Nemzetközi hírek
USA: Pénteken negatív hangulatban zajlott a kereskedés az amerikai parketten, a munkanélküliségi adatok borzolták a kedélyeket (Dow -0,2%; S&P -0,5%; Nasdaq -0,5%). Bár a munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 9,8%-ra emelkedett szeptemberben, értéke 26 éves csúcspontot jelent az USA-ban. Az előrejelzéseket messze meghaladta a visszaesés a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számában, és az ipari rendelésállomány is 0,8%-kal esett vissza augusztusban a várt stagnálással szemben. A piac nap közben némileg talpra állt a kezdeti mínuszokból, az S&P és a Dow pluszban is tartózkodott a kereskedés során. Relatíve jól teljesítettek a bankok, a JP Morgan 1,2%-ot, a Bank of America 0,8%-ot emelkedett. A pénzügyi szektor összességében is pluszban zárt, míg az S&P 10 szektorindexe közül 8 veszített értékéből. Szerdán kezdődik a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon, a sort az Alcoa kezdi.
Olaj és arany: Az olaj ára egyelőre keresi az irányt 70 dollár körül, de pénteken betekintett a szint alá is. A szerdai készletadatok zavarba hozták az eladókat, de a vevők optimizmusa sem töretlen az amerikai munkanélküliségi helyzet, és az autózási szezon vége miatt. Az arany ára lassan araszolgat felfelé, jelenleg 1.000 dollár felett tartózkodik a kurzus. A nemesfém árfolyama fellendülés előtt állhat, ahogy a dollár fokozatosan gyengül, és ahogy ismét a tőkekiáramlás jelei fedezhetők fel a részvénypiacokon.
Makrogazdaság: A német szolgáltatóipari menedzser indexet az Eurózóna országainak kiskereskedelmi értékesítésének alakulásának publikálása követi. Ma kerül nyilvánosságra a magyar államháztartási hiány január-szeptemberi értéke. Az USA az ISM szolgáltatóipari menedzser index értékét hozza nyilvánosságra.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek (Nikkei -0,6%; Hang Seng -0,2%; Shanghai +0,9%; Kospi -2,3%). A Shanghai tőzsde továbbra is zárva, legközelebb csak pénteken nyit, a Kína megalakításának 60-dik évfordulója alkalmából tartott egy hetes ünnepség után. A bankszektor kivételével esnek a papírok Japánban, a Mazda részvényárfolyama 6,6%-ot esett. A bankpapírok azonban meredeken emelkednek, a Mitsubishi Financials 2%-os, a Sumitomo 2,5%-os, míg a Mizuho Bank 2,9%-os pluszban tartózkodik.
Devizák: A hétvégi G7-ek tanácskozásán a vezető országok pénzügyminiszterei nem erősítették meg kellőképp a dollárgyengülés megállítására vonatkozó törekvésüket. A hír nem kedvezett a tengerentúli fizetőeszköz árfolyamának, 1,463-ig gyengült az EUR/USD kurzusa. A japán jen elég hektikusan mozog, 88,5-ről 90 közelébe gyengült az árfolyam. Az USD/JPY 89,7 környékén mozog. A japán pénzügyminiszter bejelentette, hogy amennyiben továbbra is az erősödés irányába mozdul el az árfolyam, úgy interveniálni fognak, hiszen az erős jen tönkreteszi a japán exportvállalatok versenyképességét. A forint jelentősen erősödött az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 267,5.
Határidős piacok: Emelkednek az USA határidős indexei, az európai futures piac is pluszban tartózkodik
Erste Kommentár: Visszatérni látszik a hírvezérelt piac, a hazai papírok is ideges mozgást mutatnak a makroadatok publikálásakor. Komoly elbizonytalanodás jellemzi a tőzsdéket a foglalkoztatási adatok publikálásakor, hiába tudjuk és tudtuk korábban is, hogy a munkanélküliség az USA-ban 10% fölé fog emelkedni. Ez önmagában még nem is lenne baj, hiszen a munkapiac követi leglassabban a gazdasági folyamatokat, valószínűleg csak 2010-ben fog tetőzni a munkanélküliek száma a világon. A G-7 ülés sok érdemlegeset nem hozott. Timothy Geithner Isztambulban megerősítette, amit már korábban is tudtunk; a gazdasági ösztönzésre továbbra is szükség van, és még nem zárják el a pénzcsapokat. Roubini professzor ismét elővette pesszimista hangnemét, és aggodalmát fejezte ki a részvényárfolyamokkal kapcsolatban. Szerinte túl sokat emelkedtek a tőzsdék, aminek meg lesz még a böjtje, hiszen a gazdasági kilábalás sem gyors V-alakú, hanem inkább U formájú. Valljuk be, igaza is van, hiszen a részvények szerte a világon - még jóindulattal is csak - a fundamentális értékük felső szélén járnak. A legjobb stratégia most a relatíve felülteljesítő szektorokat/papírokat keresni, mint például a gyógyszerszektor.
OTP, FHB: A devizahitelezés korlátozására tett javaslatot az MNB
Az MNB elküldte a Pénzügyminisztériumnak azokat a javaslatait, melyekben a devizahitelezés korlátozását sürgeti. Az indoklás szerint ezekkel a lépésekkel csökkenthető az ország sérülékenysége egy pénzügyi válság esetében. A javaslatok között szerepel a hitel-érték mutató (loan-to-value, LTV) 70%-os limitje forintban denominált hitelek esetében, míg ugyanez a korlát euró hiteleknél 54%, más devizában denominált hiteleknél 35% lenne. A havi törlesztőrészletek maximuma az alacsony jövedelmű háztartások bevételeinek 23%-a lenne euró hitelek esetében, és 15% egyéb devizahiteleknél. (A jelenlegi gyakorlat szerint a bankok maguk határozzák meg ezeket a limiteket.) Az MNB már korábban kérte, hogy a bankok tanúsítsanak önmérsékletet a devizahitelezés során, de az OTP már akkor elmondta, hogy nem valószínű, hogy eleget tesz majd az MNB kérésének. Bár az MNB javaslatai nagyon szigorúak, még csak tervezet formájában léteznek. Ugyanakkor a csökkenő forinthitel kamatok miatt egyre kevesebb ügyfél vállalja majd a devizahitellel járó árfolyamkockázatot a jövőben. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid Hírek
Pénteken az S&P Magyarország kilátásait negatívról stabilra változtatta. Ezzel egy időben a hitelminősítő megerősítette az ország jelenlegi BBB- minősítését.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.