A frank erősödése térdre kényszerítheti a pesti parkettet

USA: Visszavonulót fújt a bika, csak a Nasdaq zárt a pozitív tartományban - Az olaj árfolyama csökkent, az arany új történelmi csúcsra futott - Ázsia: Bár a kép vegyes, a Nikkei kirobbanó formában van - A dollár tegnap gyengült, a jen a jegybank intervenciójának köszönhetően ma gyengült, az EUR/HUF 281 alatt is járt ma reggel - A MOL is profitálhat abból, ha megszűnik a NIS monopóliuma a szerb piacon - 990 forint az új célárfolyam az Állami Nyomdára az Erste-től, az ajánlás továbbra is vétel - Folytatódhat az emelkedés a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA:

- Vegyesen teljesítettek tegnap az amerikai részvényindexek, csak a Nasdaq tudott minimálisan emelkedni (Dow -0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq +0,2%). Az indexek fel tudtak kelni a nap eleji mínuszokból, majd nap végére ismét az eladók kerültek fölénybe. - A bankszektor gyengélkedése húzta mínuszba a piacokat, ellensúlyozva a technológiai részvények rally-ját. A pénzügyi szektor 0,9%-ot esett, míg a technológiai részvények 1,8%-ot emelkedtek.

- A Bank of America 1,9%-ot esett, miután felröppent a hír, hogy az USA legnagyobb bankjának vissza kellhet vásárolnia 20 milliárd dollár értékű 2005 és 2007 között felvett lakáshiteleit, mivel azok félrevezető információkon alapultak. A Financial Times közlése szerint a bank egyes üzletek és eszközök eladását tervezi.

- A kiskereskedelmi forgalom a tegnap publikált adatok alapján, a várt 0,3%-nál nagyobb mértékben 0,4%-kal emelkedett augusztusban. A gépjárműeladásoktól tisztított érték 0,6%-kal bővült, ami szintén meghaladja az előrejelzéseket. Az üzleti hangulatot mérő IBD/TIPP index is a várakozásokat meghaladva, 45,3 pontra erősödött szeptemberben.

- A technológiai részvények rally-ját a Hewlett-Packard vezette. Az elsősorban nyomtatókat gyártó vállalat papírjai 2,7%-os pluszban zártak, és ezzel a Dow legjobban teljesítő részvénye lett.

- A Microsoft a Bloomberg értesülései szerint hitelfelvételre készül osztalékfizetés és sajátrészvény visszavásárlás céljából.

- Ma több fontos makroadat mozgathatja a piacokat. Kiemelendő a fél 3-kor megjelenő New Yorki feldolgozóipari index, valamint a negyed 4-es ipari termelési adat az USA-ból.

Olaj és arany:

- Némileg esett tegnap az olaj ára, melyet ma újabb csökkenéssel egészített ki az árfolyam. Jelenleg 76,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Az Amerikai Olaj Intézet jelentése szerint 3,3 millió hordóval nőttek az eladatlan kőolaj raktárkészletek, ami negatívan befolyásolta a nyersanyag kereskedését.

- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé a készletekről szóló jelentését, melyet nagyobb figyelemmel követ a piac. Az elemzői konszenzus alapján 2,5 millió hordóval csökkenhetnek a kőolaj készletek, míg benzin terén 625 ezer hordós csökkenést várnak.

- Az arany árfolyama új történelmi csúcsra ugrott tegnap, 1,8%-os emelkedés után. Egy uncia arany árfolyama 1.274,95 dolláron tetőzött a nap során, mely magasságban soha nem járt még a nemesfém ára. Jelenleg, némi korrekció után 1.268 dolláron kereskednek az arannyal, ami így is magasabb, mint a korábbi történelmi csúcs. Az erősödésben szerepet játszik a dollár elmúlt kétnapi gyengülése is.

Távol-Kelet:

- A japán piacon határozott optimizmus látható, a többi távol-keleti index azonban csak stagnál (Nikkei +2,8%; Hang Seng +0,1%; Shanghai -0,5%; Kospi +0,1%).

- Több mint 15 éves csúcspontról (82,88) fordult a japán fizetőeszköz árfolyama, miután a távol-keleti jegybank tegnap intervencióval gyengítette a jent.

- A gyengülő fizetőeszköz emelkedéshez segítette az exportőröket, a Canon 2,3%, a Honda 1,3%, a Sony 4,1% pluszba lendült a hajnali kereskedésben.

- Naoto Kan japán kormányfő a vártnál is nagyobb győzelmet aratott a párt vezető posztjáért vívott küzdelemben. A választási csatában a miniszterelnök ellenfele Ichiro Ozawa volt.

Devizák:

- Tegnap tovább gyengült a dollár, az 1,29-es szint áttörése után 1,30 közelébe emelkedett a kurzus a reggeli órákban.

- A japán fizetőeszköz több mint 15 éves csúcspontról fordult (82,88), miután a jegybank interveiiálni kezdett. A reggeli órákban már 85 felett is járt a kurzus.

- A forint áttörte a 282-es szintet, és jelenleg is erősödik. A reggeli órákban 281,5 környékén mozog a kurzus.

Határidős piacok:

- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Pozitív nemzetközi hangulat, 281 alá erősödő forint. Látszólag minden adott a hazai piac további emelkedéséhez. Úgy tűnik sikerült a BUX-nak leküzdenie a 23.400 pontnál húzódó ellenállást, így 24.000 pontig nyitva áll a tér az emelkedés előtt. Az óvatosság ennek ellenére ajánlott, hiszen egy devizapiaci turbulencia, például egy újabb jelentős svájci frank erősödés még a legnagyobb optimizmusban is térdre kényszerítheti a hazai részvénypiacot az OTP-n keresztül.

Vállalati hírek

A MOL is profitálhat abból, ha megszűnik a NIS monopóliuma a szerb piacon

A MOL akár profitálhatna is abból, ha a NIS szerb olajipari vállalat és a szerbiai kiskereskedők közötti szerződés lejártával az év végén megszűnne a NIS beszállítási monopóliuma, és az országban jelenlévő külföldi vállalatok is szállíthatnának benzint a szerbiai magán benzinkutaknak. Az összesen nagyjából 500 benzinkutat üzemeltető kiskereskedőknél jelenleg beszállítási monopóliuma van a NIS-nek, de ez a szerződés az év végén lejár. A kiskereskedők - miután többszöri sürgetésük ellenére a NIS egyelőre nem fogadta el ajánlatukat - szerbiai lapértesülések szerint felvetették, hogy 2011. január 1-jétől más, Szerbiában jelenlévő cégektől, így a magyar MOL-tól vagy az osztrák OMV-től szereznék be az üzemanyagot. A vállalat ugyanakkor nem adott választ arra, a szerbiai kiskereskedők ténylegesen megkeresték-e már a MOL-t ebben az ügyben. Megfigyelők szerint elképzelhető, hogy a kiskereskedők csak azért említették meg az OMV-t és a MOL-t lehetséges beszállítóként, hogy mielőbb válaszra bírják a NIS-t és az ügyben illetékes szerb minisztériumot. A MOL-nak jelenleg 33 benzinkútja van Szerbiában.

Állami Nyomda: vállalatelemzésünk összefoglalója

- Ma megjelent vállalatelemzésünkben 1.100 forintról 990 forintra csökkentettük célárunkat, de fenntartjuk vételi ajánlásunkat. - Már az áprilisi éves rendes közgyűlés előtt profitfigyelmeztetést adott ki a cég egy készletlogisztikai változás miatti egyszeri tételnek köszönhetően. Ennek következtében a 2010-es eredmény mintegy 27%-os csökkenésére számítunk.

- Az egyszeri tétel azonban nem érinti az árbevételt, ami 2010-ben meghaladhatja a rekordmagas 15 milliárd forintot is. Az árbevétel növekedéséhez a magasabb árrésű chip-alapú termékek, az zárjegyek, illetve a  gépjármű- és a személyi okmányok értékesítésének várható növekedése (kettős állampolgárság), valamint a  regionális terjeszkedés járulhat hozzá.

- A romániai GPV megvásárlásával 2011-től mintegy 1 milliárd forinttal nőhet a nyomtatványüzletág bevétele. Ugyanakkor a felvásárlási folyamat még nem zárult le, hiszen a vételár sem ismert, és a román versenyhivatal még nem adta áldását az ügyletre. Erre idén novemberig kerül sor. 6-7-es EV/EBITDA-val nem tűnik olcsónak a román cég, így hogy az ügylet mennyire térül meg, az a jövőbeli szinergiáktól függ majd (pl. új piac az Állami Nyomda jelenlegi termékei számára).

Rövid hírek

- A Standard & Poor's a tavalyinál „sokkal kedvezőbb" iparági környezetre való tekintettel megerősítette a MOL stabil kilátás melletti BB+ hitelbesorolását. A hitelminősítő hozzátette, hogy jelentősnek ítéli a MOL pénzügyi kockázatát, mivel az elmúlt években a nagyarányú részvény-visszavásárlások hatására nőtt a tőkeáttétel. Az iparági kockázat azonban megfelelő szinten van.

- Horváth Ferenc, a MOL Termékelőállítás és Kereskedelem ügyvezető igazgatója 2010. szeptember 13- án 5.000 darab MOL részvényt értékesített 22.412 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Horváth Ferenc tulajdonában 28.198 darab MOL részvény maradt.

- A PannErgy bejelentette, hogy a 93.09%-ban saját, míg 6.91%-ban az ONP Holdings SE tulajdonában álló PannErgy Polifin Zrt. új elnevezését a Fővárosi Cégbíróság 2010. szeptember 1-én bejegyezte. A társaság a bejegyzésnek megfelelően a mai naptól PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt. néven működik tovább.

- A Magyar Suzuki Corporation LTD esztergomi üzeme 2010. évben a Termoszervíz Kft-től SNG rendszer megvalósítását rendelte meg. A KEG a Termoszervíz Kft-vel mint kivitelező céggel kötött együttműködési megállapodás keretében 2010. szeptember első felében leszállított a Magyar Suzuki Corporation LTD esztergomi telephelyére 2 db 120 m3-es gáztároló tartályt és megkezdte a tartályok telepítéséhez szükséges földmunkák elvégzését. A szerződés értékének ismeretének hiányában lehetetlen megmondani, hogy az elmúlt napok árfolyam-emelkedésének hátterében ez a hír állt-e.

Gazdasági hírek

- Tegnap a gazdasági minisztérium bejelentette a jövő évi finanszírozási tervet. Eszerint 828 milliárd forint nettó adósságkibocsátásra készül hazánk, melyből 676 milliárd lenne forint állampapír, a fennmaradó összeg pedig hitel. A minisztérium nem tervez nettó devizaadósság kibocsátást, a jövőre lejáró mintegy 4 milliárd eurót ugyanekkora összegű kibocsátással fedeznék. A 828 milliárd forint nagyjából megfelel a 3%-os hiánycél összegének 2011-re. A 2010-es nettó kibocsátási terv 472 milliárd euró, ebből 262 milliárd a forint államkötvény (utóbbi a minisztérium jelzése szerint már meg is valósult). A tavalyi évnél magasabb nettó állampapír kibocsátás önmagában nem kedvező a kötvényhozamokra nézve, azonban nyár óta a piac már nem számíthatott arra, hogy IMF forrást használna fel Magyarország, így csökkentve a kibocsátás mértékét (persze spekulálhattak arra, hogy mint 2010-ben, úgy a kormány jövőre is részben a jegybanknál elhelyezett betéteiből fogja finanszírozni a hiányt, azonban a jelenlegi tervek nem erre utalnak - a minisztérium tervei szerint év végén 2,5 millárd euró "extra" betétállomány lenne erre a célra a jegybanknál, ha erre mindenképp szükség lenne). Összességében azonban az a bejelentés, miszerint 3% alatt tartjuk a hiányt jövőre attól függetlenül, hogy az Európai Bizottság hogyan dönt a nyugdíjelszámolás ügyében, véleményünk szerint kedvezőbb hírnek tekinthető annál, mintsem hogy komolyabb hozamemelkedés bontakozhatna ki a piacon erre a hírre.

- Jelentős mértékű erősödést tudott felmutatni tegnap a forint, amelyhez hozzájárult Matolcsy György beszéde is délután. A nemzetgazdasági miniszter kijelentette, hogy Magyarország attól függetlenül ragaszkodik a 3% alatti 2011-es költségvetési hiány céljához, hogy az Európai Bizottság hogy dönt a nyugdíjrendszer elszámolásával kapcsolatban. A központi költségvetés minden évben a GDP kb. 1,5-1,7%-át utalja át magánnyugdíj-pénztárak számára. Mivel - várakozásaink szerint - a költségvetési hiány jövőre minimum a GDP 3,5%-a lesz, az elszámolás megváltoztatása elegendő teret biztosított volna a hiánycél eléréséhez. Az EcoFin múlt heti ülése után azonban megnőtt a valószínűsége annak, hogy az Európai Bizottság nem fogja áldását adni az elszámolási rendszer megváltoztatására. A piacon azonban találgatások kezdődtek azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány valójában nem akar igazi deficitcsökkentő lépéseket megtenni, hanem csak az EB kedvező döntésében bízik. Ez utóbbit látszott alátámasztani Orbán Viktor hétfői nyilatkozata, mely szerint a szabályok megváltoztatása nélkül „nem fog menni". A tegnapi bejelentés által azonban világossá vált, hogy Magyarország nem spekulál az EB kedvező döntésére. A tíz éves hozamok várakozásaink szerint szinten maradhatnak vagy akár csökkenhetnek is a következő hónapok során.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo