Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az USA tőzsdéi Martin Luther King napja miatt zárva tartottak tegnap, Európában visszatért a bika a parkettre. Nem hatották meg a vevőket az S&P pénteki leminősítései, a francia állampapír aukció gond nélkül zajlott. Az ESFS elvesztette legjobb besorolását, a Moody's azonban stabilan hagyta a francia minősítést.
- Franciaország 1,9 milliárd eurónyi egyéves lejáratú kötvényt bocsátott ki, az átlaghozam 0,406%-ra csökkent a január 9-i aukció 0,454%-os hozamáról. A Standard&Poor's hitelminősítő megvonta az országtól a legjobb „AAA" hitelbesorolást pénteken, a befektetők azonban nem ijedtek meg a leminősítéstől.
- A Moody's nem minősítette le Franciaországot, és az „AAA" besoroláshoz tartózó kilátás is stabil maradt. A hitelminősítő azonban hozzátette, hogy az ország problémákkal küzd.
- Az európai mentőalap, az EFSF adósbesorolását is „AA+"-ra rontotta a Standard&Poor's tegnap, a korábbi „AAA" minősítésről. A lépés nem volt meglepő a pénteki euróövezeti leminősítések után. Az EFSF vezetője, Klaus Regling a lépésre válaszul elmondta, az „AA+" besorolás nem fogja csökkenteni az alap 440 milliárd eurós hitelezési kapacitását, és az alap erejét.
- A Citigroup és a Wells Fargo folytatja ma a gyorsjelentési szezont, makro oldalról pedig a New-York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index érintheti a kereskedést.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára 1,7%-kal emelkedett ma reggel a tegnapi kis esést követően. Jelenleg 100,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A dollár tegnapi gyengülése mellett a fokozódó geopolitikai feszültség is segítette az olaj áremelkedését. Franciaország az Irán elleni EU-embargót sürgeti, Szaúd-Arábia pedig 100 dolláron szeretné stabilizálni a nyersanyag árát az arab ország olajminisztere szerint.
- Az arany ára 0,9%-ot emelkedett ma reggel, és jelenleg 1.659 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A jó makroadatok segítették a távol keleti piacokat, kínai tőzsde nagyot rallyzott a hajnali kereskedésben (Nikkei 1,05%, Hang Seng 2,55%, Shaghai 4,18%)
- A kínai statisztikai hivatal szerint, a gazdaság 8,9%-kal nőtt a negyedik negyedévben, miközben az elemzők 8,7%-os bővülésre számítottak. Az évesített adat meghaladta ugyan az előrejelzésket, de az előző negyedéves 9,1%-hoz képest gyengébb adatot publikáltak.
- A kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés is meghaladta a várakozásokat. Az előbbi 17,1%-kal bővült 17% helyett, az utóbbi adat pedig kiemelkedően jó lett. Az évesített decemberi ipari termelés 12,8% lett, az előzetes 12,3% helyett.
Devizák:
- Gyengüléssel töltötte a tegnapi kereskedést a forint. 309,2 környékén indította a napot, majd folyamatos gyengülést követően 312,7-nél zárt. A ma reggeli órákban fordult a hangulat, és 311,5-ig erősödött vissza a hazai fizetőeszköz.
- Mivel az amerikai piacok zárva voltak, érdemi elmozdulás nélkül telt a kereskedés a dollár piacán. A mélypont közelében, 1,265-nél stagnált az EUR/USD árfolyama, majd a reggeli órákban gyengülésnek indult a dollár, és 1,273-ig emelkedett a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Erste kommentár
Leminősítések, aggodalom Görögország körül, s lehetne folytatni a sort. A piacok pedig egyre följebb araszolnak. Torlódnak a kitörési pontokhoz. Ráadásul reményt ad, hogy a kínai GDP is jobb lett a vártnál. A gazdaság motorjai beindulni látszanak. Ugyan Magyarország körül továbbra is folynak a csatározások, de lássuk be, a magyar kormány a „nagy honvédő háborújában" elbukni látszik az EU-s fegyvernökökkel szemben. Így is úgy is kapitulálni fog - ha tényleg felelősséget vállaló kormány -, ugyanis nem engedheti meg, hogy jelentős, évi 1,5-2 Mrd euróról, a GDP 1,5-2%-át kitevő ingyen pénzről lemondjon az ország. Csak hogy világosan lássunk: családonként mintegy évi 200.000 Ft-ról beszélünk. Ha netán a teljes támogatás megszűnne, akkor ez az érték megközelítené a 300.000 Ft-ot. Ezt az előnyt valószínűleg nem szabad feladni. Vagyis meg kell egyezni az EU-val és az IMF-fel. Ha pedig van egyezség, akkor véget ér az unortodox gazdaságpolitika, lesz költségvetési fegyelem. Ráadásul a kiadási oldal végre tényleg lefaragásra kerül, amely a versenyképességet fogja növelni. Az pedig lendületet fog adni az ország felemelkedésének. Ha a piacra nézünk, a fenti szavak optimizmusa megjelenik a grafikonon is, hiszen a BUX újra a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölött evickél, s készül lendületet venni, hogy a 17.700 pontos szint áttörése után a 19.600-nál levő 200 napos mozgóátlagig emelkedjen.
Vállalati hírek
- A Siemens-re adott ajánlást a korábbi vételről tartásra módosította a Berenberg.
- BMW: Az európai autógyártók szervezetének adatai szerint tavaly 1,4%-kal, 13,6 millióra csökkent a gépjármű regisztrációk száma. A vesztesek a Fiat, a Peugeot Citroen és a Renault volt. Ez azt mutatja, amit eddig is tudtunk, hogy a prémium gyártók a válság nyertesei.
- A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság adatai szerint tavaly decemberben 47 ezerrel nőtt a mobil előfizetések száma, a penetráció elérte a 117%-ot. Míg a T-Mobile-nak és a Vodafone-nak 30.000-30.000-rel több ügyfele volt, addig a Telenor 10.000 ügyfelet veszített. A T-Mobile piaci részesedése 44,93%-ról 45,03%-ra nőtt. A hír nem jelentős, de kedvező a Magyar Telekomra nézve.
- A PannErgy 2012. január 13-án 1.500 darab saját részvényt vásárolt 615 forintos átlagáron, január 16-án pedig további 2.000 darabot 613 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.098.344 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,72%-a.
Gazdasági hírek
- Sajtóértesülések szerint az Európai Bizottság ma megindítja a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen, hiszen hazánk nem módosította a kifogásolt törvényeket. Az eljárás három területet érint: (i) a nemrég elfogadott jegybanktörvényt, (ii) a bírák kinevezését (és korai nyugdíjazását), valamint (iii) az adatvédelmi szabályok megváltoztatása, az adatvédelmi ombudsmani lemondatása. Az Európai Bizottság magyar idő szerint 1 órakor ül össze. Az első lépés, hogy a Bizottság hivatalos eljárást küld a magyar kormánynak az eljárás megindításáról, megjelölve a válaszadási határidőt. Ez általában két hónap szokott lenni, de most akár rövidebb is lehet. A második fázisban a Bizottság indoklással ellátott véleményt küld a tagországnak, melyben javaslatot tesz a kifogásolt törvények módosítására. Ennek határideje szintén két hónap. Ha Magyarország ennek sem tesz eleget, akkor az Európai Bíróság elé idézhetik, és bírságot szabhatnak ki rá. Bár a hír egyértelműen kedvezőtlen, piacbefolyásoló hatása nem lesz.