Nemzetközi hírek
USA:
- Augusztus óta nem esett ekkorát az S&P500 amerikai vezető részvényindex, mint a tegnapi kereskedés során. A vezető indexek 1,5%-nál is nagyobb mínuszban zártak (Dow -1,5%; S&P -1,6%; Nasdaq -1,8%).
- Ezúttal nem a bankpapírok mozgatták leginkább a piacokat, bár a Dow-n belül a Bank of America hozta a leggyengébb teljesítményt (-4,4%) a negatív híreket tartalmazó gyorsjelentése következtében. A szektorok közül az olajpiaci vállalatok teljesítettek a leggyengébben az olajár tegnapi jelentős esése nyomán.
- A kínai jegybank 0,25% pontos kamatemelése váratlanul érte a világot. A rendkívüli ülés keretében hozott döntés negatívan hatott a globális kockázatvállalási kedvre, mivel a lépés a kínai gazdasági növekedés hűtését célozza, ami kihatással van a világgazdaságra is. A lépést követően erős felértékelődésbe kezdett a dollár az euróval szemben, ami szintén negatívan hatott a részvény- és árupiacokra.
- A tegnap közölt lakásépítési statisztika pozitív meglepetést hozott, a várt 3%-os csökkenéssel szemben, 0,3%-kal bővülni tudott a megkezdett házépítések száma szeptemberben. A kiadott építési engedélyek száma azonban a várt emelkedéssel szemben 5,6%-ot zuhant a hónap során. Az adat azonban csak limitált negatív hatással rendelkezik, hiszen e statisztika meglehetősen volatilis.
- A vállalatok vegyes teljesítményről számoltak be. A Bank of America a várt 14,3 cent részvényenkénti nyereség (Bloomberg konszenzus) helyett 77 centes veszteséget ért el, egy egyszeri tétel miatt. E tétel nélkül részvényenként 26 cent lett volna az EPS, ami magasabb, mint várták. A 3,1 milliárd dolláros eredményt egy 10,4 milliárdos goodwill-leírás húzta negatívba, amelyet a kártyaszolgáltatási üzletág új szabályozása miatt volt kénytelen leírni a bank. A kamat és díjbevételek enyhén elmaradtak az elemzői konszenzustól. A piacnyitás előtt közölt gyorsjelentés heves érzelmeket váltott ki a piacon. A kezdetben enyhén pozitív fogadtatás nap végére 4,4%-os mínuszba fordult.
- A Goldman Sachs a vártnál jobb, 2,98 dolláros részvényenkénti eredményről, és jelentősen nagyobb kamat- és díjbevételről számolt be piacnyitás előtt. Ez az eredmény és bevétel azonban így is 40, illetve 30%-os csökkenést mutat a tavalyi év azonos időszakához képest. A piac kezdetben pozitívan fogadta a hírt, és a részvények 3%-nál nagyobb pluszban tartózkodtak, majd délután a hétfői zárószintre esett vissza az árfolyam.
- A Coca-Cola is a vártnál nagyobb, 92 centes részvényenkénti profitról (12% növekedés év/év) és az előrejelzéseket szintén meghaladó 8,4 milliárd dolláros árbevételről (közel 5%-os növekedés év/év) számolt be gyorsjelentésében. A piac pozitívan fogadta a hírt, a Coca-Cola részvényei a negatív hangulatban is 0,6%-os pluszban zártak (a Dow legerősebb tagja lett tegnap), bár kezdetben még esett az árfolyam.
- A Yahoo! profitja több mint duplájára emelkedett tavaly óta. A 19 centes EPS a várakozásokat is felülteljesítette. Az árbevétel azonban csak minimális szinten, 1,6 milliárd dollárra nőtt, az elemzők azonban csökkenésre számítottak. A gyorsjelentés kereskedés utáni publikálását heves reakciók követték az OTC piacon. Az árfolyam a pozitív és negatív tartományba is erősen kilendült, a piac nem tudta eldönteni, hogy örüljön vagy sem a gyorsjelentés után. Végül 1% körüli plusz alakult ki az OTC piacon, míg előtte, a kereskedés során 2,7%-ot esett a részvény árfolyama.
- A Johnson&Johnson eredménye szintén felülmúlta az előrejelzéseket (EPS 1,23 dollár), a bevétel azonban a várt növekedéssel szemben csökkent a tavalyi harmadik negyedév óta.
- Ma is számos fontos gyorsjelentés lát napvilágot (Morgan Stanley, Boeing, e-Bay, Wells Fargo), valamint megjelenik a Fed bézs könyve, mely szintén piacmozgató hatással bírhat.
Olaj és arany:
- A rendkívüli kínai jegybanki kamatemelés hirtelen erősödés indította a dollár árfolyamát, ami erős korrekciót váltott ki az árupiacokon.
- Az olaj árfolyama 4,3%-kal, 80 dollár alá esett tegnap, majd ma reggel már 80,15 dollár körül kereskedtek a kőolaj hordójával. Az olaj ára június óta nem esett ilyen mértékben.
Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma közli a múlt heti készletadatokat. Az elemzők a kőolaj terén 1,5 millió hordós emelkedést, míg benzin terén 1,5 millió hordós raktárkészlet csökkenést jeleznek előre.
- Az arany ára is erősen korrigált a dollárerősödés következtében. Tegnap 2,6%-ot esett az árfolyam, ma reggel pedig 1.340 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az indexek ma reggel (Nikkei -1,6%, Hang Seng -0,6%, Shanghai Composite +0,1%, Kospi +0,9%, All Ordinaries -0,7%).
- A Kínai Jegybank tegnap egy negyed százalékpontos huszárvágással 5,56%-ra emelte a hitelezési és 2,5%-ra a betéti alapkamatot. A lépés nyomán nemcsak a fejlett országok indexei kezdtek mélyrepülésbe, hanem az ázsiaiak is mély mínuszokban nyitottak. Egyedül a kínai indexnek sikerült feltápászkodnia, mivel a piaci szereplők úgy vélik, folytatódik az ázsiai ország dinamikus gazdasági növekedése. Ezen kívül a lépés kedvezően befolyásolhatja a kínai bankok 2011-es eredményét.
- Estek az ingatlanfejlesztők részvényei, mivel a megemelkedett hitelköltségek visszavethetik a lakások iránti keresletet (Guangzhou -5,4%, Shimao -4,8%, Agile -5,5%).
- A csökkenő nyersanyagárak magukkal rántották a Rio Tinto-t (-1,8%) és a BHP Billiton-t (-0,9%).
- Ma reggel ismét erősödött a jen, ami nem tett jót az exportőröknek (Canon -2,2%, Panasonic -1,8%).
Devizák:
- A váratlan kínai kamatemelést követően erősödni kezdett a dollár az euróval szemben. A korrekció már várható volt, hiszen hetek óta gyengül a tengerentúli fizetőeszköz. Az 1,38-as szinten mozog areggeli órákban a kurzus.
- A jen továbbra is 81 felett stagnál.
- A forint tegnap tovább gyengült, és az árfolyam áttörte a 276-os szintet. A hajnali kereskedésben már 277,5 felett jár a devizapár.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Csúnya esést láthattunk az USA piacain tegnap. Ráadásul szinte minden szektort érintett. Az olajrészvények a csökkenő kőolaj árak miatt estek. A bankokat az eseteleges kötvény visszavásárlások miatt tartották tűz alatt, ugyanis a rossz jelzálogkötvényeket várhatóan vissza kell vásárolni. Másrészt a vállalati eredmények sem okoztak túl nagy örömöt annak ellenére, hogy alapvetően jók lettek. Mi úgy látjuk, hogy a korábbi emelkedéseket korrigálja a piac. Sőt, a Fed-élénkítés is beárazódott, s itt az ideje a profitrealizálásnak. Remélhetőleg nem is lesz több belőle, annak ellenére, hogy a negatív hangok a dupla W alakú válsággal kapcsolatban újra erőre kaptak.
Vállalati hírek
Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója interjút adott a Népszabadságnak
Az interjú főbb pontjai:
- Hernádi megismételte, bár nem örül a válságadónak, de az EU által támasztott hiánycél teljesítéséhez szükségesnek tartja.
- A cég mintegy 300 milliárd forintos beruházási programját csökkenti a fizetendő 20 milliárdos adó.
- Rossz üzenetnek tartja a Robin Hood adó (15-20 milliárd forint) esetleges meghosszabbítását.
- A válságadó kapcsán hiányolta az érintett cégekkel történő egyeztetéseket.
- Cáfolta azokat a korábbi híreszteléseket, hogy a MOL igazgatósági elnöki székét a nemzetgazdasági miniszteri bársonyszékre cserélné. Nem merült fel az sem, hogy változás lenne a MOL élén. Az interjú nem tartalmazott igazán újdonságot, de úgy tűnik, hogy a kormánynak szándékában áll a Robin Hood adó meghosszabbítása. Épp a Parlament előtt van az a törvénytervezet, mely alapján a Robin Hood adót határozatlan időre meghosszabbítanák, illetve 2013-tól a jelenlegi 19%-ról 10%-ra csökkentenék a társasági adót. Ezen lépések hatása elhanyagolható a MOL értékelésére nézve, azonban az üzenet mindenképpen negatív.
Az RPS Energy független riportja szerint a magyar-szlovén határnál fekvő mező 13,5 milliárd köbméter nem konvencionális gázt rejt 2-3 kilométeres mélységben. Fontos azonban tudni, hogy az ilyen gáz kitermelése bonyolult technikai eljárást követel meg. A magyar területen levő mező infrastruktúrája kiváló. A mező 50%- ban az Ascent Petroleum, 50%-ban a MOL tulajdonában van. Az első kút (P-11) fúrása 2010 novemberében kezdődhet. A hír pozitív, mivel siker esetén kb. 3 milliárd köbméter gáz illetné a MOL-t. (A jelenlegi árakkal kalkulálva a kitermelésből származó árbevétel 1 milliárd dollár körül lenne, azonban a profitra nem lehet előrejelzést adni, mivel nem ismert, hogy mekkora költséggel jár a projekt.) Árfolyamhatásra nem számítunk.
A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint az év első kilenc hónapjában 9,8%-kal csökkent az üzemanyag fogyasztás az országban. A hír negatív, azonban a piac számított rá, ezért árfolyamhatást nem várunk.
Rövid hírek
- 720 forintról 600 forintra csökkentettük Magyar Telekom célárunkat. A papírt továbbra is Tartásra ajánljuk. Ma megjelent cégelemzésünk főbb pontjai:
- A válságadó miatt 43-45%-kal csökken az idei és a jövő évi egy részvényre jutó eredmény
- Az osztalék korábbi mértéke nem tartható, és jövőre akár 40 forintig is csökkenhet részvényenként
- Üzemi szinten javulást várunk a harmadik negyedévben, mivel lassulhat az árbevétel és az EBITDA csökkenésének üteme
- Magyar Telekom: A távközlési cégek ellenzik a válságadót, mivel arról a kormány nem egyeztetett velük. A Vodafone ezért tárgyalásokat kezdeményez a kormánnyal. A cégek az adó mértékét és időtartamát sem találják elfogadhatónak. Az adó miatt csökkenteni fogják beruházásaikat. A hír nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.