Nemzetközi hírek
USA:
- Péntek nap végére megerősödtek az amerikai részvényindexek, a kereskedés viszonylag nyugodtan telt (Dow +0,5%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,3%). Az S&P majdnem elérte az 1.111 pontnál húzódó 200 napos mozgóátlagot.
- A nagykereskedelmi készletállomány a vártnál jóval nagyobb mértékben, 1,3%-kal emelkedett júliusban. A 2 éve nem látott bővülés mögött az áll, hogy a növekvő kereslet nagyobb készletfelhalmozásra ösztönözte a vállalatokat, ami az ipari termelés, így a GDP mozgatórugója is lehet.
- E kevésbé jelentős makroadat mellett azonban nem jelent meg komolyabb hír, így a kereskedés is nyugodtan telt a hét utolsó napján.
- A Morgan Stanley vezető közgazdásza úgy véli, túl pesszimisták az amerikai gazdaságról szóló elemzések, és túlzónak tartja, hogy többen az „amerikai fogyasztó haláláról" beszélnek. Szerinte mindössze csökkentették a hitelkitettségüket a háztartások, és gyorsabban növelték a megtakarításukat. A hitelek törlesztése a jövedelem arányában a 2008-as csúcs után visszatért a normál, 12%-os szintre, ami a közgazdász szerint a jövőben is a fenntartható 11-12% körül alakulhat.
- Sikerrel zárult a bázeli konferencia, aminek a végén bejelentették, hogy jelentősen szigorodnak a banki tőkekövetelmények, de kellően hosszú idő áll a hitelintézetek rendelkezésére, hogy megfeleljenek a Bázel III. direktíváknak. A szigorú szabályok azonban nem okoztak meglepetést a piacon, a kompromisszumos hosszú határidő miatt azonban nem érinti sokkszerűen a bankrendszert. Utóbbi pedig pozitív hírnek számít.
- Ma a vártnál jobb kínai ipari termelési adat fűti a hangulatot, a határidős részvényindexek jelentősen emelkedtek (+0,7-0,8%) a reggeli órákban. Ma az USA augusztusi költségvetési hiánya kerül napvilágra, ezen kívül nem jelenik meg fontosabb adat.
Olaj és arany:
- Nagy erővel emelkedett pénteken az olaj ára, áttörve a 75,8 pontos ellenállást. Ma további emelkedést láthattunk a nyersanyag piacán, elsősorban a javuló amerikai és kínai gazdasági kilátásoknak köszönhetően. Az árfolyam egészen 77,5 dollárig emelkedett, ahol egyelőre a 200 napos mozgóátlag állja útját.
- Az arany ára 1.245 dollár körül mozog továbbra is, miután pénteken visszatesztelte a 20 napos mozgóátlagot (1.240 pontnál).
Távol-Kelet:
- Pozitív hangulat uralkodik az ázsiai piacokon (Nikkei +0,9%; Hang Seng +2%; Shanghai +1%; Kospi +0,8%).
- A kedvező tengerentúli adatokon kívül Kínában a várakozások feletti ipari termelés adat látott napvilágot (a várt 13%-kal szemben 13,9%-ot emelkedett az augusztusra vonatkozó adat) mely pozitív löketet adott a piacoknak.
- Az emelkedő nyersanyagárak felfelé hajtották a bányatársaságok részvényeit, a BHP Billiton közel 2%-ot erősödött a hajnali kereskedésben.
- Száguldottak az exportorientált vállalatok részvényei, a Honda közel 2,5%, a Hyundai 3,7%-ot emelkedett.
Devizák:
- A dollár árfolyama az 1,26-os támaszról kezdett gyengülni a reggeli órákban az euró ellenében. A grafikon intenzív emelkedést mutat, 1,28 környékén mozog a kurzus.
- A jen továbbra is a 83,6-85 közötti sávban araszol. A hajnali kereskedésben 84,15 körül járt az USD/JPY.
- Enyhe forinterősödés látható jelenleg, 283,5 forint környékén araszol az EUR/HUF.
Határidős piacok:
- Erős pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A nemzetközi hangulat pozitív ma reggel, az amerikai és gazdasági kilátások javulása az amerikai határidős és ázsiai piacokat is felfele hajtotta. Hazánk tekintetében viszont kicsit óvatosnak kell lennünk, hiszen a hétvégén alapos pofont kaptunk az S&P-től. A hitelminősítő ugyanis elmondta, Magyarország lehet az egyik „bukott angyal", azaz amelyik ország elveszíti hosszú devizahiteleinek befektetési minősítését (vagyis a spekulatív kategóriába kerül). Az S&P-nél jelenleg „BBB mínusz" minősítésünk van, mely a legalacsonyabb szint a még befektetésre ajánlott kategóriában. Ezt ráadásul negatív kilátással látta el a hitelminősítő júliusban. Ma reggel Kósa Lajos azt nyilatkozta ezzel kapcsolatban, hogy a választók véleménye fontosabb a hitelminősítőkénél, és hogy vége annak az időnek, amikor a külföldi befektetők diktálnak Magyarországnak. Megvizsgálva a magyar makroegyensúlyi mutatókat (költségvetési hiány, folyó fizetési mérleg) szerintünk is túlzónak tűnik az S&P pesszimizmusa. Összességében a pozitív nemzetközi hangulat és a magyar adóssággal kapcsolatos negatív hír eredője fogja meghatározni a mai hazai kereskedést. Úgy gondoljuk, hogy nap végére az első hatás győzhet, azaz limitált mértékű emelkedés következhet.
Vállalati hírek
OTP: A svájci frank erősödése egyelőre nem jelent rendszerszintű kockázatot
A forint idei 24%-os svájci frankkal szembeni leértékelődése miatt bár nagy nyomás alá kerül az OTP magyarországi tevékenysége, mégsem kell a bankrendszer állami megsegítésével számolni - idézte Bencsik Lászlót, az OTP vezérigazgatóhelyettesét a Bloomberg. Bencsik László szerint a helyzet kezelhető állami segítség nélkül. A bankár elmondta, hogy bár a svájci frank árfolyama komoly terhet jelent a bank adósainak, a jelenlegi helyzet messze van a rendszerszintű veszélytől és a bankok képesek a meglévő eszközökkel kezelni a helyzetet. Bencsik elmondta, hogy növekszik azon ügyfelek száma, akik szeretnék hiteleiket átstrukturálni, emellett az OTP igyekszik a svájci frankhitelek kamatait csökkenteni. A bankár a nem teljesítő hitelek növekedési ütemének mérséklődését várja az év második felében. Az interjú üzenete a befektetők számára pozitív (nincs rendszerszintű kockázat, nem szükséges állami segítség, kockázati költség nem lesz nagyobb a következő negyedévekben, mint a másodikban volt), azonban árfolyamhatásra nem számítunk.
Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke nemtetszésének adott hangot a két Fidesz-es képviselő által csütörtökön bemutatott nyolc pontos programmal kapcsolatban, melynek célja a devizahitelesek megsegítése. Erdei kifogásolta, hogy nem történt egyeztetés a bankokkal. Szerinte a terv elfogadhatatlan és egyes pontjai az alkotmányba ütközhetnek. A legnagyobb veszélyt a bankokra nézve az a pont jelenti, hogy követelésük nem haladhatja meg a jelzáloggal fedezett ingatlan piaci értékét. Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke elmondta, hogy a közeljövőben egyeztetéseket kezdeményeznek mind a bankok, mind a devizahitelesek képviselőivel.
A Bázeli Bizottság a hétvégén elfogadta az európai bankokra vonatkozó új követelményrendszert (Bázel III). A követelmények megfelelnek a piaci várakozásoknak és a bankok elegendő időt kapnak, hogy felkészüljenek rájuk. Sem az OTP, sem az FHB esetében nem számítunk árfolyamhatásra.
Rövid hírek
- A BlackRock Inc. (New York, USA) szavazati joga a Richter-ben 4,89%-ról 5,33%-ra változott.
- A MOL 2010. szeptember 10-én egy 450 millió euró összegű rulírozó hitelszerződést írt alá, amely a 2010. október 2-án lejáró, 525 millió euró összegű rulírozó hitelkeret refinanszírozására szolgál. A tranzakció részeként a refinanszírozás biztosítása céljából a 2009 novemberében kötött, 18 + 6 hónapos futamidejű Forward Start hitel törlésre kerül. A Forward Start hitelnél kedvezőbb feltételekkel bíró új szerződés megkötését a stabilizálódó kereskedelmi banki környezet és a MOL minősítésének javulása tette lehetővé. A hitel 3 éves futamidejű, mely további 1 évre meghosszabbítható.
Makrogazdasági hírek
- Az S&P hétvégén közzétett riportjában azzal fenyeget, hogy Magyarországnak van a legnagyobb esélye arra, hogy „bukott angyal" váljon belőle. Ez azt jelenti, hogy Magyarország kieshet a befektetési kategóriából és spekulatív kategóriában kerülhet. Magyarország minősítése az S&P-nél jelenleg BBB negatív kilátással.