Nemzetközi hírek
USA: Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow +0,3%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,3%).Némileg oszlottak a Dubai-al kapcsolatos aggodalmak, miután az Egyesült Arab Emírségek Abu Dhabi székhelyű központi bankja tegnap a belföldi és külföldi bankok megsegítéséről beszélt, melyek hitelezői a Dubai World Holdingnak. Tegnap Dubai pénzügyminisztere azonban arról beszélt, hogy nincsen állami garancia az állami tulajdonban levő vállalat kötvényein, így a hitelekért a kötvényeseknek kell felelősséget vállalniuk. Megkezdődött a tárgyalás a bankok, és a Dubai World között összesen 26 milliárd dollár értékű hitel átstrukturálásáról. A Chicago-i beszerzési menedzser index értéke a várt esés helyett 56 pontra nőtt, mely pozitív üzenet a gazdaság felé.
Olaj és arany: 77 dollár fölé erősödött az olaj ára (+1,6%) az ismét jóra forduló hangulat közepette. Akőolaj szempontjából fontos adatok ma és holnap látnak napvilágot. Az Amerikai Olaj Intézet ma, míg az Energiaügyi Hivatal holnap teszi közzé heti készletváltozási adatait. Az arany ára 1.180 dollárnál, a történelmi csúcs közelében tartózkodik. Tegnap nem volt számottevő elmozdulás a nemesfém árában.
Makrogazdaság: A német termelői árak a vártnál kisebb mértékben, 1,7%-ot estek októberben év/évalapon. A délelőtt folyamán megjelenik az ipari beszerzési menedzser index, valamint a novemberi munkanélküliségi ráta. Beszerzési menedzser indexet publikál az Eurózóna és az USA is (ISM). Amerika ezen kívül lakáspiaci és gépjármű értékesítési adatokat tesz közzé.
Távol-Kelet: Ázsiában is folytatódott az emelkedés (Nikkei +2,4%; Hang Seng +0,6%; Shanghai +1,4%;Kospi +0,9%). A pénzügyi papírok viszik a prímet (KB Financial +0,9%, Shinhan Financial +1,1%), a japán exportőröket pedig a gyengülő jen is segíti (Sony +0,9%, Canon +1,1%, Toyota Motor +2,6%). Utóbbi hátterében az állhat, hogy a Bank of Japan rendkívüli ülést tartott ma, melyen a monetáris szabályozás lazításáról döntöttek. A Mitsubishi UFJ Financial Group 2,0%-kal drágult, miután bejelentette, hogy új részvények kibocsátásával 12,24 milliárd dollárnyi friss tőkét vonna be. A Reserve Bank of Australia lassan visszavonja gazdaságösztönző intézkedéseit, ezért 25 bázisponttal 3,75%-ra emelte a kötelező tartalékrátát, mivel az ország gazdasága a talpra állás jeleit mutatja. Elemzők az elkövetkező 12 hónapban a többi ázsiai országban is kamatemelésre számítanak, melyből a bankok jócskán profitálhatnak.
Devizák: Megpihent az EUR/USD, tegnap az 1,505-ös ellenállás alatt oldalazott az árfolyam. A reggeliórákban 1,503 környékén mozog a kurzus. Tegnap ismét erősödött a jen a dollárral szemben, de a reggeli órákban látványos gyengülésnek indult a japán fizetőeszköz. Jelenleg 86,9 az árfolyam. A forint tegnap a 275-ös ellenállásig gyengült az euróval szemben.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
Megnyugodnak a kedélyek, jönnek az ünnepek, a tartalék pénzek is elköltésre kerülnek a börzén, amelynek tegnap láttuk is a hatását. A legszembetűnőbb a forint divergenciája. A részvénypiaci akciók következtében már rég 270 Ft alatt kellene lennie egy euró árfolyamának, ezzel szemben alig tud elszakadni a 275 körüli ellenállás szinttől. Habár az euró vígan táncol az 1,5-ös szint fölött a dollárral szemben, az is inkább megállni látszik, és közben a japán jen sem akár igazán gyengülni. Sőt, az olaj sem csillog már olyan feketén, a rallyban most már inkább csak a részvénypiacok vesznek részt. Persze lehet, hogy ez tényleg csak az alapkezelők trükkje. Mindenestre ha ez sokáig így marad, és más kockázatos eszközosztályok nem tudják követni az emelkedést, az rossz jel lesz a piaci kilátások tekintetében.
Vállalati hírek
Ma nem jelent meg vezető vállalati hír.
Rövid hírek
- A Népszabadság szerint a MOL eladná a 2007-ben alapított energiakereskedő cégének 50%-át. (A gáz üzletágat a MOL már korábban értékesítette az E.On-nak.) Az energiakereskedő elsősorban a holding részei közötti kereskedelmet bonyolítja, de a szabad piacon is aktív. Tavaly 80 milliárdos forgalmat és 3 milliárd forintos profitot ért el. A vevő a Normeston nevű offshore cég. A hírek szerint a tranzakció az EMFESZ-hez köthető. Az új kereskedő vállalat valószínűleg gázzal látná el a bajba került független gázkereskedőt, az EMFESZ-t vagy közvetlenül annak ügyfeleit. Sajnos, sok részletre eddig nem derült fény és a MOL az elbírálásig (várhatóan december közepe) nem óhajtja kommentálni az ügyet. Nem számítunk jelentős árfolyamhatásra, mivel a tranzakció túl kicsi ahhoz, hogy befolyásolja a részvény értékelését.
- Hárman jelentkeztek az INA-nál a Crobenz-ért. A potenciális vevők: az orosz Lukoil, az osztrák OMV és a szlovén Petrol. A három vállalat közül csak utóbbi ismerte el, hogy valóban küldött szándéknyilatkozatot. A tender november 25-én zárult.
- OTP, FHB: Késik a bankok Magatartás Kódexének hatályba lépése, mivel a Parlament még nem szavazta meg a Hitelintézeti törvényt. Mindezek ellenére a bankok vállalták, hogy önként betartják a Kódexben foglaltakat addig is, amíg az hatályba lép. Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.