Erste kommentár
Görög öröm, görög bánat. Kérdés, hogy a megszorító intézkedések elfogadása után a tüntetők tényleg forradalmat csinálnak-e. Szerintünk nem, de nem is ez a fontos. Eljött a rég várt korrekció, a medve pénteken megmutatta magát teljes valójában. Ezután természetes, hogy azért a bika is ad néhány pofont, hogy aztán átmenetileg visszavonuljon, és fölkészüljön a következő nagyobb ütközetre, amikor is újra hosszabb időre övé lesz a terep. Így a forint megint „erősködik", akárcsak az ázsiai piacok az alapvetően negatív ázsiai hírek ellenére. A Richter átmenetileg fordulhat a 20 napos mozgóátlagról, akárcsak az OTP vagy a MOL, s akkor már természetesen a BUX is. Szerintünk a magyar index nem fogja most megkísérelni a lokális csúcsdöntést, de azért araszolhat fölfelé a 200 és 20 napos mozgóátlagok kereszteződésétől, amely erős támaszt jelent.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az amerikai részvényindexek pénteken még mínuszban fejezték be a kereskedést (Dow -0,7%; S&P -0,7%; Nasdaq -0,8%), ma reggel azonban kedvezően alakulnak a határidős indexek, mivel vasárnap este a görög parlament elfogadta a megszorító intézkedéseket. Az eurócsoport szerdai ülésén születhet döntés az újabb görög mentőcsomagról.
- A költségvetési kiigazítás elfogadása feltétele volt az újabb 130 milliárd eurós európai mentőcsomagnak, mely nélkül márciusban csődbe menne Görögország. Szerdán ül össze az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport, ekkor születhet meg a mentőcsomagról szóló döntés.
- A parlamenti döntést heves utcai zavargások kísérték Athénban, kérdés, hogy a lakosság idővel elfogadja-e a kiigazításokat. A megvalósítási kockázatok tehát jelentősek.
- Az USA-ból pénteken még negatív hírek jöttek. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a vártnál nagyobb mértékben 72,5 pontra csökkent februárban, az előzetes adatok szerint. Az előrejelzésekkel megegyezően 48,8 milliárd dollárra emelkedett az amerikai külkereskedelmi hiány decemberben.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára pénteken 1,2%-kal csökkent, majd ma reggel 0,9% erősödés után 99,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A görög parlament döntését övező optimizmus mellett az Irán elleni embargó erősödése is emelte az olaj árát. Több cég ugyanis - melyek összesen több mint 100 olajszállító hajót üzemeltetnek - megtagadta az iráni olaj szállítását.
- Az arany ára csak kismértékben mozdult pénteken és ma is. Jelenleg 1.727 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai indexek alapvetően emelkednek, ez alól csak Kína kivétel (Shaghai -0,01%; Hong Kong +0,77%; Nikkei +0,58%)
- Míg Ázsia nagy része örül a görög parlamenti jóváhagyásnak, Kínában Wufu városára figyelnek, amely felfüggesztette az állami támogatásokat az ingatlan piacon. Ezért a kínai ingatlanfejlesztők részvényei esnek.
- Az ingatlanpiaci aggodalmakat még az sem tudta feledtetni, hogy a miniszterelnök szerint most a finomhangolás korszaka jön Kínában, amellyel azt sugallta, hogy valamiféle fiskális lazítást láthatunk majd a közeljövőben. A negatívumokat ráadásul az is erősítette, hogy januárban a 738 Mrd jüan hitelt adtak a bankok, amely az elmúlt öt év legalacsonyabb januári értéke.
- Japánban publikálták a GDP-t, amely 1,3% helyett 2,3%-kal csökkent.
Devizák:
- A forint pénteken 0,8%-kal, 294 fölé gyengült az euróval szemben, ma reggel azonban kis korrekció után 293 körül tartózkodik az EUR/HUF árfolyama.
- A dollár is gyengülésnek indult az euróval szemben a Görögországból érkezett jó hírek nyomán, és a jen is veszít az értékéből a kedvező hangulatban. Jelenleg 1,324 körül mozog az EUR/USD keresztárfolyam, míg 77,65 a dollár jennel szembeni ára.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai és európai határidős indexek a ma reggeli optimizmusban.
Vállalati hírek
- A Bank Austria, az Unicredit leányvállalata újabb 100 millió eurót ír le a görög követeléseiből, a vezérigazgató WirtschaftsBlatt újságnak adott interjúja szerint. A vezető hozzátette, hogy alaptalan pletyka, hogy az Unicredit értékesítené német leányvállalatát, a HVB Bankot.
- A Total újraindította a termelést a líbiai Mabrouk olajmezőn, mondta Bernard Avignon, a vállalat északafrikai vezetője. Jelenleg 22 ezer hordó olajat termel a mező, szemben a háború előtti 30 ezer hordós kitermeléssel.
- Az Expansion spanyol lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva írja, hogy a Banco Santander spanyol bank tárgyalásokat folytat a Morgan Stanley-vel 700 millió euró értékű ingatlan értékesítéséről. Az ügylet több irodaépületet is magába foglalhat, melyek tulajdonosa jelenleg a bank ingatlan alapja, a Santander Banif Inmobiliario. Az újság információi szerint az eredetileg tervezett 3 milliárd eurós ingatlanértékesítést a nyomott eszközárak miatt elhalasztották.
- A Népszabadság információi szerint a Daimler március végén kezdheti el a Mercedes B-osztály gyártását Kecskeméten. Az újság szerint folyik már a gyártás tesztelése.
- Magyar Telekom: a mobilinternet előfizetők száma elérte az 1 milliót, így a T-Mobile piaci részesedése 48,7%.
- A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 2012. február 7-én történt részvény-elidegenítése következtében az alap által birtokolt Richter részvények száma az 5%-os minimális küszöbérték alá csökkent. Szerintünk az AKK a becsült 240,000 ezer részvény nagy részét még ősszel adta el. Most mintegy 900,000 ezer részvénnyel rendelkezhet az alap.
Gazdasági hírek
- Ma kezdődik a parlament tavaszi ülésszaka. Várhatóan ma szavaznak az uniós fiskális paktumról, és remélhetőleg hamarosan módosítják az EU által kifogásolt jogszabályokat is.