és nyugdíjalapok jelentek meg a vásárlók között.
- Japánban a géprendelések száma havi szinten 7,7%-kal nőtt, ami pozitív meglepetést okozott, mivel a piac csak 1,9%-os bővüléssel számolt. Az ausztrál munkanélküliségi adat azonban csalódást okozott. A várt stagnálás helyett 4,9%-ról 5,1%-ra nőtt a munkanélküliségi ráta. A koreai jegybank változatlan szinten 3,25%-on hagyta az alapkamatot.
- Emelkedtek a légitársaságok, mivel a meredeken zuhanó olajárak miatt a költségeik csökkenhetnek (Air China +2,0%, China Eastern Airlines +3,0%).
- Az elmúlt napok jelentős esése után a pénzügyi szektor árazása is vonzóvá vált, így ezek a részvények is emelkedtek (CCBC +2,5%, Bank of China +0,7%).
- A kedvezőtlen negyedéves eredmények miatt esett a Cathay Pacific Airlines (-3,2%) árfolyama. Az ausztrál Telstra telekom cég azonban a vártnál jobb eredményt publikált, így árfolyama 6,2%-ot ugrott.
- Legnagyobb mértékben a japán pénzügyi szektor és az exportőrök estek.
Devizák:
- A dollár ismét irányt váltott és erősödött a tegnapi kereskedés során. Zárásra 1,42-ig süllyedt az EUR/USD árfolyama.
- Enyhe erősödést láthattunk tegnap a jen piacán. A japán fizetőeszköz már csak hajszálnyira van a 76,25-ös támasztól.
- A forint nagyot gyengült tegnap az euróval szemben, 272-ről 277-ig rallyzott az árfolyam. Tegnap 270-ig emelkedett a CHF/HUF devizapár, majd ezt követően 264-ig korrigált a reggeli órákban.
Határidős piacok:
- A pozitív tartományban vannak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
A magyar piac kezdi behozni a nyugati társakat. Tegnap hatalmasat zuhant, miközben a fejlett piacokon már nem született új mélypont. Persze ez nem jelent túl sokat, de mintha egy kis megnyugvás jöhetne a piacokra. Ez pont arra lehet jó, hogy a tegnap elesett szinteket esetleg visszateszteljék az instrumentumok. A MOL esetén a 16 300 Ft-ról beszélünk, míg az OTP esetén a 4 300 Ft-ról. Ugyanakkor lefelé a MOL-ban 14 800 Ft-nál látunk támaszt, míg az OTP esetében 3 800 Ft-nál. (Ezek az első támasz szintek.) A jelenlegi kockázatkerülési hullámban vagy jó makrogazdasági adatok vagy valami jelentősebb bejelentés a gazdasági döntéshozók részéről hozhatna megnyugvást. Az egy fontos jel is lenne a fordulatra. Egyelőre ilyen jel nem látszik.
Rövid hírek
- A bajba jutott devizahitelesek holnaptól igényelhetik a kormány által korábban jóváhagyott könnyítést (rögzített árfolyamon történő havi törlesztés). Az intézkedés októbertől lehet effektív, ami fékezheti a bankok NPL rátájának növekedését. Ez pozitív lenne a magyar bankrendszerre nézve. Napvilágot láttak azonban olyan hírek is, mely szerint a rögzített árfolyamon történő törlesztés lejárta után a havi törlesztőrészletek maximum 15%-kal nőhetnének. Ez azt jelenti, hogy a problémás hitelek visszafizetése a be nem látható jövőbe húzódna, ami negatív a bankok szempontjából.
- Az OTP román leánybankja felajánlja svájci frank-hiteles ügyfeleinek, hogy tőketörlesztésüket két évre elfüggeszthetik. Ezen kívül hat hónapon át kamatkedvezményt is igényelhetnek az erre rászorulók. Az OTP román leánya azonban nem olyan jelentős a csoporton belül, hogy ezen intézkedéseknek jelentős hatásuk legyen a csoportszintű NPL rátára.