Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Közel 1%-os mínuszból tértek vissza az amerikai részvényindexek tegnap, mivel hírforrások szerint sikerült megállapodni az új nagykoalíciós görög kormány felállításáról (Dow +0,7%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,3%). Ma reggel az olasz bizalmi szavazás borzolja a befektetők kedélyeit.
- Egyes lapértesülések szerint Görögországban sikerült megállapodni a nemzeti szakértői egységkormány megalakításáról. Az átmeneti kormány feladata az október 26-án elfogadott nemzetközi mentőcsomag ratifikálása lesz, és az ahhoz köthető költségvetési kiigazító lépések véghezvitele. Végső döntés csak ma várható, de valószínűsíthető, hogy az új miniszterelnök Lukasz Papademosz, az Európai Központi Bank volt alelnöke lesz.
- Javított a tőkepiaci hangulaton az is, hogy egy magas rangú EKB tisztviselő arról beszélt, hogy két éven belül kezelhető lesz az európai adósságválság, ezután már nem lesz szükség további politikai beavatkozásra.
- Az olasz kormányválság azonban borzolja még a befektetők kedélyeit. Ma lesz ugyanis Berlusconi olasz kormányfő bizalmi szavazása, és a napokban derült ki, hogy a kormánykoalíció elveszítette-e többségét a parlamentben. A politikai válság nyomán történelmi csúcsokat verdesnek az olasz hozamok, a 10 éves olasz állampapír 6,7% körül forgott tegnap a piacon.
- Az Egyesült Államokból nem érkezett fontos vállalati gyorsjelentés vagy makroadat, és ma is csak az IBD/TIPP gazdasági hangulatindex kerül publikálásra.
Amerikai, európai részvények:
- A Commerzbankhoz tartozó Comdirekt Bank AG online brókercég megemelte 2011-es adózás előtti eredményére vonatkozó várakozását. A menedzsment szerint az eredmény jelentősen felülmúlhatja a 100 millió eurót. A korábbi előrejelzés 95 millió euró volt.
- Folyamatosan veszít piaci részesedéséből Nyugat-Európában a L’Oréal, ami óvatosságra inti a menedzsmentet a 2011-es évre vonatkozó várakozásaiban, jelentette be a cég vezérigazgatója. Az ázsiai piac azonban dinamikusan fejlődik, ezért egyelőre megerősítésre került az augusztusban kilátásba helyezett éves profit.
- Argentína legnagyobb energetikai vállalata, az YPF 927 millió hordó olaj-ekvivalenst talált a Loma la Lata mezőn. Ez hatszor több mint amit az előzetes mérések mutatták. Az YPF-ben a a spanyol Repsol-nak ellenőrző részesedése van.
- 31%-kal 622 millió euróra esett a Société Générale harmadik negyedéves nettó profitja. A bank bejelentette, hogy nem fog osztalékot fizetni.
Olaj és arany:
- Folytatta az emelkedést a WTI olaj ára, tegnap 1,3%-kal 95 dollár fölé emelkedett az árfolyam, átlépve ezzel a 200 napos mozgóátlagot is.
- Az arany ára 2,3%-kal 1.795 dollárra nőtt tegnap, és ezzel másfél hónapos csúcson tartózkodik a nemesfém árfolyama.
- Az európai adósságválsággal kapcsolatos további bizonytalanság elől menekítik többen pénzüket az aranyba, de az indiai esküvői szezon (január) közeledése szezonális okokból is emeli a nemesfém iránti keresletet.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -1,2%, Shanghai -0,2%, Hang Seng - 0,1%, Kospi -0,8%, All Ordinaries +0,5%).
- Jól szerepeltek a Hong Kong-i bankok, mivel a befektetők a monetáris politika lazításában bíznak (Bank of Communications +0,6%, Agricultural Bank of China +0,3%).
- Régiószerte drágultak a nyersanyagcégek részvényei (PetroChina +2,2%, Fortescue Metals +2,9%).
- A globális, de főként az európai gazdaságot illető bizonytalanság nyomta rá bélyegét az exportőrökre (Sony -4,1, Nikon -1,7%, Panasonic -3,3%). A technológiai részvények egy pesszimista elemzés miatt kerültek lejtőre (Elpida -10,4, Advantest -3,5%).
- Újabb 29%-ot zuhant az Olympus, miután bejelentette, hogy egy külső bizottság vizsgálja a korábbi akvizícióhoz kapcsolódó finanszírozási forrásokat.
- 17,2%-kal esett a Toyota első féléves bevétele, így a nettó profit a tavalyi 289,1 milliárd jenről 81,5 milliárdra zuhant. A menedzsment nem ad éves előrejelzést a thaiföldi árvíz miatt.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során folytatódott az oldalazás az EUR/USD piacán. Az 1,369-es támaszra érdemes figyelni, melynek törése esetén lendületes dollárerősödés indulhat.
- A japán fizetőeszköz dollárral szembeni árfolyama továbbra is mozdulatlan. A 77,8-as támasz felett oldalaz az árfolyam.
- A forint piacán tegnap oldalazást láthattunk, 307 környékén mozgott az árfolyam. A trend továbbra is felfelé mutat, hamarosan megpróbálhatja áttörni a 310-es ellenállást az EUR/HUF árfolyama.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A hangulat olyan amilyen. Néha kicsit örülünk, aztán meg mintha kétségbe esnénk, de valójában nincs nagy mozgás. Közben a pesszimizmus meg ezerrel folyik a csapból. Pl. az olaszok hamarosan csődbe mennek. Mintha az EKB még játszana is erre. Ahelyett, hogy ezerrel odatenné magát, mintha csak ímmel-ámmal venné az olasz államkötvényeket. Pedig ez most fontos lenne. Hiszen a hitelek megvonásával, vagy megdrágításával bárkit, még a legjobb országot is csődbe lehet vinni. Persze ugyanakkor agyrém, hogy a több mint 80%-ban eladósodott németek meg ingyen kapják a pénzt. Ilyenkor csak kapkodjuk a fejünket, hogy is van ez. Megvonjuk a pénzt az olaszoktól, s inkább ingyen a németeknek adjuk. Korábban miért nem így jártak el? A helyzet nem volt szignifikánsan más. Az államadósságok adottak voltak (hasonló szinteken), a növekedés is hasonló volt, hiszen a németek növekedtek, míg az olaszok évek óta stagnálnak. Vagyis ez inkább pszichológia, s ennek a méregfogát az EKB-nak, az EFSF-nek, vagy az IMF-nek, tehát az EU-s vagy világszerveknek kéne kihúzni, hiszen bárki, még a legjobb is bedönthető a hitelkeretek kiszárításával.
Vállalati hírek
A vártnál jobb III. negyedéves eredmény a Richtertől
A Richter ma reggel közölt III. negyedéves gyorsjelentése szerint az időszak során 7,8%-kal csökkent a cég árbevétele, de az üzemi eredmény 6,1%-kal, míg a nettó eredmény 6,4%-kal nőtt. A bázisidőszak kiemelkedő bevételét nehéz volt felülmúlni, a piaci szereplők (közük az Erste is) jelentős visszaesésre számított. Az eredményt segítette a Polpharma üggyel kapcsolatban a választott bírósági által megítélt összeg (8,15 milliárd forint), valamint az éves szinten csökkenő K+F és általános- és adminisztratív költségek. Így az üzemi eredmény több mint 20%-kal felülmúlta a várakozásokat. A pénzügyi eredmény kedvező alakulása miatt a nettó eredmény 17,7%-kal lett magasabb a piac által, és 4,1%-kal az általunk vártnál. Az árbevétel jelentős visszaesését az orosz és amerikai értékesítés magas tavalyi bázisa okozta. A belföldi értékesítés a hazai szabályozási környezet kedvezőtlen változásai ellenére a vártnál nagyobb mértékben nőtt. Továbbra is hiszünk a Richter földrajzi és termékstratégiai értelemben vett versenyelőnyében, elsősorban a nőgyógyászati termékpaletta (Preglem és Grünenthal) bővülése, valamint a Forest Laboratories-zal való hosszú távú K+F együttműködés miatt. Mivel ezen kedvező hatások még nem teljesen árazódtak be a Richter tőzsdei árfolyamába, továbbra is fenntartjuk Vételi ajánlásunkat.
Rövid hírek
- Egy horvát bíróság hétfőn megerősítette az Ivo Sanader volt miniszterelnök elleni korrupciós vádakat. A volt miniszterelnök és a MOL már többször cáfolta a 10 millió eurós vesztegetést. A hír kedvezőtlen, de valós hatása nincs, mivel összhangban van a korábban történtekkel.
- Nyílt vételi ajánlatot tett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a Rába részvényeire. Az ajánlati ár 815 forint részvényenként, jóval a legutolsó záróár (621 forint) felett van. Az ajánlat 11 milliárd forintra értékeli a Rábát. Az államnak már volt 15%-a a Rábában, míg a második legnagyobb tulajdonos a malajziai DRBHicom, mely már fel is ajánlotta 11%-os részesedését az államnak. A tranzakciót felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint a lépés azt jelzi, hogy a kormány szeretné növelni érdekeltségét az autóiparban, melynek stratégiai szerepe van a gazdasági növekedésben és a foglalkoztatásban. Négy nap felfüggesztés után ma folytatódik a kereskedés a Rába részvényeivel. A BÉT 40%-ra tágította az árfolyam lehetséges elmozdulásának sávját.